Argumentaatioanalyysi
Argumentaatioanalyysi
- argumentaatioanalyysi avaa, erittelee, analysoi ja pohtii argumentoivaa eli mielipiteitä esittävää tekstiä
- esitetään tekstin teesi ja eritellään perustelut
- eritellään vaikuttamisen keinot
- esitetään konkreettisia esimerkkejä (havaintoja) päätelmien tueksi
- päätelmät nimetään, luokitellaan, tulkitaan ja kytketään tekstin pääteesiin, kokonaismerkitykseen ja tavoitteeseen
- tehtävässä voidaan myös kysyä, miten hyvin kirjoittaja onnistuu argumentaatiossaan
- Mikä on tekstin tekstilaji? Mikä on tekstin tavoite? Mikä on tekstin näkökulma?
- Mikä on tekstin konteksti? Mitä tiedät tekstin kirjoittajasta/puhujasta ja tekstin julkaisuajankohdasta? Liittyykö teksti johonkin julkaisuajankohtanaan aiheesta käytyyn keskusteluun? Millaiselle lukijakunnalle teksti on suunnattu? Mistä sen voi päätellä?
- Mitä lukijan oletetaan jo tietävän aiheesta? Näkyykö tekstissä oletus lukijan mielipiteestä? Millaisia esioletuksia tekstissä tehdään? Mistä ei kerrota? Mitä ei perustella?
- Millaista ideologiaa tai maailmankuvaa teksti edustaa? Miten taustaoletukset, arvot ja asenteet näkyvät tekstissä?
- Mikä on kirjoittajan/puhujan teesi eli pääväite?
- Millaisiateesiätukevia argumentteja tekstissä esitetään?
- Mitäargumentointitapoja tekstissä käytetään?Miten argumentit perustellaan? Nimeä argumentointitavat.
- Miten vastakkaiset väitteetja näkemykset otetaantekstissä huomioon? Tehdäänkö tekstissä joitakin myönnytyksiä vastakkaiselle näkökulmalle? Mihin myönnytyksillä pyritään?
- Argumentaation analyysiin voi kuulua myös tekstin retoristen keinojen tarkastelu: pohditaan siis, millaisilla kielellisillä ja rakenteellisilla valinnoilla tekstin tekijä haluaa vahvistaa argumentaatiotaan.
- Tehtävänannossa voidaan myös pyytää arvioimaan tekstin argumentaation vakuuttavuutta. Esimerkiksi seuraavia seikkoja voi pohtia:
- Kuinka riittäviä perustelut ovat?
- Kuinka luotettavia ovat esimerkiksi tekstin tekijän käyttämät esimerkit, päättelyt, analogiat, auktoriteetit, tilastot jne.?
- Kuinka kirjoittaja/puhuja onnistuu argumentoinnissaan, kun ottaa huomioon tekstin tavoitteet ja oletetun lukija- tai kuulijakunnan?
Kehnojen argumenttien kuvakirja https://bookofbadarguments.com/fi/?view=flipbook
Virheargumentit http://www.cs.hut.fi/Opinnot/T-93.850/2005/Johdanto/virheet.html
Välimaa, Riikka 2016. ARGUMENTOINTI JA ARGUMENTOINTIVIRHEET VERKKOKESKUSTELUISSA https://trepo.tuni.fi/bitstream/handle/10024/100533/GRADU-1486120488.pdf?sequence=1