Englanti

Jakso 5 huhtikuu 2018

Esitelmät maista 

 

Tehdään seinäjulisteet eri maista (Reader – tekstikirjan Eye on Culture –kappaleet).  3 hengen ryhmät.

1.South- Africa Pihla, Elina, Santeri
2. Australia Elsa, Sohvi, Tuomas
3. New Zealand Roni, Nikolai, Eeva, Olivia S
4. India Otso, Jerry, Nicita
5. Gibraltar and Malta Riia, Tuulia, Niklas N
6. Canada Milja, Rasmus, Daniela
7. Ireland and North-Ireland Ruska, Milla, Jesse
8. Hong Kong 
9. Singapore Olivia R, Selja, Nea, Aleksi

 

Tutustutaan kirjan kappaleeseen kyseisestä maasta. Valmistetaan juliste, A3-kokoinen, jossa on kuvia ja kartta.Läppärit varattu ala- ja yläkerrasta. 

Jakakaa jokaiselle ryhmän jäsenelle vastuualueet.

1. Selvitä maan sijainti maapallolla kartan ja selostuksen avulla. 
 a) Suurimmat kaupungit
b) Suurimmat vesistöt
c) korkein paikka
d) muu tärkeä maantieteellinen alue
2. Selvitä perustiedot maasta, 
 a) hallintomuoto ja hallitsija, nykyinen
 b) pääelinkeinot
 c) Ilmasto
d) kasvillisuus
e) luonnon eläimet
 f) ihmiset, asukkaat
3. Selvitä mahdollisia uusimpia uutisia maasta, julkkiksia, mistä maa on tunnettu tms. 
 

Jakso 4

Itsenäisen opiskelun jakso 6. lk maaliskuu 2018

Tavoitteena tuottaa tekstiä itse ja ottaa vastuu omasta kielenopiskelusta.

Kirjoita kirjallinen esitelmä, valitse aihe annetuista teemoista.
1. My favorite hobby
2. My favorite pet
3. Music and I
4. The best trip ever!
5. My favorite game
6. I play the piano / the guitar / the drums

Minimipituus A4 -fonttikoolla 12. Kirjallisen esitelmän pohjalta tehdään suullinen esitys, joka vertaisarvioidaan ryhmittäin. Opettaja arvioi kirjallisen tuotoksen ja jakson päätteeksi tehdään itsearviointi.

Esitelmän lisäksi opiskelet kpl 10-12 s.112-145 itsenäisesti ja omaan tahtiin, koulussa tarkistetaan tehtäviä ja pyydetään apua tehtäviin. Kun teet kaverin kanssa tehtäviä, sinun täytyy pyytää joka kerta eri kaveri keskustelemaan tai tekemään tehtäviä kanssasi.

Jos tavoittelet arvosanaa 8 teet seuraavan polun mukaan
(suluissa arvosana 9:n polku)
[arvosana 10]

Kpl 10: opit urheiluverbejä, kehonosia, kertaat be ja have-verbin preesensin ja opit käyttämään kestopreesensiä

Lue kpl 10 start ,readerbook ja tee s. 112 writer
Lue ääneen kpl 10 kaverillesi ja opettele sanat s.113, kirjoita sanat vihkoon. Pyydä kaverin allekirjoitus sanaston alapuolelle.
Tee tehtävät 4 ja 5 s.113

Kertaa be-ja have-verbien preesensmuodot ja tee t.6 s114 (t.7)
Opiskele grammar gadget s.115 ja selosta se jollekin aikuiselle ja pyydä allekirjoitus aikuiselta, kun olet sen hyväksytysti selostanut.
Tee tehtävä 10 s116 kaverin kanssa, pyydä parin nimikirjoitus tehtävääsi
Tee tehtävä 11 s.116
T. .12 s.116
[t. 12 kukkatehtävä parisi kanssa ja pyydä nimmari]
(T.13 s117)
[t.14 s. 117]
T.15 s.118

