Viikko 50
Tämän viikon aikana olemme katsoneet päiväkodin digi-joulukalenteria tuttuun tapaan aamuisin. Luukut ovat sisältäneet, joulukirjoja, joulun tuoksuja, joulu askarteluja sekä tonttu seikkailu-rataa pihalla. Vaikka ilma ei ole kovinkaan jouluinen, mutta olemme yrittäneet laskeutua joulumieleen monilla eri tavoin.
Keskiviikona pääsimme myös nauttimaan päiväkodin joululounaasta. Päätimme yhdessä, että rohkeasti muistamme kaikkea. Ja toivottavasti monelle tuli uusia makuelämyksiä.
Alkuviikon aikana teimme vapaaehtoisia joulu askarteluja, pelaisimme ja leikimme. Uuno-kortit ovat nyt suosittuja, sitä peliä olemme pelanneet yksilöpelinä ja joukkueenakin, että olemme saaneet uusia pelaajia rinkiin😊

Rauhametsään saapui joulu, eläimet antoivat toisilleen aineettoman joululahjan eli kehuivat toisia. Mekin kokeilimme samaa ja huomasimme jälleen kuinka hyvä mieli siitä tulikaan kaikille.

Tällä viikolla saimme jälleen vieraan päiväkotiin sillä Forssan hammashoitolasta saapui hammashoitaja, hän tulikin kertomaan meille tärkeästä arjen asioista. Lean kanssa käytiin läpi miten hampaita tulisi hoitaa ja jokainen sai hammasharjankin kotiin vietäväksi.
Torstaina meillä oli päiväkodin oma joulupolku illalla yhdessä vanhempien kanssa. Saimme nauttia ihanasta ja tunnelmallisesta päiväkodin joulujuhlasta. Ohjelmassa oli, jouluinen satuhieronta, aistien herättelyä jouluun, jouluaskartelua sekä jännittävä BeeBot seikkailu. BeeBot seikkailussa lapset pääsivät opettamaan vanhemmilleen Roihusten tehtäviä missä oli muunmuassa suujumppaa. Teimme myös yhdessä Rauhametsän eläinten kanssa ja kaverikerhossa opittua tärkeää taitoa eli toisen kehumista❤️ ohessa kuva missä näet kuinka Koijärven väkeä on kehuttu!
Ja mikä parasta joulupukki ja muorikin vierailivat illan aikana❤️


Viikon päätteeksi Lucian päivänä pääsimme katsomaan koululaisten Lucia-kulkuetta ja vietimme koko talon

Mukavaa viikonloppua jokaiseen kotiin😊



Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin