HARJAVALLAN LUKIO

TERVETULOA HARJAVALLAN LUKION SIVUILLE

Harjavallan lukio on kurssimuotoinen yleislukio, jossa pyritään myös huomioimaan oppilaiden erityistarpeet. Lukio sijaitsee kaupungin keskustassa sijaitsevassa koulukeskuksessa aivan Kokemäenjoen tuntumassa. Näillä kotisivuilla on ajantasaista tietoa koulun toiminnasta.


AJANKOHTAISTA

Neljännen jakson koeviikko

Koeviikko pidetään 30.03.2021 - 09.04.2021. Koepäivien aikataulun näet alta
Koeviikko IV 30.03.2021 - 09.04.2021.pdf.


Uusi opetussuunnitelma 01.08.2021 alkaen

Huoltajat ja opiskelijat voivat kommentoida uutta opetussuunnitelmaa tästä.


Tietokonelahjoitus tukemaan Harjavallan lukiolaisten arkea

Ensi syksynä Harjavallan lukion aloittavat saavat opintojensa ajaksi käyttöönsä kannettavat tietokoneet lahjoituksena Bolideniltä ja Nornickeliltä. Uusi yhteistyömuoto on merkittävä, sillä tietokone kulkee opiskelijoiden matkassa koko lukion ajan.

Yhteistyösopimus yritysten ja Harjavallan lukion kesken on jo viides. Aiemmin yhteistyö piti sisällään luonnontieteiden kirjojen hankkimisen lukion ensimmäisen vuoden opiskelijoille. Uusi tietokoneita koskeva sopimus allekirjoitettiin tiistaina 21.1.2020 ja se koskee syksyllä 2020 ja 2021 aloittavia lukiolaisia. Harjavallan lukiossa aloittaa vuosittain noin 30 oppilasta.

  • Tietokonelahjoitus on merkittävä panostus lukiolaisten sujuvaan oppimiseen ja laadukkaaseen opettamiseen. Yritysten kustantamat tietokoneet tarjoavat osaltaan opiskelijoille tasa-arvoiset lähtökohdat kaikissa oppiaineissa koko lukion ajan aina yo-kokeisiin asti. Lahjoituksen avulla tuetaan vahvasti opiskelijoiden digi- ja teknologiaosaamista, joka on tärkeä valttikortti jatko-opinnoissa ja tulevaisuuden urapoluilla, kertoo Sari Lukka.

Boliden ja Nornickel tukevat paikallista koulutusta monin eri tavoin, muun muassa järjestämällä opetusta, opetusmateriaalien hankinnoilla, stipendeillä sekä yritysvierailuilla.

  • Lahjoituksen avulla haluamme olla tukemassa opiskelijoiden arkea ja Harjavallan vetovoimaisuutta. Teollisuus tarvitsee osaajia nyt ja jatkossakin. Haluamme kannustaa nuoria teknisen ja muiden alojen jatko-opintoihin, ja olla potentiaalisia työnantajia parhaille osaajille tulevaisuudessa, kertovat yritysten toimitusjohtajat Joni Hautojärvi ja Timo Rautalahti.

Lisätietoja:

Joni Hautojärvi, toimitusjohtaja, Nornickel Harjavalta
p. 050 384 3608

Timo Rautalahti, toimitusjohtaja, Boliden Harjavalta
p. 050 598 7620

Sari Lukka, rehtori, Harjavallan yläkoulu ja lukio
p. 044 4325 321


Muuta ajankohtaista:

Lukuvuoden 2020 - 2021 kirjalista löytyy tästä : Kirjalista lv 2020 - 2021.pdf

Kurssitarjotin lukuvuodelle 2020 - 2021 löytyy täältä: Lukuvuosi 2020 - 2021.pdf

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko13

1 April 2021 Thursday
2 April 2021 Thursday
3 April 2021 Thursday
4 April 2021 Thursday

Viikko14

5 April 2021 Thursday
6 April 2021 Thursday
7 April 2021 Thursday
8 April 2021 Thursday
9 April 2021 Thursday
10 April 2021 Thursday
11 April 2021 Thursday

Viikko15

12 April 2021 Thursday
13 April 2021 Thursday
14 April 2021 Thursday
15 April 2021 Thursday
16 April 2021 Thursday
17 April 2021 Thursday
18 April 2021 Thursday

Viikko16

19 April 2021 Thursday
20 April 2021 Thursday
21 April 2021 Thursday
22 April 2021 Thursday
23 April 2021 Thursday
24 April 2021 Thursday
25 April 2021 Thursday

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä