Digitaalinen osallisuus Kainuussa seminaari
Seminaarin sisältö
Tervetuloa kuulemaan digitaidoista ja digitaalisesta osallisuudesta yhteiskunnassa.

Paikka: Kouta-Sali, Kaukametsä, Kajaani.
Kaikille avoin tilaisuus, vapaa pääsy.
DIGOT-seminaari järjestetään digitaalisen osaamisen ja yhteistyön kehittämiseksi Kainuussa.
Seminaarin tavoitteena on edistää osallisuutta, taitoja ja strategioita digitaaliseen muutokseen liittyvillä aloilla.
Seminaarin yhteydessä on esittelypisteitä. Osallistujilla on mahdollisuus osallistua aktiivisesti seminaariin esittämällä kysymyksiä luennoitsijoille. Työpajoja ja tietoa palveluista löytyy yhteistyökumppaneiden pisteillä Kouta-salin aulassa.
Miten digitaalisuus vaikuttaa päätöksentekoon ja kansalaisten osallistumismahdollisuuksiin?
Kohdeyleisönä ovat paikalliset ihmiset, päättäjät ja vaikuttajat. Seminaarissa on puhujina asiantuntijoita, päättäjiä ja vaikuttajia.
Seminaaria on mahdollisuus seurata etäyhteydellä Kaukametsän opiston Youtube-kanavalta: https://www.youtube.com/channel/UC87sOLUbzhboWqZ36tWx6Hg/videos
Seminaarin aikataulu ja ohjelma:
Aamukahvit ja tutustuminen esittelypisteisiin klo 9.00–9.45, musiikkiopiston aula.
Kouta-sali seminaarin avaus ja puhuja 1, Asiantuntija Aleksi Kallio CSC. klo 10.00-10.45 + keskustelu 15 min
|
Lounas (omakustanteinen) klo 11.30, musiikkiopiston aula, esittelypisteet auki
Kouta-sali, puhuja 2, Maakuntajohtaja Riikka Pirkkalainen klo 12.45-13.30 + keskustelu 15 min
|
Iltapäiväkahvit klo 14.00, musiikkiopiston aula, esittelypisteet auki
Kouta-Sali, puhuja 3. Tähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaoja klo 14.45-16.00 + keskustelu 15min
|
Seminaarin päätös
Seminaarin mainonta, markkinointi ja palaute:
Kaukametsän opiston DIGOT-hanke toteuttaa seminaarin markkinoinnin:
- sähköposti
- sosiaalinen media
- yhteistyökumppanit
- Kaukametsän opiston verkkosivut
- lehtimainos, Koti-Kajaani

Osallistujilta kerätään digitaalista palautetta seminaarista (webropol, QR-koodilla/www-osoitteella).
- Mitä opit?
- Mikä toimi hyvin, ja mikä voisi olla paremmin?
Osallistujille tarjotaan resursseja ja ohjausta digitaalisen osaamisen ja yhteistyön jatkokehittämiseen Kaukametsän opistossa.
Esittelypisteet musiikkiopiston aulatilaan (Kouta-Sali)
Esittelypisteet ovat ilmaisia, sisältää pöydän ja sähkön (pisteitä rajattu määrä). Ilmoittautuminen esittelypisteen käyttäjäksi:
Tauoilla on aikaa keskusteluille ja verkostoitumiselle.
Alla aiheita esittelypisteiden toimijoille:
- Millaisia digitaitoja voidaan parantaa ja mistä erityisesti lisätä tietämystä. Kommunikaation parantaminen, yhteistyötyökalujen tehokkaampi käyttö ja opetus.
- Seminaarin kohdeyleisönä ovat ihmiset, kuntapäättäjät, yritykset, oppilaitokset ja yhdistykset. Parannetaan tietämystä digitaalisesta osallisuudesta ja sen vaikutuksesta päätöksentekoon.
- Työpajoja tai esimerkkejä digitaitojen ja digitaalisen osallisuuden parantamiseksi. Esimerkiksi case-tutkimuksia, demoja ja käytännön harjoituksia.
- Paikallisen ympäristön huomioiminen, paikalliset tekijät, kuten kulttuuri, kieli ja organisaation erityispiirteet digitaalisessa suunnittelussa. Paikalliset näkökulmat esimerkit ja asiantuntemusta.
Seminaari streamataan ja tallennetaan Kaukametsän opiston Youtube kanavalle.
Streami on katsottavissa 2 viikkoa.
Digiosaaminen oppijan tukena – Murupolku digimaailmaan -hanke
9.1.2023-31.12.2023 Euroopan sosiaalirahasto (ESR)