Minä Simon homosapiens (Jolanda ja Helmiina)

Jolanda:
Alku kirjasta on hieman tylsän oloinen, mutta kun jatkoin kirjaa sivun sivun jälkeen aloin tykkäämään kirjan kulusta. Draamaa kirjasta saa kyllä riittävästi ja tykkään kirjailijan keksimistä nimistä. KIrjassa ollaan yhdysvalloissa ja kirjassa seikkailee ihana tunteiden ja teini-iän mylläämä poika Simon. Hänellä on ongelmia kaapista tulemisen kanssa ja lukiovuodet eivät helpota sitä. 
Heti kirjan alusta olin varma, että kirja on todellaläpinäkyvä ja juoni olisi selvä, mutta sitten tulikin juonenkäänteitä jännittävissä tilanteissa. 
On kiinnostavaa lukea kirjaa nuoruudesta, kun joihinkin asioihin ja ajatuksiin, joita Simonilla oli ,voi samaistua. 
Mielipiteitä:
- Kirjaa voisin suositella nuorille ja nuoren ajatusmaailmasta ja hölmöilystä kiinnostuneille.
- Kirja sai minut tuntemaan jännnitystä ja iloa, kun Simon sai Bluen selville.
- Kirjan opetus on, että saa ja pitää olla oma itsensä, eikä miettiä mitä muut ajattelee. Ei voi myöskään vaikuttaa ystävien henkilökohtaisiin rakkausasioihin ja kiristäminen paljastamalla toisen seksuaalisen suuntautumisen on todellakin väärin!
- Kirja oli sopivan pituinen ja kaikessa kiireessä kirjan lukemiseen meni noin 2 viikkoa.
Minusta on ihanaa millä tavalla Simonin perhe, lähimmäiset ja ystävät otti Simonin kaapista tulemisen. Simonin mielestä hänen vanhempansa ovat noloja ja ahdistavia, mutta silti he rakastavat Simonia sydämmensä pohjasta asti. Simon on kasvanut Oreo-addiktion ja kahden siskonsa kanssa: Alice ja Nora. Helmiina kertoo tarkemmin kirjan kulusta. 

Helmiina:
    kirja tiivistettynä:
    Kirja kertoo lukiolaispojasta Simonista, joka on homo, joka ei ole tullut kaapista. Simonilla on kolme parasta ystävää- Abby, Leah ja Nick. Simon löytää koulun juorupalstalta nimimerkillä Blue kirjoitetun viestin, jossa Blue kertoo olevansa homo. Simon laittaa Bluelle nimettömän viestin ja pojat alkavat keskustella keskenään. Lopulta Simon tajuaa olevansa ihastunut Blueen. 
    Simonin huolimattomuudesta johtuen hänen koulussa oleva poika Martin törmää Simonin ja Bluen viesteihin koulun kirjaston tietokoneelta. Martin kertoo tästä Simonille ja kiristää häntä kertomalla, että hän ei jaa viestiä kenellekään, jos Simon järjestää parhaan kaverinsa Abbyn ja Martinin treffeille. Simon tietää, että Abby ei ole kiinnostunut Martinista, mutta yrittää silti kertoa Martinista Abbylle.
    Ensin Simon ei uskalla kertoa homoudestaan edes parhaille ystävilleen eikä perheelleen. Sitten hän kuitenkin päättää kertoa asiasta Abbylle. Abby ottaa asian rennosti, vaikka ei tiennytkään vielää asiasta.
    Bluen ja Simonin viesteissä pojat alkavan huolimattomasti lipsautella toisilleen vihjeitä siitä, ketä he oikeasti ovat. Tähän mennessä pojat ovat viestitelleet vain nimimerkeillä Blue ja Jacques (Simon). Simonin tietämättä Blue alkaa arvata Jacquesin henkilöllisyyttä.
    Simonille ja Martinille tulee riitaa siitä, että Abby ja Simon halailivat näytelmäharjoitusten jälkeen. Tästä syystä Martin päättää vihapäissään jakaa koulun juorupalstalle viestin siitä, että Simon on homo. Simon ei itse tajua katsoa juorupalstaa ja joulun jälkeen Hänen siskonsa Nora kertoo viestistä Simonille. 
    Simon vuodattaa sydäntään Bluelle, joka on Simonin tietämättä jo arvannut hänen henkilöllisyytensä. Blue ymmärtää Simonia ja paljastuu, että Bluekaan ei ole nähnyt viestiä.
    Lopulta Simon pystyy tulemaan kaapista perheelleen ja parhaille ystävilleen. Koulussa on vaikeaa, mutta onneksi osa ihmisistä kokee myötätuntoa Simonia kohtaan. 
    Simon pyytää Blueta tapaamaan hänet kasvotusten karnivaaleissa. Blue näkee viestin viime tipassa, mutta ehtii paikalle juuri ennen kuin karnivaali suljetaan. Simonille paljastuu, että Blue on Bram, Simonin ystävä.
    Kirjasta on tehty myös elokuva Love, Simon, joka on saatavilla Amazon Prime Videossa.
    
    mielipiteitä:
        -suosittelen kirjaa teineille 
        -kirja antaa rohkaisua homoille, joita pelottaa kaapista tuleminen
        -kirja antaa myös hyviä esimerkkejä  hyvistä kaverisuhteista
        -kirjaan kesti hetki päästä jyvälle, muta kun pääsi, sen lukemista ei voinut lopettaa
        -kirjan lukemiseen meni n. 3-4 päivää