5. Hämähäkit

Hämähäkillä on kahdeksan jalkaa

Hämähäkeillä on kahdeksan jalkaa, ja hyönteisillä jalkoja on kuusi.

Hämähäkit syövät toisia eläimiä, eli ne ovat petoja.

Monet hämähäkit saalistavat hyönteisiä verkolla. Hämähäkki kutoo verkon lankamaisesta seitistä. Niillä on takaruumiissaan kehruurauhasia, joista ne voivat erittää nestettä, joka kovettuu ilmassa seitiksi.

Hämähäkinseitti on terästäkin lujempaa. Vain harva hämähäkin seittiin takertunut hyönteinen pääsee irti. Hämähäkki joutuu yleensä rakentamaan joka päivä uuden verkon.

Hämähäkit ovat hyödyllisiä petoja (Yle) Kuinka hämähäkinseitti syntyy? (Yle)

Lukki

Lukit kuuluvat hämähäkkieläimiin. Niillä on siis kahdeksan jalkaa. Jalat ovat hyvin pitkät ja ohuet. Lukit ovat ihmiselle täysin vaarattomia.

Lukit vaanivat ravinnokseen pieniä, pehmeitä selkärangattomia.

Lukki saattaa itsekin joutua vihollisen vainoamaksi. Silloin se katkaisee yhden jaloistaan, jolloin jalka jää sätkimään ja lukki pääsee pakoon saalistajan ihmetellessä sätkivää jalkaa.

Puutiainen eli punkki

Punkit kuuluvat hämähäkkieläimiin. Suomessa tunnetuin punkkilaji on puutiainen, joka imee verta ihmisestäkin.

Puutiainen odottaa heinikossa tai pensaikossa uhrikseen sopivaa lämminveristä eläintä, ihminenkin käy.

Puutiainen kiinnittyy ihoon vahvoilla leuoillaan ja alkaa imeä verta. Se tarvitsee verta elääkseen ja lisääntyäkseen. Kun puutiainen on imenyt itsenä täyteen, sen maha on pyöristynyt pallomaiseksi.

Punkin puremaa kannattaa välttää, sillä osa puutiaisista levittää ihmisille haitallisia tauteja. Luontoretken jälkeen kannattaa tehdä punkkisyyni eli tarkistaa iho punkkien varalta.

Puutiainen herättää monissa pelkoa (Yle)

Tiivistelmä

  • Hämähäkit ovat 8-jalkaisia selkärangattomia eläimiä.
  • Hämähäkit saalistavat hyönteisiä ruuakseen.
  • Osa hämähäkeistä kutoo saalistusta varten verkon.
  • Lukki on pitkäjalkainen hämähäkkieläin.
  • Puutiainen on hämähäkkieläin. Se voi levittää vaarallisia tauteja imiessään verta.