Etäopetustehtävät 30.3.2020
Kustannusosakeyhtiö Otava on avannut ilmaiseksi koulujen käyttöön digiopetustehtävät. Meillä on englannissa High five-sarja ja ympäristöopissa Tutkimusmatka-sarja.
Nyt meillä on mahdollisuus tehdä näissä kummassakin oppiaineessa digitehtäviä aina tarpeen mukaan. Laitan toisella viestillä koko luokan salasanat, mutta poimikaa listasta oma salasana eli avaintunnus (liitteessä tämän viestin lopussa). Kirjoittakaa se sekä High fiven työkirjaan että ympäristöopin vihkoon muistiin. Sama salasana käy kummankin aineen digitehtäviin.
MATEMATIIKKA:
kpl 29 s.116-117 ja 118-119. Kappaleessa kerrataan kertotaulut 6-9. Käy harjoittelemassa Tohtorin Tulon kertotaulukoulussa 6-9 kertotauluja ensin. (Oppikirjan tehtävien ratkaisut tulee pedanetin liitteeseen klo 18.)
ENGLANTI:
Tänään kertaamme kpl 13 Otavan digilisätehtävissä. Lähetin tunnuslistan eilen illalla, mutta se löytyy myös pedanetin liitteessä. Poimi vain oma tunnuksesi ja kirjoita tunnus enkun työkirjaa ja ympin vhkoon muistiin.
1. Kirjoita oppimisenpalvelut.otava.fi.
2. Klikkaa Oppilaan maailma.
3. Kirjaudu sisään. Kirjoita oma Etunimi ja Sukunimi ja oma avaintunnus (salasana). Klikkaa kirjaudu.
4. Valitse High five 3 digilisätehtävät.
5. Klikkaa 13. A night at the bookshop -palloa.
6. Tee tehtävät 2,3,4,5 ja 6. Lisätehtävänä voit jatkaa tehtävät 7 ja 8.
7. Jätä kone auki, sillä tarvitset otavan sivuja myös ympissä.
YMPÄRISTÖOPPI:
1. Lue Tutkimusmatkasta kpl 31 s.144-149.
2. Opiskele kuva 31.5 sivulta 148. Vastaa vihkoon kysymykseen: Mitä muuttolinnun elämässä tapahtuu eri vuodenaikoina? Vastaus löytyy kuvasta, kun tutkit sitä.
3. Mene taas oppimisenmaailma.otava.fi ja nyt Tutkimusmatka 3 digimediatehtävät.
4. Kpl 31. Katso video ja vastaa sen alapuolella oleviin tehtäviin.
ÄIDINKIELI:
Lue K-kirjaa 30 minuuttia ja pyydä kuittaus.