Chromebookin peruskäyttö
Chromebookilla toimivat selainpohjaiset palvelut.
Chromebook käynnistyy yleensä kannen avaamalla. Jos ei, vasemmassa päädyssä on virtapainike.
Kirjaudu opetuksen tunnuksilla.
Avaa Chrome ja kirjoita osoiteriville hyvinkaa.desku.fi. Microsoft- ikkunaan opetuksen tunnus sähköpostiosoitemuodossa. Oppilaskoneet tunnistavat nykyään käyttäjän koneelle kirjautumisesta. Kun Microsoft-ruutuun alkaa kirjoittaa tunnusta, ehdottaa se koneelle kirjautuneen käyttäjän tunnusta. Tunnus valitaan ja edetään seuraavaa painelemalla eteenpäin.
Käytön päätteeksi kone pitää sammuttaa.
Tapa 1: Oikeasta alareunasta Kirjaudu ulos – painike. Keskellä näyttöä sininen Kirjaudu ulos. Odota, että laite sammuu ja käynnistyy uudelleen takaisin alkunäkymään.
Vasemmasta alanurkasta Sammuta. (Kun laite sammunut, älä enää kurki eli availe kantta, se käynnistää Chromebookin)
Tapa 2: Näytön oikeassa alanurkasta kellonajasta hiiren vasen ja aukevasta näkymästä Virta-kuvakkeesta sammutus. (Kun laite sammunut, älä enää kurki eli availe kantta, se käynnistää Chromebookin)
Yhteiskäyttöisissä laitteissa uloskirjautuminen ja sammuttaminen tyhjentää edellisen käyttäjän tiedot laitteelta.