9. luokka

VALINNAISAINEET

Tuntimäärä

Keskuskoulun opetussuunnitelman mukaan oppilaalla on yhdeksännellä luokalla yhteisiä aineita on 25, sen lisäksi on taideainevalinta joko kuvataide tai musiikki 2 tuntia ja valinnaisia aineita 3 tuntia. Oppilas voi valita yhden kahden tunnin ja yhden yhden tunnin valinnaisaineen. Valinnaisaine on valintansa jälkeen pakollinen oppiaine.

Valintakriteerit

Oppilas voi valita valinnaisaineensa vapaasti niistä aineista, jotka jäljempänä esitellään. Kaikilla perusopinnot suorittaneilla on yleinen jatko-opintokelpoisuus riippumatta valituista valinnaisaineista. Minkään valinnaisaineen opiskelu ei näin ole edellytyksenä perusopetuksen jälkeisiin opintoihin. Tosin jatko-opinnoissa voi olla hyötyä, jos on jo perusopintojen aikana opiskellut kyseiseen alaan liittyvää oppiainetta. Lisäksi kannattaa ottaa huomioon, että myös valinnaisaineissa saatu arvosana voi vaikuttaa oppilaan jatkokoulutukseen pääsemiseen. Oppilaan ja kodin on syytä harkita mahdollisimman tarkkaan, mitkä valinnaisaineet tukevat ja motivoivat peruskoulun opintoja ja haluaako oppilas muusta syystä syventyä johonkin aineryhmään. Valintalomakkeeseen merkitään toiveiden ja tarpeiden mukainen tärkeysjärjestys.


Valintojen toteutuminen

Kaikki valinnat eivät (välttämättä) toteudu. Syynä voi olla esim. valintojen vähäisyys tai lukujärjestystekniset syyt. Siksi on tärkeätä, että myös varavalinnat tehdään harkiten. Jos valintoja on muutettava, käydään oppilaan kanssa keskustelu uusista valinnoista.

Keskuskoulun tuntijako

 

7.luokka

8.luokka

9.luokka

Yhteiset aineet

 

 

 

Äidinkieli

3

3

3

Englanti

2

2

3

Ruotsi

2

2

2

Matematiikka

4

3

4

Biologia/Maantieto

2

3

2

Fysiikka/Kemia

2

3

2

Terveystieto

1,5

0,5

1

Uskonto/ET

1

1

1

Historia ja Yhteiskuntaoppi

2

2

3

Musiikki

1

1

0/2

Kuvataide

2

0/2

0/2

Käsityö

2

0/2

0

Liikunta

2

3

3

Kotitalous

3

0

0

Oppilaanohjaus

0,5

0,5

1

 

 

 

 

Valinnaiset aineet

0

4

3

 

 

 

 

Yhteensä

30

30

30


Valittavat kurssit

Taideainevalinta

Kaikki oppilaat valitsevat joko kuvataiteen (2 tuntia) tai musiikin (2 tuntia) 9. luokalle.


Valinnaisaineiden kokonaisuus

Alla olevissa taulukoissa on lueteltu valinnaisainekurssit, joita voi valita 9. luokalle. Kurssien kuvaukset löytyvät oheisilta sivuilta (vasemmalla ylhääällä on valikko, josta pääsee kurssikuvauksiin). Oppilas valitsee yhden (1) kahden tunnin kurssin sekä yhden (1) yhden tunnin kurssin. Molemmille kursseille on valittava myös kaksi varavalintaa.


Kahden tunnin kurssit

Oppilas valitsee yhden (1) kahden tunnin kurssin sekä sille kaksi varavalintaa.



Yhden tunnin kurssit

Oppilas valitsee yhden (1) yhden tunnin kurssin sekä sille kaksi varavalintaa.