1. digitutor-tapaaminen 6.9.2018

Vanhankylän koululla klo 14.30-16.00

Paikalla olivat Kaisa Nygård, Terhi Lehtinen, Susanna Sillanpää, Sanna Helin, Anna-Liisa Nordberg, Marika Karpale, Joonas Ryynänen, Meri Martikainen ja Juha Ratola 

 

Aiheena 

  1. tilannekartoitus: missä kullakin koululla mennään (tätä ei käsitelty kovin tarkasti, lähinnä sivuttiin)
  2. koulutustarpeet
  3. oppilasagenttitoiminnan käynnistäminen


Toiminnan lähtökohta: Digitutor-t
apaamisten tavoitteena on muodostaa digitutoreista toimiva tiimi ja vertaistukiryhmä, josta jokainen saa enemmän kuin siihen antaa.

Tilannekartoitus
Aloitimme tapaamisen kahvin ja välipalan äärellä yhteisellä kierroksella:
 

  • Kuka olet? 
  • Miten olet päätynyt digitutoriksi ja koska? 
  • Millä fiiliksellä olet tänään täällä? 
  • Mitkä ovat erityiset osaamisalueesi?


Seuraavaksi keskustelimme siitä, mitä haluaisimme seuraavaksi oppia eli koulutustarpeista. Esiin nousivat erityisesti Teams, O365 sekä robotiikka ja koodaus. Lisäksi kaivattiin vinkkejä siihen, miten pienten oppilaiden kanssa kannattaisi lähteä liikkeelle O365 ja erityisesti OneDriven kanssa.

Oppilasagenttitoiminta 

  • https://oppilasagentti.fi/tule-mukaan/ 
  • Opettajat pyytävät toimintaan oppilaita, jotka sopisivat hommaan ja isommat oppilaat voivat myös hakea. 
  • Alakoulussa 4.lk alkaen, 2.-3.lk voivat toimia apulaisina omissa luokissaan jollain muulla nimellä (diginalle :) 
  • Määrä sellainen, että kaikille riittää tekemistä viikoittain. 
  • Sovittiin, että tutoropettaja tilaa OppilasAgenteille alkukoulutuksen Ilona.it:ltä.

 

Pohdimme myös kysymystä Teams vai peda.net 

  • Tulimme siihen tulokseen, että valinta riippuu aineesta, opettajasta ja laitteista eikä kumpaankaan pidä pakottaa, jos tuntee toisen itselleen toimivaksi.

 
Lopuksi Juha piti pienen esittelykierroksen halukkaille Vanhankylän koulun uusissa tiloissa.