Linnamaan koulu

Ajankohtaista

Lukuvuosi alkaa ke 11.8. klo 9

Hyvää alkavaa lukuvuotta 2021 – 2022!

 

Koululaisten helteinen kesäloma on ohi ja on aika palata kouluarkeen.

Kesäkuun alussa todistuksia jaettaessa elättelimme toivoa seuraavan lukuvuoden aloituksesta ilman maskeja ja koronarajoituksia. Paluusta normaaliin koulunkäyntiin joudumme valitettavasti kuitenkin vielä odottamaan.

Lukuvuoden aloitukseen liittyvät koronatilanteen mukaiset toimintamallit löytyvät tämän tiedotteen lopusta. Kyseiset toimintatavat saattavat muuttua nopeastikin koronatilanteen ja annettujen ohjeistusten mukaan. 

 

Lukuvuoden koulussamme aloittaa 34 oppilasta.

- Esi-2.luokan opettajana toimii Virpi Pämppi, joka vastaa myös koko koulun musiikin- ja uskonnontunneista.

- 3.-4. luokan opettajana sekä koulun rehtorina toimii Kaisa Känä, joka vastaa myös koko koulun englannintunneista sekä (esi-)1.-2.luokan ympäristöopintunneista.

- 5.-6.luokan opettajana toimii Tuomo Ahlfors, joka pitää myös teknisen käsityön tunnit luokille 3.-6., ympäristöopintunnit luokille 3.-4. sekä yhden liikuntatunnin viikossa esi-2. luokalle ja 4.-5. ryhmälle.

- Käsityön tuntiopettajana (tekstiilityö) 3.-6.luokille toimii Mirjami Haapalahti ja erityisopettajana Ainomari Vettenranta. Ruotsinopettajana (6.lk torstaisin Lapijoen koululla) toimii Ulla Oksanen.

 

Ensimmäisen kouluviikon ke 11.8. – 13.8. koulupäivät ovat kaikilla oppilailla klo 9 – 12. Lukujärjestyksen mukaan aloitetaan ma 16.8. Koulukuljetukseen oikeutettujen oppilaiden arvioiduista hakuajoista tiedotetaan Wilmassa, kun SataXi saa aikataulunsa suunniteltua.  

 

Oppimisen iloa ja turvallista lukuvuotta!

 

Yhteistyöterveisin,

Kaisa Känä
rehtori

 

 

Koronatoimet lukuvuoden alussa

 

Uuden lukuvuoden alkaessa pyrimme koulutyössä turvaväleihin parhaan kykymme mukaan. Käsiä pestään niin luokkaan saapuessa, luokasta lähtiessä kuin yhteiskäyttövälineitä käytettäessä ja aina muuten tarvittaessa. Käsidesi on käytössä kaikissa tiloissa.

Maskeja käyttävät henkilökuntamme lisäksi 6. luokan oppilaat sekä kaikki 6.luokkalaisten kanssa samoissa opetusryhmissä olevat oppilaat. Maskit jaetaan heille koulusta. Oppilasryhmien sekoittumista emme pysty mm. yhdysluokkien, vuorokurssien, tuntikehyksen ja koulukuljetusten vuoksi kokonaan estämään.

Ruokailu tapahtuu omissa luokkatiloissa 3.-4. ja 5.-6. luokkien osalta, esi -2.lk ruokailee väljästi ruokalassa ja ap/ip-tilassa.

Kiertävät opettajat (erityisopettaja, käsityön tuntiopettaja) käyvät koululla ainakin toistaiseksi, samoin 6.luokkalaiset osallistuvat torstaisin Lapijoella ruotsintunneille) suojavarustus ja hygieniaohje huomioiden.  

Huoltajien vierailut koulussa tapahtuvat vain sopimuksen mukaan välimatkat, maskisuositus ja käsihygienia huomioiden. Oppimiskeskustelut ja vanhempainvartit järjestetään etäyhteyksin; joko videopuheluin tai puhelimitse opettajan ja huoltajan yhdessä sopimalla tavalla. Vanhempainiltaa emme järjestä, vaan pyrimme tiedottamaan asioista pääsääntöisesti Wilman kautta. Toivomme myös huoltajilta aktiivisuutta ottaa yhteyttä ja esittää kysymyksiä; pyrimme avoimeen tiedonkulkuun kodin ja koulun välillä molemmin puolin.

 

Retkiä, matkoja ja turnauksia ei toistaiseksi järjestetä.

  

12–15 vuotiaiden rokotusohjelmasta tiedottavat Kessote ja kouluterveydenhoitajat.

 

Mikäli lapsella on koronavirusinfektioon sopivia oireita (päänsärkyä, haju- tai makuaistin häiriöitä, nuhaa, yskää, hengenahdistusta, voimattomuutta, väsymystä, lihaskipuja, kurkkukipua, kurkun karheutta, kuumetta, pahoinvointia, oksentelua, ripulia), lapsi ei saa tulla kouluun ja hänet pitää viedä testiin sekä toimia terveydenhuollon ohjeiden mukaan. (Lisätietoa ja ajankohtaiset päivittyvät ohjeet THL, Satasairaala ja OKM –sivuilta).

 

Niin lapsen kuin hänen perheenjäsenensäkin altistumisesta ja karanteenista tulee ilmoittaa koulun rehtorille. 

Tapahtumat

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 44

31 October 2022 Thursday
1 November 2022 Thursday
2 November 2022 Thursday
3 November 2022 Thursday
4 November 2022 Thursday
5 November 2022 Thursday
6 November 2022 Thursday

Viikko 45

7 November 2022 Thursday
8 November 2022 Thursday
9 November 2022 Thursday
10 November 2022 Thursday
11 November 2022 Thursday
12 November 2022 Thursday
13 November 2022 Thursday

Viikko 46

14 November 2022 Thursday
15 November 2022 Thursday
16 November 2022 Thursday
17 November 2022 Thursday
18 November 2022 Thursday
19 November 2022 Thursday
20 November 2022 Thursday

Viikko 47

21 November 2022 Thursday
22 November 2022 Thursday
23 November 2022 Thursday
24 November 2022 Thursday
25 November 2022 Thursday
26 November 2022 Thursday
27 November 2022 Thursday

Viikko 48

28 November 2022 Thursday
29 November 2022 Thursday
30 November 2022 Thursday
1 December 2022 Thursday
2 December 2022 Thursday
3 December 2022 Thursday
4 December 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä