Kurssin tehtävät

Kurssin ohjeistus ja tehtävät

Harjoitusesseet

Kurssin aikana tehtävänäsi on kirjoittaa yhteensä kuusi harjoitusesseetä. Harjoitusesseet on koottu vanhoista psykologian yo-tehtävistä. Sinun tulee valita yksi kysymys kustakin kuudesta osiosta (kurssista) ja vastata esseemuotoisesti. Viimeinen osio (VI) on kokoava/kertaava osio, jonka kysymykset ovat laajempia ja kokoavampia. Myös vastauksen on hyvä olla normaaliesseetä laajempi ja pohtivalla otteella kirjoitettu. Ennen vastaamista, kertaa vielä psykologian eseekirjoitusohjeet. Kun olet saanut esseet valmiiksi, voit lähettää ne opettajalle osoitteeseen petra.klemettinen@tyk.fi. Voit myös lähettää aina yhden esseen kerrallaan. Arvioin esseet kuten yo-vastaukset eli pisteytän ne yo-vastaus kriteereiden mukaan. Annan myös palautetta esseevastaamisestasi. Jos haluat, että kiinnitän erityistä huomiota johonkin tiettyyn asiaan tai ongelmaan esseidesi suhteen, kerro se minulle sähköpostitse samalla kun lähetät tehtäviä, niin pystyn palautteessa kiinnittämään erityistä huomiota mainitsemaaasi asiaan. Laita esseiden mukana selkeästi nimesi ja tehtävänumerot.

I osio (ensimmäiseen kurssiin liittyvät esseet) :

1) Kuinka positiivinen ja negatiivinen palaute vaikuttavat oppimiseen? (yo kevät 2009)

2) Pohdi lukio-opiskeluun liittyvien esimerkkien avulla, millainen on hyvä oppimisympäristö.(yo kevät 2007)

II osio (kehityspsykologiaan liittyvät kysymykset):

1) Murrosikä psyykkisenä, biologisena, sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä. (yo syksy 2008)

2) Mikä merkitys leikillä on lapsen kehitykselle? (yo kevät 2007)

III osio (kognitiivisen psykologian tehtävät)

1) Muistin rakenne ja toiminta. (yo syksy 2008 jokeri)

2) Psyykkisten tekijöiden vaikutus virheiden ja onnettomuuksien syntyyn. (yo syksy 2006)

IV osio (motivaatio ja tunteet)

1) Selosta psykologisen tiedon pohjalta, miten sosiaalinen ja kulttuurinen ympäristö vaikuttavat tunteiden säätelyyn ja ilmaisuun. (yo kevät 2007)

2) Nuorten uranvalintaan liittyy monia ongelmia ja ratkaistavia kysymyksiä. Valitse yksi alla olevista käsitteistä ja tarkastele nuoren uranvalintatilannetta sen antamasta näkökulmasta.

– selviytymisodotukset

– motiiviristiriidat

– minäkäsitys

V osio (persoonallisuuspsykologia)

1) Masennuksen syyt, ehkäisy ja hoito (yo syksy 2009)

2) Mitenpersoonallisuutta voidaan arvioida? Arvioi, minkälaisia ongelmia tai mahdollisuuksia erilaisiin arviointimenetelmiin liittyy. (yo syksy 2010)

VI osio (kertaus)

1) Esittele psykologia tieteenä ja oppiaineena.

2) Mitä annettavaa psykologialla voi olla ihmiselle arkielämässä?