Ajatuksia teatteriharrastuksesta

AJATUKSIA TEATTERIHARRASTUKSESTA (syksy 2024)

Matkailualan perustutkintoa opiskelevan työssäoppijamme Amilia Batemanin haastateltavina olivat aikuisten teatteritaiteen perusopetuksen ensimmäisen vuoden opiskelijat Elina Virtaperko, Helena Harjunpää, Riitta Armfelt.

Miten päädyit teatterin pariin?

Elina: Minulla on ollut kiinnostusta teatteriin jo pitkään. Kotipaikkakunnallani oli harrastajateatteri, johon liityin, kun lapset olivat kasvaneet siihen ikään, että pystyin sitoutumaan harrastukseen. Siitä alkoi matka teatterin maailmaan. 

Helena: Aloitin teatteriharrastuksen aikuisena tavoitteenani päästä eroon esiintymispelosta.  Halusin kohdata vaikeudet suoraan ja teatteri on auttanut käsittelemään pelkoani. 

Riitta: Olen haaveillut teatterista lapsesta asti. Aikuisiällä aloitin runonlausunnan harrastuksena kansalaisopistossa, minkä jälkeen siirryin teatterin pariin. Teatteri tuntuu juuri siltä, mitä olen aina halunnut tehdä.

Onko sinulla tavoitteita tai toiveita, joita haluaisit saavuttaa teatterin kautta?

Helena: Tavoitteenani on ollut voittaa esiintymispelko, ja koen, että olen edistynyt sen suhteen hyvin. 

Riitta: Haaveilen teatterin yhdistämisestä vaikuttamiseen, esimerkiksi luonnonsuojelun teemoihin. Haluaisin teatterin kautta käsitellä arjen ongelmia ja edistää tärkeiden asioiden ymmärrystä.

Elina: Olen pyrkinyt opiskelemaan teatteria, mutta taloudellisten haasteiden vuoksi opiskelu jäi kesken. Haaveilen teatteritutkinnon suorittamisesta ja haluaisin kehittyä alalla. 

Mikä on ollut parasta tähän mennessä? 

Riitta: Arvostan ryhmän lämpöä ja huomaan, että ryhmähenki paranee sen mukaan, mitä paremmin kaikki tutustuvat toisiinsa ja uskaltavat heittäytyä täysillä mukaan.

Elina: Parasta ovat olleet ryhmähenki ja monipuoliset harjoitukset. Nautin siitä, että on säännöllinen porukka, jonka kanssa voi harjoitella erilaisia, sekä hauskoja että haastavia, harjoitteita ja viettää mukavia iltoja yhdessä. 

Helena: Yhteisöllisyyden kehittyminen on tärkeintä ja koen tulevani teatteriin pitämään kivaa porukan kanssa. 

Miten ryhmätyöskentely onnistuu? 

Helena: Mitä paremmin ryhmän jäsenet tutustuvat toisiinsa, sitä paremmin yhteistyö toimii ja antaa rohkeutta, vaikka me kaikki olemme hyvin erilaisia. 

Elina: Ryhmässä ei ole ketään, jonka kanssa yhteistyö ei sujuisi. Pidän siitä, että ryhmässä on eri-ikäisiä ihmisiä, mutta harmittelen kyllä hieman miespuolisten osallistujien puutetta.

Riitta: Näen ryhmässä mahdollisuuden tutustua uusiin ihmisiin ja nautin siitä, kun saan nähdä muiden improvisaatioita ja edistymistä.

Millainen on unelmaroolisi? 

 Riitta: Unelmaroolini kallistuu komediaan, mutta haluaisin myös esittää syvällisen tarinan, jonka avulla voisi lisätä tietoisuutta tärkeistä aiheista.

Helena: Unelmoin sivuroolista jossakin sopivassa musiikkiesityksessä.

Elina: Unelmaroolini olisi päärooli, jossa pääsisin esittämään koomista hahmoa.