ti 24.3. tehtävät
Teksti
Hei taas!
Tänään olen mm. selvitellyt teknisiä asioita, huomenna on siis Teams-webinaari, jossa perehdyn sen käyttöön. Se ei kuitenkaan taida ratkaista ongelmaa, miten pidän oppilaisiin yhteyttä...Pedanetiin ajattelin huomenna luoda Palautus-kansion, johon oppilaat voivat laittaa tuotoksiaan. Samoin teen kansion, jossa on ratkaisut esim. matikan ja äidinkielen tehtävien tarkistamiseen. Muistakaa ehdottomasti olla minuun yhteydessä, jos lapsella ei nyt ollenkaan suju koulutehtävät! Tai teillä vanhemmilla alkaa olla liian haastavaa. Monet teistä ovat myös oman työelämän suhteen kovilla ja huolissanne työn jatkumisesta ja perheen toimeentulosta jne.
Tiistaille hommia...
ÄIDINKIELI:
Tee Kettu-vihosta s. 77. Muistele, mitä olemme oppineet ja harjoitelleet erisnimistä ja luettelon kirjoittamisesta. Luettelon osien väliin tulee pilkku ja kahden viimeisen sanan väliin JA. Pelaa peliä s. 42-43 jonkun kanssa.
MATIKKA:
Tee sivut 70-71 Katsastus.
Auta kotona: vie roskat, siivoa huoneesi (jos sinulla on), hoida pikkusisaruksia, kirjoita kauppalista sanelun mukaan yms.
YT: Lue oppikirjasta s. 94-95 Ukkosesta ja vähän muustakin. Tee tehtäväkirjasta s.46.
terv. ope