Paavolan koulu

Vuosi 2020 by Tarja Pitkänen

Räppi

Maaliskuussa kun korona iski,

siitä tuli kaikille iso riski.

Koulun ovet visusti suljettiin,

vain oman perheen piirissä kuljettiin.

Ei voinut harrastaa , ei kavereita tavata,

kotipihan kontuja piti vain ravata.

Etäopiskelu rytinällä aloitettiin,

mut siitäkin kummasti selvittiin.

 

"kun yhteen hiilen puhaltaa, siitä kummasti paljon voimaa saa.

Vaikka yksin pieniä ollaan, me ei yhdessä vaivuta nollaan. " x 2

 

Oli keväällä välillä yksinäinen olo.

väsytti, kiukutti, mieli vähän nolo.

Oli miittiä, teamsia, watsappipuheluita,

ainut hyvä puoli, siinä näki muita.

Ilon päivä se oli kun kouluun palattiin,

kavereiden kanssa vihdoinkin tavattiin.

Koulun kaikki nurkat käyttöön otettiin,

jopa urheiluhalli opiskeluun varattiin.

 

"kun yhteen hiileen puhaltaa, siitä kummasti paljon voimaa saa.

Vaikka yksin pieniä ollaan, me ei yhdessä vaivuta nollaan" x 2

 

Kesäloma tuli kaikille oikeaan aikaan,

miten paljon kivaa se meille saikaan.

sai uida, leikkiä, vapaana olla,

siinä tais puhdistua kaikkien polla.

Elokuussa taas kouluun palattiin,

kavereita vielä etänä halattiin.

Välituntialueet kaikille jaettiin,

koulun arkeen vähitellen palattiin.

 

"kun yhteen hiileen puhaltaa, siitä kummasti paljon voimaa saa.

Vaikka yksin pieniä ollaan, me ei yhdessä vaivuta nollaan" x

 

Tätä normaalia kesti marraskuuhun asti

Sitten taas piirrettiin koronarasti.

Vaikka mielessä välkkyi jo loma ja joulu

Niin meillähän alkoi etäkoulu.

No onneksi kaksi viikkoa kestää

Ei oppimista korona voikaan estää.

Nyt on päästy melkein jo jouluun,

loma on ansaittu, ei tulla kouluun.

Piparia, kinkkua, herkkuja syödään,

lauluja lauletaan ja leikkiä lyödään.

Toivomme sulle lepoa ja rauhaa,

sopivasti lahjoja ja suurta puurokauhaa.

Nyt saat rauhoittua ihanaan jouluun,

Tammikuussa kaikki terveenä kouluun.

 

 

"kun yhteen hiileen puhaltaa, siitä kummasti paljon voimaa saa.

Vaikka yksin pieniä ollaan, me ei yhdessä vaivuta nollaan" x

 

Paavolan päivyri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko13

29 March 2021 Thursday
30 March 2021 Thursday
31 March 2021 Thursday
1 April 2021 Thursday
2 April 2021 Thursday
3 April 2021 Thursday
4 April 2021 Thursday

Viikko14

5 April 2021 Thursday
6 April 2021 Thursday
7 April 2021 Thursday
8 April 2021 Thursday
9 April 2021 Thursday
10 April 2021 Thursday
11 April 2021 Thursday

Viikko15

12 April 2021 Thursday
13 April 2021 Thursday
14 April 2021 Thursday
15 April 2021 Thursday
16 April 2021 Thursday
17 April 2021 Thursday
18 April 2021 Thursday

Viikko16

19 April 2021 Thursday
20 April 2021 Thursday
21 April 2021 Thursday
22 April 2021 Thursday
23 April 2021 Thursday
24 April 2021 Thursday
25 April 2021 Thursday

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä