Näkökulmia Euroopasta - kansalaisopiston vaihto-opiskelujaksot: Ayamonte ja Vila Real de Santo António, syksy 2026

Näkökulmia Euroopasta - Kansalaisopiston vaihto-opiskelujaksot

Hakuaika opintojaksolle 5.8.-1.9.2026. 

Kurssikokoontuminen ti 6.10.2026 klo 16.30-18 Aittalahden opistotalolla (Onkiniemenkatu 3, Sastamala)

Matkan ajankohta välillä 18.-25.10.2026 (liikkuvuusjakso 19.-23.10.2026)

Näkökulmia Euroopasta - Kansalaisopiston vaihto-opiskelujaksot ovat Sastamalan Opiston Erasmus+ -akkreditoinnin avulla järjestettyjä aikuisopiskelijoille suunnattuna liikkuvuusjaksoja Eurooppaan. Näkökulmia Euroopasta-kurssien tavoitteena on vahvistaa kansainvälisyyttä, tukea perustaitojen oppimista, aktiivista kansalaisuutta ja ongelmanratkaisutaitoja. Toiminnan tavoitteena on kehittää opiskelijoiden kansainvälisyys- ja kielitaitoja sekä monikulttuurisuuden ymmärtämistä. Kurssit pyrkivät tarjoamaan mahdollisimman monelle kiinnostuneella mahdollisuuksia osallistua kansainväliseen toimintaan.

Syksyn 2026 vaihto-opiskelujakso suuntautuu opiston yhteistyöoppilaitokseen EOI Ayamonte -kielikouluun Espanjassa ja Akivida-aikuisoppilaitokseen Vila Real de Santo Antóniossa, Portugalissa.

Opintojaksolla on mahdollista suorittaa opintopisteitä. Vaihto-opiskelujaksolla opiskelijat perehtyvät kohdeoppilaitoksen ja muiden osallistuvien aikuiskoulutusorganisaatioiden toimintaan, tutustuvat oppilaitoksen opetustarjontaan, verkostoituvat eri maiden aikuisopiskelijoiden kanssa sekä tutustuvat paikalliseen kulttuuriin.

Kurssi koostuu kokoontumisesta Sastamalassa ti 6.10.2026 klo 16.30-18 Aittalahden opistotalolla (Onkiniemenkatu 3, Sastamala) (muutos mahdollinen) sekä matkasta välillä 18.-25.10.2026 (liikkuvuusjakso 19.-23.10.2026). Matka tehdään osin lentäen. Kurssilaisilta vaaditaan sitoutumista kurssikokoontumiseen Sastamalassa, matkaan sekä palautekyselyyn vastaamista.

Haemme kokonaisuuteen kuutta (6) osallistujaa. Kurssi on tarkoitettu täysi-ikäisille Sastamalan Opiston opiskelijoille. Valintakriteerinä on toiminnallinen englannin kielen taito, avoin ja utelias mieli ja kiinnostus verkostoitumiseen eurooppalaisten aikuisopiskelijoiden kanssa. Espanjan ja portugalin kielen taidosta on etua. Huom. Liikkuvuusjaksolle valittavat opiskelijat voivat olla minkä tahansa opistossa opiskeltavan aineen kurssilaisia. 

Hankerahoitus kattaa kohtuullisen määrän matka-ja majoituskustannuksiin sekä ohjelman yhteistyöoppilaitoksessa. Hankerahoitus ei koske ruokailu- ja vapaa-ajan kustannuksia. Osallistujilta toivotaan joustavuutta, seikkailunhalua sekä kiinnostusta oppia ja kokea uutta. Vaihto-opiskelujaksolle osallistuminen edellyttää oman matkavakuutuksen ottamista.

Liikkuvuusjakson tukihenkilönä toimii rehtori Sini-Mari Lepistö.

Lisätietoja: 
Koulutussuunnittelija Heidi Karppanen, p. +358 40 667 9564, heidi.karppanen@sastamalanopisto.fi 

Hae syksyn 2026 Näkökulmia Euroopasta: Ayamonte ja Vila Real de Santo António -kurssille

Nimi


Yhteystiedot (puhelinnumero ja sähköposti)


Kurssi on tarkoitettu opiskelijoille, jotka ovat osallistuneet aiemmin Sastamalan Opiston kursseille. Mille kurssille olet osallistunut aiemmin? (Kurssin nimi, opettaja ja ajankohta)


Kerro lyhyesti omin sanoin, miksi sinut olisi hyvä valita tähän opintokokonaisuuteen.


Paikan päällä Espanjassa ja Portugalissa liikutaan pääsääntöisesti kävellen. Kerro lyhyesti omin sanoin omasta tilanteestasi koskien mahdollisia huomioita, jotka vaikuttavat liikkumiseen/kävelemiseen.












Voit halutessasi jättää lisätietoa.
Roskapostituksen esto
Valitse mikä tahansa numero, joka on suurempi kuin 2.