Punkalaidun LOPS

Punkalaitumen lukio muodostaa oppimis- ja opiskeluympäristön, jossa vahvistetaan ja kehitetään opiskelijan valmiuksia kohdata kansainvälistymisen haasteet, omaksua kestävän kehityksen periaatteet, kasvaa terveeksi ja itsetunnoltaan vahvaksi. Luomalla yhteyksiä koulun ulkopuolelle ja muilla tavoin järjestetään opiskelijoiden oma-aloitteellisuudelle, yritteliäisyydelle ja yhteiskunnalliselle osallistumiselle monipuolisia toteuttamismahdollisuuksia.
Kunkin kurssin alussa on opettajan ja opiskelijoiden yhteinen suunnittelutunti. Opiskelijoille selvitetään kurssin tavoitteet ja arvioinnin perusteet sekä sovitaan työtavoista ja arvioinnista. Opiskelijoiden erilaisuus pyritään ottamaan huomioon käyttämällä monipuolisesti erilaisia opetus- ja opiskelumenetelmiä. Opiskelijoita autetaan oman oppimistyylinsä löytämisessä ja annetaan positiivista palautetta onnistumisista. Uutta tekniikkaa käytetään sopivissa yhteyksissä. Tiedonhankintaa varten on käytettävissä kunnan kirjasto ja langaton internet-verkko.
Eri oppiaineiden välinen integraatio otetaan huomioon vuotuisessa suunnittelussa. Tällä mahdollistetaan tietojen ja taitojen harjoittaminen aidoissa tilanteissa.
Punkalaitumen lukiossa vaaditaan, että opiskelijat suorittavat tietotekniikan 1. kurssin. Tässä kurssissa opiskelijat tutustuvat sähköisiin kokeisiin ja sovellusohjelmiin, joita sähköisissä kokeissa käytetään.

Tavoitteena on, että jokaisessa jaksossa järjestetään vähintään yksi sähköinen koe.
Punkalaitumen lukiossa on joitakin kursseja, jotka suoritetaan itsenäisesti opettajan antamin ohjein. Kurssin suorittaminen voi tapahtua esimerkiksi verkossa.
Koulun ulkopuolella tapahtuvaan oppimiseen suhtaudutaan myönteisesti. Esimerkiksi kansainvälisyyskurssilla tehdään opintoretki Saksaan ja vastavuoroisesti Saksasta Punkalaitumen lukioon joka toinen vuosi.


Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin