Vko 36 - syyskuu

Ihanan lämmin viikko

Tällä viikolla metsään mukaan tuli Tähtiporo. Hän kertoi yhdessä karhujen Annan ja Tommin kanssa tärkeistä asioista. Ensimmäiset tärkeät asiat olivat, että mitä samaa meissä ihmisissä ja näissä eläimissä on. Olemme siis jotenkin samanlaisia. Mutta myös mietimme erilaisuutta. Tätä harjoittelimme leikillä Portinvartia. Portinvartija jakoi lapset jollain tavalla kahteen eri ryhmään, sitten piti miettiä että mitä erilaista näissä kahdessa eri ryhmässä on.

Kuva Anna ja Tommi nalleista, sekä Tähtiporo-pehmolelu metsärepun kyljessä


Tähän samaan samanlainen -juttuun kuului perhe ja koti. Kaikkilla lapsilla on perhe ja koti, mutta kaikkien perheet ja kodit ovat erilaisia. Piirsimme ja väritimme omat perheet ja kodin, ja niistä tulikin oikein hienot taulut. Toivottavasti saamme ne jonnekin esille, että vanhemmatkin näkevät hienot tuotokset.

Lapsia tekemässä metsässä piirtämistehtävää.

Perjantaina alkoi uuden majan rakennusprojekti. Huomasimme että meillä on liian vähän majoja, jotta rauhallinen leikki onnistuisi. Niinpä aloimme tekemään uutta majaa taltan kanssa. Taltalla teimme reikiä maahan, johon sai seinäkeppejä hyvin kiinni. Ja näin seinäkeppien väliin alkoikin kertymään toisia keppejä, seinät alkoivat rakentumaan pikku hiljaa. Hyvään alkuun pääsimmekin jo, muuta onneksi jäi hommaa vielä ensi viikollekin.

Lapsi hakkaamassa taltalla ja vasaralla reikää maahan.


Majan rakentajia metsässä

Maja metsässä kuusen alla