Kirkonkylän koulu 0-9

REKSIN TIEDOTTEITA

KOULUTIEDOTE 4
24.9.2020

Tervehdys koululta!

Aina uuden lukukauden alussa päivitämme oppilaiden yhteystiedot koulun rekistereihin (esim. osoitteet, puh. nrot, huoltajien yhteystiedot), jotta ne pysyvät ajan tasalla. Nämä tiedot olemme saaneet jo elokuussa teiltä kotijoukoilta. Kiitos! Mikäli oppilaan tai huoltajan osoite, puhelinnumero tai muu olennainen tieto muuttuu kesken lukuvuoden, pyydämme teitä ilmoittamaan muutoksesta luokanvalvojalle/-opettajalle ja toimistosihteeri Päivi Tiikkaiselle, puh. 0400-370152, paivi.tiikkainen@vierema.fi. Tälla varmistamme, että saamme huoltajaan tarvittaessa nopeasti yhteyttä.

Kiitos yhteistyöstä!

Eetta-reksi




KOULUTIEDOTE 3
16.9.2020


Ohje perusopetuksessa ja varhaiskasvatuksessa oleville flunssaoireista kärsiville

 

Jos perusopetuksessa tai varhaiskasvatuksessa olevalla lapsella on sairastumiseen viittaavia oireita, lapsen tulee jäädä tai siirtyä kotiin. Mikäli alle kouluikäisen oireilu on lievää, oireita voidaan seurata kotona parin päivän ajan ennen yhteydenottoa terveydenhuoltoon. Terveydenhuollossa arvioidaan tutkimusten, kuten koronavirustestauksen, tarve. Perusopetukseen tai varhaiskasvatukseen voi palata yhden oireettoman päivän jälkeen tai mikäli koronavirustestin tulos on negatiivinen ja oireet selvästi vähenemässä tai kun terveydenhuollossa on arvioitu, että palaaminen on turvallista.

Koronatesti on aina aiheellinen, jos kouluikäisellä lapsella tai nuorella on koronavirukseen sopivia oireita.

Koronavirusepidemian aikana noudatetaan normaaleja sairauspoissaolokäytäntöjä. Lapsen huoltaja ilmoittaa perusopetuksen tai varhaiskasvatuksen järjestäjälle sairauspoissaolosta. Lääkärintodistusta perusopetuksen tai varhaiskasvatuksen järjestäjä ei voi vaatia.

https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista-koronaviruksesta-covid-19/lapset-ja-koronavirus

 

 

Victoriia Kudrina Sofia Kauhanen

Tartuntatautilääkäri Ylilääkäri




KOULUTIEDOTE 2
2.9.2020

Syksyinen tervehdys koululta!

Ke 9.9. 2020 koulupäivä päättyy kaikilta Kirkonkylän koulun oppilailta klo 12.00. Vieremän kunnan henkilöstön TYHY-iltapäivän takia. Koulukyyditykset lähtevät klo 12.05. 

Reipasta syksyn alkua!

Eetta-reksi





KOULUTIEDOTE 1

LUKUVUOSI 2020 – 2021

 

Tervehdys koululta!

 

Kesälomat ovat pian ohitse ja on aika palata takaisin kouluun. Vaikka COVID 19-virus jyllää edelleen maassamme, palaamme kouluissa lähiopetukseen turvallisin mielin. Toki seuraamme tiiviisti koronatilanteen kehittymistä sekä THL:n ja OPH:n ohjeita.

Koulut alkavat siis keskiviikkona 12.8. klo 9.00. Tervetuloa kouluun! Koulupäivä aloitetaan omissa luokissa. Alakoululaiset menevät omiin luokkiinsa ja yläkoulun oppilaat löytävät oman kotiluokkansa nimen pääovelta. Poikkeuksena tästä ovat 7. luokkalaiset, jotka tulevat kouluravintola Paussiin (pääovelta oikealle muutama askel, jonka jälkeen Paussi sijaitsee vasemmalla).

Koulun ulko-ovien vieressä sisällä ovat seiniin kiinnitetyt käsidesit, joita toivomme oppilaiden käyttävän aina sisään ja ulos mennessä. Jokaisessa luokassa on myös oma käsidesipullo. Käsien vesipesu saippualla on suositeltavaa tehdä ainakin WC-käyntien yhteydessä. Käsihygienia, turvavälien noudattaminen ja aivastukseen huomion kiinnittäminen ovat asioita, joista keskustelemme oppilaiden kanssa ensimmäisenä koulupäivänä, mutta toivon, että juttelette näistä myös kotona jo ennen koulun alkua. Muistattehan myös, että ainoastaan terveenä voi tulla kouluun.

Opetus tapahtuu alakoulun oppilailla pääosin omissa luokissa. 7. -9.lk:n oppilaiden opetusryhmät koostuvat usealla tunnilla eri luokkien oppilaista. Heidän tartuntariskiä pyritään vähentämään hygieniaohjeilla, tilaväljyydellä ja siivouksella. Luokkien tilajärjestelyjä on tehty mahdollisuuksien mukaan ja oppilaat istuvat pääosin yksittäisillä paikoilla. Vältämme myös muiden kuin oppilaiden ja koulun henkilökunnan oleskelua koulun alueella. Välitunnit vietämme ulkona.

Koulukyyditykset toimivat normaalisti. Mikäli kyydityksessä on tilaan, toivomme oppilaiden huomioivan turvavälit.

Kouluruokailu on järjestetty porrastetusti ja ruokailutiloja on väljennetty.

Koulumme työajat, henkilöstö, ajankohtaiset asiat ja paljon muuta löytyvät Kirkonkylän koulun Pedanetistä,  osoitteesta: https://peda.net/vierema/kirkonkyl%C3%A4n-koulu

Tätä sivustoa kannattaa seurata Wilman lisäksi säännöllisesti. Mikäli joku kouluun liittyvä asia askarruttaa mieltä, toivon teidän ottavan rohkeasti yhteyttä joko oman lapsen/nuoren luokanopettajaan tai -valvojaan. Myös minuun voi aina ottaa yhteyttä.

Tervetuloa aloittamaan uutta lukuvuotta ilolla ja innolla, turvallisin mielin!

Eetta-reksi

 puh.0400-370106

eevariitta.mustonen@vierema.fi

LUKUVUOSIKALENTERI

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko40

28 September 2020 Thursday
29 September 2020 Thursday
30 September 2020 Thursday
1 October 2020 Thursday
2 October 2020 Thursday
3 October 2020 Thursday
4 October 2020 Thursday

Viikko41

5 October 2020 Thursday
7 October 2020 Thursday
8 October 2020 Thursday
10 October 2020 Thursday
11 October 2020 Thursday

Viikko42

12 October 2020 Thursday
13 October 2020 Thursday
14 October 2020 Thursday
15 October 2020 Thursday
16 October 2020 Thursday
17 October 2020 Thursday
18 October 2020 Thursday

Viikko43

19 October 2020 Thursday
20 October 2020 Thursday
21 October 2020 Thursday
23 October 2020 Thursday
24 October 2020 Thursday
25 October 2020 Thursday

Viikko44

26 October 2020 Thursday
27 October 2020 Thursday
28 October 2020 Thursday
30 October 2020 Thursday
31 October 2020 Thursday
1 November 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä