Yhteisöllinen opiskeluhuoltoryhmä eskarit
Yhteisöllinen opiskeluhuoltoryhmä eskarit 3.3.2026
Eskarit Paikalla oppilaista Fanni, Venni, Selma ja Senja. Henkilökunnasta; koulukuraattoriLiisa Kenttälä, Terveydenhoitaja Salla Järvinen, ohjaaja Kalle Ranta, ohjaaja Jaana Ahola, esiopettajat Tarja Potila ja Maria Lintula, hyvinvointiohjaaja Viivi Ahola
Kävimme läpi hyvinvointikyselyä ja suurin osa peukutti, että kouluun on kiva tulla ja siellä on turvallista sanoa mielipiteensä ja voi viitata rohkeasti. Luokassa on hyvä ilmapiiri ja siellä kohdellaan oppilaiden mukaan heitä ystävällisesti.
Ohjaajien mielestä paljon on sellaista nujuamista, jossa toki pitää olla aina tarkkana, ettei tilanne pääsee ns karkaamaan käsistä. Paljon on eskarissa myös puhuttu omasta tilasta ja siitä, että esim. painin on tunnuttava kivalta ja leikiltä molemmilta osapuolilta
Juteltiin myös tärkeästä päivään liittyvästä aiheesta- ruokailusta ja selkeästi osa ruuista ei oikein ollut lasten mieleen. Toki löytyi myös oikeita herkkuruokia lasten mielestä.
Juteltiin myös ulkoilusta ja välituntipihasta-
Kaveritaitoja harjoitellaan paljon koulussa ja toki kyllä myös vapaa-ajalla paljon vieraillaan kavereilla kylässä.
Lasten mielestä kaikkein parasta eskarissa on leikkiminen. Joskus eskaritehtävät ovat tylsiä ja osan mielestä tehtävät ovat liian lällyjä. Opettajien mukaan lapset kyllä niitä mielellään tekevät. Vähän kritiikkiä saivat kyllä eskarikirjat, jotka ovat ns lällyjä.
Jos mitä vaan saisi lapset toivoa eskariin niin he toivoisivat telkkaria, herkkua. vieläkin enemmän leikkimistä, Kuraattori muistuttikin, että eskari-ikäisten ruutuaika suositusten mukaan on tunti.