Taloudellista tukea?

Taloudellista tukea opintoihin?

Lukio-opintoihin saa jonkin verran Kelan tukea, opintotukea ja koulumatkatukea. Näistä on tietoa Sievin lukion AJANKOHTAISET -sivulla.

Jos opiskelijalla on taloudellisia haasteita lukion opintojen muiden kulujen kattamiseen tai taloushaasteita jatko-opintoihin liittyen, ensisijaisesti ota yhteys kuraattoriin Milla Sainioon (Wilman kautta tai p. 044 4883315).

Lisätukea voidaan hakea mm. seuraavista paikoista:
  • Pelastakaa lapset ry.

    Hakemukset voi lähettää osoitteeseen:

    Elisa Männistö / Ylivieskan Pelastakaa lapset ry.

    Niemelänkyläntie 435

    84100 Ylivieska

  • Tukea voi kysyä myös Hope-yhdistykseltä, vaikka heillä ei varsinaisesti ole oppimateriaalitukeen omaa ohjelmaa. Tämän linkin sivustolta löytyy esim. toiminnanjohtajan puh., jolta voi tuesta kysyä.
  • Sievin kunnan hyvinvointitoimesta, yhteyshenkilö toimistosihteeri Huhtala Anne, p. 044 4883 207 (Sievi)
Opiskelija voi myös halutessaan kysyä neuvoa ja ohjausta taloudellisen tilanteen selvittämiseen  Jelppiverkon työntekijöiltä: 
  • etsivä nuorisotyöntekijä Anita Hyvönen, 044 4883 321, anita.hyvonen@jelppiverkko.fi
  • yksilövalmentaja Kaisa Pietikäinen, 044 4883 467, kaisa.pietikainen@jelppiverkko.fi

Näistä, kuten muistakin asioista, saa kysyä myös lukion henkilökunnalta.