Kertaus
Kaavat
Viikko19
NOPEUS:
1. Gepardi juoksee 240 metrin matkan 7,5 sekunnissa. Mikä on gepardin keskinopeus? Muuta vastaus vielä yksikköön km/h.
=s=240m, t=7,5s ,v=?
v=s:t , 240m:7,5s=32m/s
2, Syöksylaskijan nopeus on 36 m/s. Kuinka pitkän matkan laskija etenee 5,0 sekunnissa?
3. Lentokone lentää 3400 kilometrin matkan keskinopeudella 800 km/h. Kuinka kauan matka kestää?
s=3400km , v=800km/h , t=?
v=s:T/*t
vt=s/:v
t=s:v , t=s:v
=3400km:800km/=4,25h
KIIHTYVYYS:
4. Juoksijan nopeus kasvaa alkukiihdytyksessä nollasta nopeuteen 7,5 m/s viidessä sekunnissa. Päättele juoksijan kiihtyvyys.
a=7,5m/s:5,0s
=1,5m/s
TYÖ:
5. Iso paperirulla, jonka massa on 180 kg, nostetaan 1,5 metrin korkeudella olevalla lavalle. Kuinka suuri nostotyö rullan nostamisessa tehdään?
m=180kg , g=1800N , h=1,5m , W=? , W=Gh
=1800N*1,5m
=2700J
=2,7kj
6. Koirat vetävät kelkkaa tasaisella nopeudella 200 metrin matkan. Liikettä vastustava kitkavoima on 50 N. Laske koirien tekemän siirtotyön suuruus.
TEHO:
7. Kissa, jonka massa on 8,5 kg, kiipeää puuhun 3,2 metrin korkeudelle. Nousuun kuluu aikaa 4,5 sekuntia. Laske kissan teho.
8. Rullaportaat, joiden pituus on 6,5 m, vetävät ylöspäin 2500 N:n voimalla. Kuinka kauan kestää nousu alhaalta ylös, kun portaiden teho on 3,2 kW?
palauta tehtävät sinne viimeistään perjantaina 8.5. klo 15.
1. Gepardi juoksee 240 metrin matkan 7,5 sekunnissa. Mikä on gepardin keskinopeus? Muuta vastaus vielä yksikköön km/h.
=s=240m, t=7,5s ,v=?
v=s:t , 240m:7,5s=32m/s
2, Syöksylaskijan nopeus on 36 m/s. Kuinka pitkän matkan laskija etenee 5,0 sekunnissa?
3. Lentokone lentää 3400 kilometrin matkan keskinopeudella 800 km/h. Kuinka kauan matka kestää?
s=3400km , v=800km/h , t=?
v=s:T/*t
vt=s/:v
t=s:v , t=s:v
=3400km:800km/=4,25h
KIIHTYVYYS:
4. Juoksijan nopeus kasvaa alkukiihdytyksessä nollasta nopeuteen 7,5 m/s viidessä sekunnissa. Päättele juoksijan kiihtyvyys.
a=7,5m/s:5,0s
=1,5m/s
TYÖ:
5. Iso paperirulla, jonka massa on 180 kg, nostetaan 1,5 metrin korkeudella olevalla lavalle. Kuinka suuri nostotyö rullan nostamisessa tehdään?
m=180kg , g=1800N , h=1,5m , W=? , W=Gh
=1800N*1,5m
=2700J
=2,7kj
6. Koirat vetävät kelkkaa tasaisella nopeudella 200 metrin matkan. Liikettä vastustava kitkavoima on 50 N. Laske koirien tekemän siirtotyön suuruus.
TEHO:
7. Kissa, jonka massa on 8,5 kg, kiipeää puuhun 3,2 metrin korkeudelle. Nousuun kuluu aikaa 4,5 sekuntia. Laske kissan teho.
8. Rullaportaat, joiden pituus on 6,5 m, vetävät ylöspäin 2500 N:n voimalla. Kuinka kauan kestää nousu alhaalta ylös, kun portaiden teho on 3,2 kW?
palauta tehtävät sinne viimeistään perjantaina 8.5. klo 15.
