Joulukuu 2023
Joulukuu aloitettiin 112-päivän merkeissä. Leivonpesän pihalle saapui paloauto ja poliisi, Tuulihatun pihalle ambulanssi. Näihin tutustuttiin yhdessä muiden ryhmien kanssa. Aika vilske ja vilinä oli kun kaikkien 3 päiväkodin ryhmät menivät vuorotellen edes takas tutkien hälytysajoneuvoja. Paloautosta saatiin vielä muistoksi hienot heijastimet.Rohkeimmat uskalsivat käydä sisällä sekä poliisiautossa, paloautossa että ambulanssissakin. Uusien jännien kokemusten jälkeen rauhoituttiin oman talon ryhmien kesken päiväkodin saliin ensimmäiseen
adventtikynttilän sytytykseen. Laulettiin joululauluja yhdessä ja sytytettiin ensimmäinen kynttilä.
Viikolla 49 askarreltiin taas jouluisia juttuja ja leivottiin pipareita! Ja niistä nautittiin vielä seuraavallakin viikolla. Kyllä tuli hyviä. Parasta oli kun
sai leivonnan päätteeksi maistaa taikinaa ja viedä leivontamyssyn kotiin :)Olemme myös nauttineet lumisista keleistä ja maisesmista oikein kunnolla. On oltu pitkiä ulkoiluita pulkkamäessä ja muissa lumisissa jutuissa. Voi kumpa nämä kelit jatkuisivat pitkään!
Viikolla 50 tehtiin kaikenlaista jouluista puuhaa, laulettiin ja askarreltiin. Tällä viikolla oli myös Leivonpesän yhteinen joulujuhla tiistai iltana. Oli tunnelmallinen ilta. Ja miten suuri osaanottaja joukko! vau!
Tehtiin myös ryhmään yksi iso pöytä ja yritämme syödä sen ympärillä kaikki. :D
Viikolla 51 hiljennyimme jo jouluun ja keskityimme leikkimiseen. Katsottiin myös jouluisia elokuvia, alkuviikosta oman ryhmän kesken ja loppuviikosta kaikki kivitaskujen, peippojen ja tilhien halukkaat kerääntyivät kivitaskujen nukkariin katsomaan jouluista elokuvaa.
Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin