Kumppanuuskahvit 12.10.2022
Lukuvuoden ensimmäinen Kumppanuuskahvit – keskustelutilaisuus pidettiin Hakkarin koululla keskiviikkona 12.10.2022. Tilaisuuteen oli kutsuttu huoltajia, oppilaskunnan edustajia sekä yhteistyötahojen edustajia. Keskustelun aiheena oli päihteettömyys.
Keskusteltiin päihteiden käytön yleisyydestä ja keinoista, joilla päihteettömyyttä voitaisiin edistää. Kuultiin poliisin välittämä tilannekuva päihteiden käytöstä Lempäälän nuorten keskuudessa. Yleisimpiä päihteitä ovat tupakkatuotteet, mutta myös lääkkeiden väärinkäyttöä ja huumeiden käyttöä on havaittu. Todettiin myös, että valtaosa nuorista ei käytä päihteitä, mutta jokainen päihteitä käyttävä alaikäinen on liikaa.
Keskustelussa todettiin, että hyvä keino edistää nuorten päihteettömyyttä on yleinen hyvinvoinnin ja osallisuuden kokemuksen vahvistaminen. Myös ohjatun vapaa-ajantoiminnan lisääminen nähtiin keskeisenä keinona vahvistaa päihteetöntä elämäntapaa. Tarpeelliseksi koettiin myös nuorten päihdetietämyksen lisääminen ja kokemusasiantuntijoiden pitämät tuokiot, joita pyritäänkin toteuttamaan Hakkarin koulussa vielä tämän lukuvuoden aikana.
Kumppanuuskahvit järjestetään seuraavan kerran keskiviikkona 14.12.2022. Tervetuloa mukaan uudet ja jo tutut keskustelijat!