Tehtävä 24.3.

Tehtävä 24.3.

Lue teksti ja vastaa kysymyksiin. Ota yhteyttä, jos on ongelmia. Minun sähköposti on satu.mattila@tyk.fi

Muistakaa pysyä kotona. Nyt voitte kuitenkin lukea muista kaupungeista :) Tänään luetaan Savonlinnasta ja Rovaniemestä:


Savonlinna

Savonlinnan tunnetuin nähtävyys on keskiaikainen Olavinlinna. Se rakennettiin vuonna 1475 kaupungin keskellä olevalle saarelle.

Savonlinnassa toimii kieli-instituutti sekä kesäyliopisto. Savonlinnan oopperajuhlat ovat kansainvälisestikin tunnettu musiikkitapahtuma.

Kauppatorin rannassa on matkustajasatama, josta on säännöllinen sisävesiyhteys kesäisin muihin kaupunkeihin. Olavinlinnan turviin syntyi 1500-luvulla kauppapaikka, joka sai kaupunginoikeudet vuonna 1639. 1700-luvulla venäläiset miehittivät kaupungin ja Turun rauhassa 1743 kaupunki liitettiin Venäjään.

Kun Savonlinna uudelleen 1812 tuli Suomen yhteyteen, siellä oli vain vajaat 300 asukasta. Saimaan kanavan, rautatien ja kylpylän valmistuttua vuosisadan vaihteeseen mennessä Savonlinnasta vähitellen kehittyi vilkas kauppa-ja matkailukaupunki.


Rovaniemi

Rovaniemi on Lapin läänin pääkaupunki Etelä-Lapissa. Asukkaita kaupungissa on vähän yli 30 000. Kemijoki jakaa kaupungin kahteen osaan: itäpuolella on kaupungin korkein kohta Ounasvaara, 204 metriä korkea.

Vuonna 1944 saksalaiset joukot tuhosivat koko asutuskeskuksen täydellisesti. Sen jälkeen kaikki rakennettiin uudestaan Suomen kuuluisimman arkkitehdin Alvar Aallon suunnitelmien mukaan. Jälleenrakennustyö saatiin valmiiksi jo 1952.

Länsirannan keskustaa hallitsevat kerrostalot, itäpuolisessa kaupunginosassa ovat ulkoilu- ja virkistysalueet. Rovaniemi on Lapin kouluelämän keskus, siellä toimivat mm. Lapin korkeakoulu, Lapin kesäyliopisto ja Lapin urheiluopisto. Suomen armeijalla on myös suuri varuskunta kaupungin alueella. Teollisuuuslaitoksista suurin osa on melko pieniä. Rovaniemi on vanha kauppapaikka. Jo 1800-luvulla se oli tunnettu keskus koko Lapin alueella. Kaupungin oikeudet Rovaniemi sai 1.1. 1960.

Kysymykset

Oma nimi

Vastaa nyt kysymyksiin tekstin perusteella:

Mikä on Savonlinnan tunnetuin nähtävyys?




Kuinka paljon asukkaita Savonlinnassa oli vuonna 1812?




Mikä jakaa Rovaniemen kahteen osaan?




Mitä Rovaniemen länsirannalla on paljon?




Mitä kouluja on Rovaniemellä?




Oletko käynyt Savonlinnassa tai Rovaniemellä?





Kiitos! Muista lähettää lomake!

Näet, menikö vastaus oikein -> 1p
Jos vastaus meni väärin. -> 0 p.
Katso silloin uudestaan teksti ja oikea vastaus!

Kiitos, olette opiskelleet ahkerasti! Pysykää terveinä!
Jos on kysyttävää, laita sähköposti satu.mattila@tyk.fi

Kirjoita alla oleviin ruutuihin numero 3.
t. Satu
Roskapostituksen esto
Valitse mikä tahansa numero, joka on suurempi kuin 2.