Osallistu opettajan pitämiin kuuntelutehtäviin koulussa 17 a ja 17 b
Opiskele ihmisen kehonosat kaverisi kanssa yhdessä ja tee ne yhdessä s.120


Kpl 11: opit verbejä, kertaat kuukaudet ja viikonpäivät ja kertaat ykeispreesensin

Lue kpl 11 start ja tee tehtävät s.123

Lue ja suomenna kpl 11 sanaston s.124 avulla. Tee suomennos jonkun kaverin kanssa yhdessä, pyydä kaverin allekirjoitus sanaston alapuolelle.

Tee tehtävät 4 ja 5
Osallistu opettajan järjestämiin kuuntelutehtäviin tunnilla t. 7
Harjoittele Grammar gadgetin asia s.126 ja tee tehtävä 9 kaverisi kanssa. Pyydä allekirjoitus kaveriltasi tehtävän alle.
T.10
(T11)
[t.12]
T.13
[(T14)]
T 15 ja 16


Kpl 12 Opit: kauneudenhoitosanastoa, hygieniasanastoa ja hyvinvointisanastoa. Kertaat yleispreesensin kysymyksiä.

Lue start 12 ja tee tehtävät s.132
Lue kaverin kanssa kpl 12 ja suomenna se yhdessä, pyydä sanaston alle allekirjoitus kaveriltasi.
T.4 s.133
T.5 s134

Osallistu kuunteluun tunnilla t 14 s137

Opiskele grammar gadget s.135 ja tee kaverisi kanssa sen jälkeen suullinen harjoitus t7 s 134
Pyydä kaverin allekirjoitus tehtävän alle.
T.9 s.135
(T.10)
T. 11
(T. 12)
[t15]
T16


Kertaus: Reminder, tee kaikki tehtävät ja arvioi omat taitosi hymiöillä.
Tee kukkatehtävät jos tavoittelet 9 tai 10 arvosanaksi.

Palauta kirjallinen esitelmäsi opettajalle 29.3 mennessä. Suulliset esitykset voit pitää heti kun olet siihen valmis, varaa aika opettajaltasi. Suulliset esitykset pidetään 12.4 mennessä.
Kirjan jakson kappaleet pitää olla tehtynä 5.4.


Suullinen koe 6AB kpl 4-6


Keskustele parisi (ryhmässä ehdoton
max 3 hlö) kanssa pedanetissa olevan ohjeen ja opettajalta saadun kuvamonisteen avulla ja kuvatkaa keskustelunne puhelimella tai Ipadilla yhdellä otoksella eli ei saa "paussata" kesken tallennuksen. Kun olet kuvannut videokeskustelun, avaa puhelimestasi/Ipadista OneDrive ja avaa oma opettajalle jaettu kansio, , luo alakansio englanti ja tallenna video sinne. (Paina lisää video) Jos teit parin kanssa,tai ryhmässä keskustellen, jokainen tallentaa saman videon omaan OneDriveen. B-luokkalaiset jakakaa oma englannin kansionne Paula-opelle. (paula.hakulinen@edu.lahti.fi)

Jos haluat, voit suorittaa suullisen kokeen opettajan kanssa kahdestaan ilman videointia. Sovi siitä erikseen opettajan kanssa 7.12 mennessä. Video pitää olla OneDrivessa ke 13.12. mennessä.

Suullisessa kokeessa arvioidaan

  • lomasanaston monipuolinen käyttö
  • Did you…? Yes, I did kysymys-vastausten käyttö
  • What didn't you do?
  • What did you see?
  • Imperfektin oikeat muodot.
  • Ääntäminen

Lisäksi saat käyttää luonnollista englannin kielen taitoasi, millä tulet ymmärretyksi. Keskustelun tulee olla siis luonnollista ja sujuvaa.

Keskustelu ei saa olla luettuna suoraan kirjasta.