Kodin sähköturvallisuus

Rakennusten sähköturvallisuudelle tärkeitä ovat sulakkeet. Sulake katkaisee sähkövirran tulon pistokkeeseen, kun sähkövirta on kasvanut liian suureksi. Sulakkeet suojaavat komponentteja rikkoutumiselta ja laitteita toimimasta väärällä tavalla. Ne katkaisevat virtapiirin välittömästi sähkövirran ylittäessä sulakkeen nimellisarvon. Sanotaan, että sulake palaa. Sulakkeet ovat tulppa- tai automaattisulakkeita. Tulppasulake vaihdetaan samanlaiseen, jos se on palanut, koska siinä oleva ohut metallilanka on palanut poikki virran noustua liian suureksi. Automaattisulaketta ei vaihdeta. Automaattisulake kytketään uudelleen käyttöön kytkimen tavoin. Alla olevissa kuvissa on erilaisia sulakkeita, oikealla alhaalla nähdään automaattisulakkeita.

Sähkötyöt tekee sähköalan ammattilainen. Jotkin omatoimiset pienet työt ovat kotona sallittuja, mutta niitäkin saa tehdä vain, jos tiedetään, miten työ tehdään. Sähkötyöt on aina tehtävä niin, että laite ei ole jännitteinen. Laite irrotetaan pistorasiasta tai sähkö katkaistaan kodin pääkytkimestä. Sallittuja töitä ovat esimerkiksi:

  • valaisimen liittäminen paikalleen valaisinliittimellä tai valaisinliitinpistorasialla
  • valaisimen lampun vaihto
  • sulakkeen vaihto.

Tarkempi lista sallituista töistä löytyy Tukesin sivuilta.

Kodin sähköturvallisuus (Tukes)

Kodin laitteiden sähköturvallisuutta lisätään maadoittamalla. Oikein toimiva maadoitus estää ihmistä saamasta sähköiskua laitteesta. Ihminen on jaloistaan kosketuksissa maahan. Maa on yleensä sen verran kostea, että se toimii johteena. Kun maahan kosketuksissa oleva ihminen koskee kädellään vikaantuneeseen sähkölaitteeseen, jossa laitteen kuori on yhteydessä verkkovirtaan, virta pääsee purkautumaan ihmisen kautta maahan. Näin ihminen saa sähköiskun.

Maadoituksessa sähkölaitteen kosketettavissa olevat osat, erityisesti laitteen kuori, yhdistetään maahan. Maadoitetussa pistorasiassa näkyvissä olevat metalliliuskat ovat johtimella kiinni maassa. Sähköpistokkeessa olevat vastinmetallit taas ovat kiinni laitteen kuoressa ja muissa mahdollisesti maadoitetuissa osissa. Kun laite kytketään verkkopistokkeeseen, kosketettavissa olevat osat asettuvat suoraan yhteyteen maan kanssa. Laitteen vikaantuessa sähkövirta purkautuu maadoituksen kautta maahan ja sulake palaa. Ihmisen riski saada sähköisku poistuu.

Yllä olevassa kuvassa on havainnollistettu maadoitusjärjestelyä kiinteistössä. Maadoituksessa muodostuu katkeamaton johde laitteesta maahan. Laitteen kuori on yhdistetty pistorasian maadoitusliuskoihin, jotka ovat yhteydessä sähkökeskukseen. Siellä maadoitusjohdot yhdistyvät maadoituskiskoon, joka on liitetty myös rakennuksen putkistoon ja mahdolliseen metallirunkoon. Kisko on yhdistetty maahan. Maadoitusjohdot ovat kansainvälisen standardin mukaisesti keltavihreitä. Kaikki rakennusten sähköverkoissa tehtävät työt vaativat sähkötyöluvat. Virheelliset kytkennät aiheuttavat tulipalo- ja hengenvaaran!

Sähkölaitteiden suojausluokat

Kodin sähkölaitteet jaetaan neljään suojausluokkaan 0, I, II ja III. Luokan 0 laitteita ei ole enää myynnissä, mutta niitä voi olla käytössä. Niissä on vain yksinkertainen eristys. Jos tämä eristys pettää, sähköiskun mahdollisuus kasvaa. 0-luokan laitteen pistotulppa on pyöreä, ja siitä puuttuu lovet, joten se ei sovi uudenmallisiin pistorasioihin.


Luokan I laitteissa on peruseristyksen lisäksi suojamaadoitus. Maadoitus estää sähköiskun saamisen laitteesta. Luokan I laitteen pistotulpassa olevat metalliosat yhdistyvät maadoitusjohtoihin. Luokan I laitteita ovat tyypillisesti valaisimet ja kodinkoneet.


Luokan II laitteissa on peruseristyksen lisäksi lisäeristys. Luokan II laitteet eivät käytä maadoitusta. Luokan II laitteiden pistotulpat ovat litteitä, mutta luokkaan kuuluu myös pyöreitä pistotulppia ilman maadoitusosaa. Luokan II laitteet ovat esim. viihde-elektroniikkaa tai kädessä pidettäviä laitteita. Luokan II suojaeristyksen tunnistaa laitteen arvokilvessä merkistä, jossa on kaksi sisäkkäistä neliötä.


Luokan III laitteet käyttävät pienoisjännitettä. Ne muuntavat verkkopistokkeen jännitteen alle 50 V:n jännitteeksi, jolloin laitteen käyttöjännite on turvallisen pieni. Luokan III laitteet ovat akkukäyttöisiä laitteita, kuten sähköleikkikaluja tai led-koristevaloja.