Eab9, 2025

Eab9 koe pe 21.11.2025 klo 8.15 -

Ota mukaan oma koneesi ja kuulokkeet!

Koealue: Nos vemos 8 (ei tekstiä 4b)

Teemat
:


ympäristö ja vastuullinen kulutus
kansalaisaktiivisuus ja tasa-arvo
lehdet, internet ym. mediat, sananvapaus ja lähdekriittisyys
erilaiset asuinympäristöt


Rakenteet:

Refleksiiviverbit + datiiviverbit (= gustar-tyyppiset verbit)
se me -rakenne
futuuri
subjunktiivin pluskvamperfekti
passiivirakenteet
painottomat pronominit, omistuspronominit, indefiniittipronominit
artikkelin käyttö

Kurssisuunnitelma

Kurssisuunnitelma Eab9/ Marjo Sevón  Yhteinen maapallomme

¡Nos vemos! 8 + kotiaine (palautus viimeistään: lyhyt to 8.10, keskipitkä to 6.11)

ma 29.9 Bienvenidos - introducción a los temas del curso

ti 30.9 refleksiivi- ja datiiviverbien kertaus + se me -rakenne

to 2.10 texto 1a  el medioambiente

ma 6.10  

ti 7.10 texto 1b, futuuri

to 8.10 lyhyen kotiaineen palautus

Las vacaciones de otoño

ma 20.10 texto 2a  la igualdad y el activismo ciudadano

ti 21.10 itsenäinen opiskelu

to 23.10 subjunktiivin pluskvamperfekti

ma 27.10 texto 2b

ti 28.10 passiivirakenteita

to 30.10 

ma 3.11 texto 3a  la prensa y las noticias

ti 4.11 itsenäinen opiskelu 

to 6.11 texto 3b pronominikertausta pidemmän kotiaineen palautus

ma 10.11 

ti 11.11 texto 4a  la vida urbana y rural

to 13.11 artikkelien käyttö

ma 17.11 (texto 4b), indefiniittipronominien kertaus

pe 21.11 koe

Producción escrita para hacer en casa

Ejercicio corto de escritura 33 p.

Valitse seuraavista tehtävistä a ja b toinen. Kirjoitustehtävän pituus: 160–240 merkkiä. Välilyöntejä ja rivinvaihtoja ei lasketa mukaan merkkimäärään. Kirjoitustehtävän pisteitys: 33–0 pistettä.

a. Valitse yksi kuvista Bienvenidos-osion tehtävässä 6 "Habla sobre las noticias" ja kirjoita siitä lyhyt uutinen. Kuvien alla olevia kysymyksiä ei tarvitse huomioida.

b. Kirjoita taloyhtiösi ilmoitustaululle ystävällinen pyyntö, että asiakkaat huomioisivat eri jätetyypeille olevat keräilyastiat, eivätkä laittaisi esimerkiksi ruoantähteitä sekajätteen joukkoon vaan biojäteastiaan. Muistuta myös uudesta sanoma- ja aikakauslehdille olevasta paperinkeräyslaatikosta, jokaa toistaiseksi vaikuttaa lähes käyttämättömältä.

 

Ejercicio largo de escritura 66 p

Valitse seuraavista tehtävistä a ja b toinen. Kirjoitustehtävän pituus: 300–450 merkkiä. Välilyöntejä ja rivinvaihtoja ei lasketa mukaan merkkimäärään. Kirjoitustehtävän pisteitys: 66–0 pistettä.

a. #pequeñosactos #grandescambios
Espanjankielisessä sosiaalisessa mediassa käydään keskustelua siitä, miten maailmaa voi muuttaa pienin teoin. Kirjoita, mitä sinä olet tehnyt tai voit tehdä muuttaaksesi maailmaa.

b. Kohta on koulu ohi. Kirjoita ajatuksiasi blogikeskusteluun, jossa ystäväsi miettivät, miten jatkaisivat opintojaan. Haluaisitko viettää välivuoden? Onko siitä hyötyä? Vai pitäisikö heti pyrkiä jatko-opintoihin.