Mielenterveys- ja päihdesairaudet
Mitä aiheesta pitää osata?
Ammattitaitovaatimukset:
- käyttää alan työmenetelmiä, -välineitä ja materiaaleja perushoidossa ja huolenpidossa, saattohoidossa ja lääkehoidossa
- toteuttaa mielenterveys- ja päihdesairauksia sairastavien hoitoa ja edistää toimintakykyisyyttä tavoitteellisesti ja oma-aloitteisesti
- tietää ja tarkkailee tavallisimpien muisti-, pitkäaikais- ja kansansairauksissa sekä mielenterveys- ja päihdesairauksissa käytettävien lääkkeiden vaikutuksia, yhteisvaikutuksia ja monilääkityksiä, tunnistaa yleisimpiä haitta- ja sivuvaikutuksia sekä huomioi mahdollisia lääkkeiden väärinkäytön ilmiöitä ja tiedottaa niistä työryhmässä
- ohjaa asiakasta ja hänen lähiverkostoaan työyksikön ohjeiden mukaisesti sähköisen lääkemääräyksen tulkinnassa ja voimassaoloajassa, lääkkeiden käytössä, säilyttämisessä ja hävittämisessä sekä hallitsee tavallisimpien muisti-, pitkäaikais- ja kansansairauksien sekä mielenterveys- ja päihdesairauksien lääkehoidon
Mitä mielenterveys on?
Mitä mielenterveys on?
Mielenterveys on kokonaisvaltainen tila.
- PP liitteenä.
- TEHTÄVÄ: Katso mielenterveystaidot dialta 10. Kerro, mitä näillä tarkoitetaan? Miten nämä vaikuttavat mielenterveyteen? (Keltaisessa kirjassa ei ole, joten googlettelua vaatii.) Käydään suullisesti yhdessä nämä läpi.
Liitteet:
Mielenterveyden voimavarat ja uhat
- PP Mielenterveyden voimavarat ja uhat liitteenä.
- Keltaisen kirjan tehtävät sivulta 144. (Miksi stressi on vaarallista? Miten omaa stressiä voi oppia hallitsemaan?) Ei tarvitse palauttaa. Käydään yhdessä läpi.
- TEHTÄVÄ Mielenterveyden käsi. Tee oma mielenterveydenkätesi, johon pääset tästä linkistä. Kirjoita tehdyn mielenterveyden käden avulla pohtiva teksti mielenterveyteesi vaikuttavista asioista. Mitkä tekijät edistävät mielenterveyttäsi? Mitkä tekijät taas uhkaavat mielenterveyttäsi? Palauta tehtävä Pedanetiin sinne varattuun kansioon oikeassa sivupalkissa. Keskustelemme aiheesta.
Ylen artikkeli kiitollisuuden harjoittelemista.
Liitteet:
Ikääntyneen mielenterveys
- PP liitteenä.
- TEHTÄVÄ: Perehdy THL:n Mielenterveyden edistäminen ikääntyneiden asumis- ja hoivapalveluissa -oppaaseen.
- Lue Esipuhe (s. 3), Saatesanat (s. 4-5) ja selaile sivuja 33-124.
- Sivuilta 81-124 löydät harjoituksia ikääntyneiden mielenterveyden edistämiseksi. Valitse niistä 3 eniten sinua kiinnostavaa, ja tee niistä kirjallinen työ (word tai powerpoint). Kerro tiiviisti, mistä harjoituksessa on kysymys ja mihin sillä pyritään?
- Etsi sivuilta 33-80 perusteluita valitsemiesi menetelmien hyödyille. (Esimerkiksi, jos kerrot tanssien toimintakykyiseksi –harjoituksesta, löydät varmaankin perusteluita ainakin kappaleesta fyysinen terveys ja liikunta.)
- Palauta tehtävä Pedanetin oikeasta sivupalkista löytyvään palautuskansioon tämän päivän aikana.
Liitteet:
Mielenterveyssairaudet ja lääkehoito sekä toimintakyvyn tukeminen
Ryhmätöiden aika! Käsittelemme ryhmätöinä seuraavat sairaudet, niiden lääkehoidon ja ko. sairautta sairastavan toimintakyvyn tukemisen keinoja:
Tarkemmat ohjeet liitteenä.
Vinkkinä Mielenterveystalon Ikäihmisten mielenterveyshäiriöt.
Muita hyviä lähteitä esim. Käypä Hoito -suositukset, Terveyskirjasto, Mieli ry.
- Ahdistuneisuus (Sonja, Heidi R. ja Minna)
- Masennus (Maria R., Emmi ja Piia)
- Kaksisuuntainen mielialahäiriö (Ida, Maria K. ja Milla)
- Skitsofrenia (Roosa ja Eve)
- Delirium (tämä on hiukan poikkeava edellisiin verrattuna) (Anu ja Heidi V.)
Tarkemmat ohjeet liitteenä.
Vinkkinä Mielenterveystalon Ikäihmisten mielenterveyshäiriöt.
Muita hyviä lähteitä esim. Käypä Hoito -suositukset, Terveyskirjasto, Mieli ry.
Liitteet:
Itsemurhavaarassa olevan tunnistaminen
- PP liitteenä.
Liitteet:
Tupakka ja päihteet
- PP liitteenä.
- Lue kirjan kappaleesta 5 tupakasta ja päihteistä
- Tee tehtävät: Keltainen kirja s. 136-137 t. 1-6
Liitteet:
Unen ja levon tarpeen huomioiminen
”Levon kieltäminen elimistöltä on kasvavan puun juurien katkomista.” – Sylvi Kekkonen
- PP liitteenä.
- Aivotalon sivut unesta.