Vko 36-37
Syyskuun alkua
Syyskuu alkoi tosi lämpimissä olosuhteissa. Aamulla oli paljon kosteutta, mutta pikaisesti aurinko lämmitti, poisti sumun, ja lämmitti niin että oli mahdollista olla t-paitasillaan ja kevein housuin (jopa sortseilla) ulkona.
Viidakko tuli meidän huoneeksi ja siellä leikittiin mm. maatilaleikkiä, kampaamoa, kotleikkiä, ja rakenneltiin plusplus-paloilla. Eskaritehtävinä oli hahmottaa oman nimi ja löytää omat kirjaimet, hahmottaa ihmiskeho, eli piirtää oma kuva. Askartelua, eli saksien käyttöä ja tarkan viivan leikkaamista harjoiteltiin siili-askartelussa.
Retkellä olimme näinä kahtena viikkona kirjastossa, (lainasimme suuren kasan kirjoja eskarille), Tölön puistossa, Lamminrannassa ja metsässä kodalla.
Lamminrannassa vielä viimeisenä lämpimänä päivänä tutkimme mikä esine kelluu ja mikä ei. Aluksi piti tehdä oma arvio kellunnasta ja sitten kokeiltiin ihan konkreettisesti että pysyykö pinnalla vai ei. Aika moni juttu kellui.....
Lopuksi oli mahdollista kahlata lasten altaan rannalla, ja nauttia lämpimän syksyn veden lämmöstä.
Metsäretkellä olimme sekä kodan ympäristössä että Keltaisten omalla metsäpaikalla. Kodan sisällä meitä odottikin yllätys: jostain sisälle oli päässyt sammakko. Siellä se pomppi ja meni puupinon taakse piiloon. Se taisi kokea olonsa turvalliseksi kuunnellessa meidän juttuja, sillä yhtäkkiä alkoi kuulua kurnutusta.
Jätimme oven auki lähtiessämme ulos kodasta, ja toivotaan että sammakko tuli sillä välin ulos kun olimme tekemässä siili-tehtävää vähän kauempana.
Syyskuun toisella viikolla oli kasvisviikko, ja pääsimme sekä tutustumaan oikeisiin kasviksiin ruokalassa, että maistamaan joka päivä jotain kasvista: maanantaina punajuurta, tiistaina lanttutikkuja ja marinoitua punasipulia, keskiviikkona kukkakaalinuppuja ja perjantaina retiisiä.