Suomen sodat kuvien kautta kerrottuna
Tehtävän ohjeet
OHJEET, lue tarkasti:
Linkit kuvasivustoihin:
| http://sa-kuva.fi/ Suomen armeijan kuva-arkisto. Valitaan aikakausista talvisota, välirauha, jatkosota tai Lapin sota ja etsitään kuvia hakusanojen avulla. |
| https://museovirasto.finna.fi/ Museoviraston tarjoama helppokäyttöinen kuvapalvelu. Etsitään kuvia hakusanojen avulla. |
Etsi kuvia sivuistoilta hakusanojen avulla. Älä valitse valmiina näkyviä kuvia kuva-arkiston etusivulta.
Esimerkkejä hakusanoista: talvisota, jatkosota, Lapin sota, pommitus, sotavanki, lotta, konekivääri, ryssä, hävittäjä, evakko, korsu, haavoittunut.
Hakusanoja keksit lisää oppikirjan kappaleita 8-11 lukemalla. Voit valita ne täysin oman kiinnostuksesi perusteella. Voit valita myös haetuille kuville paikkakunnan.
-Valitse noin 10 kuvaa, merkitse kaikkiin kuvan päiväys ja paikka, jossa se on otettu. Kuvaa klikattuasi näet "aihe"-kohdan, jossa on alkuperäisen valokuvan takana tai liitteenä ollut teksti. "Kuvaus"-kohdassa voi olla hyödyllistä lisätietoa.
- Etsi jokaista kuvaa varten ainakin yksi lisätieto netin lähteitä hyödyntäen. Käytä Wikipediaa, lehtiä, artikkeleita ja luotettavia blogeja. Laita toimiva linkki käyttämääsi lähteeseen. Pelkkä "ChatGPT" ei ole lähdemerkintä.
- Kirjoita jokaisesta kuvasta oma kuvauksesi. Onko kuva aito vai lavastettu? Mitä siinä tapahtuu ja mitä uskot kuvissa esiintyvien ihmisten ajattelevan tai tekevän?
Valitse kuvia kaikista kolmesta sodasta, jotka Suomi koki: talvisota, jatkosota ja Lapin sota.
-Tee kuvista yhtenäinen Powerpoint- tai Word-esitys, jonka palautat pedanettiin. Järjestele kuvat ja omat tekstisi sotien mukaiseen järjestykseen.
ESIMERKKI KUVAN KÄYTÖSTÄ:

Vallattu hyökkäysvaunu.
Summa, 1.12.1939
- T-28 oli neuvostoliittolainen tankki, jota suomalaiset kutsuivat "postivaunuksi". LÄHDE: https://fi.wikipedia.org/wiki/T-28.
- Summan taistelussa joulukuussa 1939 suomalaiset onnistuivat yllättäen torjumaan Neuvostoliiton hyökkäyksen ja puolustamaan Viipurin kaupunkia. LÄHDE: https://www.sotahistoria.fi/summan-taistelut/
- Uskoisin, että vihollisten tuhottujen panssarivaunujen äärellä poseeraaminen oli sotilaiden keskuudessa suosittua ja mielialaa nostavaa. Näitä kuvia varmasti läheteltiin paljon myös sanomalehtiin, jotta kotiin jääneet tietäisivät sodan menevän hyvin. Tämän kuvan panssarivaunun ketjut ovat hajalla, mutta muuten se näyttää ehjältä. Kenties se saatiin korjattua suomalaisten käytettäväksi sodassa?
Kuvaan liitetyt tiedot olivat ylläolevassa esimerkissä tärkeänä apuna:

Kaksi lisätietoa sain hakusanoilla "T-28 tankki" ja "Summan taistelu". Selvisi, että Summan hallinnasta taisteltiin kahteen kertaan talvisodassa ja kuva on otettu päivämäärän mukaan ensimmäisestä taistelusta, jossa suomalaiset olivat voitokkaita. Ole siis tarkkana!
Palauta työsi tänne
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.