Inka Piira äidinkieli 1. kurssi

Elämäni aakkoset

A: Auttaminen -> Olen pienestä asti tykännyt auttaa ihmisiä, joten se on aika tärkeä asia minulle.

B: Balanssi -> Pyrin pitämään elämäni tasapainossa eli balanssissa.

C: Caffe Latte -> Caffe Latte oli ensimmäinen kahvi, jota maistoin ja tykästyin sen makuun heti.

D: Disney-elokuvat -> Disney-elokuvat ovat olleet pienestä asti lempielokuviani ja ovat vieläkin todella tärkeitä

E: Espanja -> Haaveilen joskus pääseväni käymään Espanjassa

F: Fantasia-kirjat -> Tykkään lukea fantasia-kirjoja

G

H: Helsinki -> Käyn Helsingissä ainakin kerran viikossa

I: Ilo -> Ilo on suuri osa elämääni

J: Jääkiekko, Pekka Jormakka -> Jääkiekko on todella suuri osa elämääni. Pekka Jormakka on yksi lempipelaajistani

K: Koti -> Koti on tärkeä paikka itselleni, jossa voin rentoutua

L: Leo Komarov -> Leo Komarov on lempipelaajani ja ensimmäinen jääkiekon pelaaja, jota aloin fanittamaan

M: Matkustaminen -> Maailman ympäri matkustaminen on suuri haaveeni

N: Norja -> Yksi harvoista maista, joissa olen käynnyt ja tykkään kyseisestä maasta paljon

O: Oma huone -> Oma huone on todella tärkeä minulle

P: Perhe -> Perhe on tärkeä, sillä se on koko aika tukena

Q: Quebec -> Olen aina halunnut käydä siellä

R: Ruska -> Pidän ruskasta, sillä siinä on niin monta väriä ja se on hyvä valokuvaus kohde

S: Suomi -> Suomi on rakas kotimaa

T: Takka -> Rakastan istua kylminä iltoina takkatulen ääressä ja lukea jotain hyvää kirjaa

U: Unelma -> Unelmoin tosi usein

V: Valokuvaus -> Valokuvaus on rakas harrastus

W

X: Xylitol-purkka -> Olen purkan suurkuluttaja

Y: Yö -> Olen yöihminen, joten rakastan öitä

Z: Ryan Zapolski -> Ryan Zapolski on yksi lempijääkiekkoilijoista

Å

Ä: Äiti -> Äiti on yksi elämäni tärkein ihminen

Ö: Ötökät -> Pelkään ötököitä

kirja-arvostelu

Miksi kannattaa lukea Jari Järvelän teos Tyttö ja pommi?

”Olisin halunnut nukahtaa. Sen sijaan kuuntelin kattopellin narinaa, mietin miksi Paroni oli pettänyt mut.”

Tyttö ja pommi on kotkalaisen Jari Järvelän esikoisdekkari, joka julkaistiin vuonna 2014. Teoksen kustantaja on ScandBook Falun. Teoksessa on 261 sivua. Teoksessa seurataan graffitin tekijä tytön Metron sekä vartiointipalvelussa töissä olevan Jeren jännitystä täynnä olevaa elämää. Tarinassa liikutaan Kotkan alueella esimerkiksi Mussalossa ja Kotkansaarella.

Päähenkilöinä ovat Jere sekä Metro joiden näkökulmasta tarinaa kerrotaan. Jere on perheläheinen henkilö, jolla on vaimo, yksi poikalapsi sekä toinen lapsi tuloillaan. Jerellä on toinenkin puoli olemassa, joka pystyy tekemään arvaamattomia asioita, joita ei uskoisi hänen tekevän. Metro on juuri lukiosta valmistunut 19-vuotias tyttö, joka maalaa öisin graffiteja poikaystävänsä Rustin kanssa. Metro on hyvin salaperäinen tyttö eikä hän kerro esimerkiksi oikeaa nimeään kavereillensa. Sivuhenkilöitä ovat Rust, joka on Metron poikaystävä. Hän on hyvin rohkea, joka ei haaveile turhia. Paroni on nuori kiinteistönvälittäjä, joka haluaa edistää yhteiskunnan asioita. Hän auttoi Metroa toipumaan Rustin kamalasta onnettomuudesta. Koskelo ja Jack ovat Metron ystäviä, mutta kun Metro tarvitsi apua he eivät auttaneet häntä. Raittila ja Hiililuoma ovat myös vartiointipalvelussa töissä. Raittila ja Hiililuoma eivät välitä muista kuin itsestään.

Kirjan aiheena on graffitit, sillä se on vahvasti esillä kirjassa. Teemoina taas rakkaus, ystävyys sekä petos. Teemat tuovat esille, että rakkaus on katoavaista, ystävyydessä pitää miettiä onko toinen tosi ystävä vai onko hän edes ystävä. Metron kostonhalu saa aikaan kostonkierteen, josta kukaan kirjan henkilöistä ei pysy erossa.

Lukukokemus oli hyvin mielenkiintoinen. Se herätti kysymyksiä ja monenlaisia tunteita. Itselleni kirjassa on hieman liikaa väkivaltaa sekä joitain kohtia on jätetty liian avonaisiksi. Itseäni alkoi välillä häiritsemään kuinka välinpitämättömiksi jotkin hahmot on tehty. En pitänyt lopusta, koska se tuntui tosi hätäisesti tehdyltä ja on mielestäni todella väkivaltainen.

Pidän teoksessa siitä kun se antaa mahdollisuuksia samaistua henkilöihin. Itse samaistuin Metroon, sillä kaikkien hänen tekojensa takana huokuu rakkaus Rustia kohtaan, jonka hän menettää. Pidän itse kirjassa siitä, ettei henkilöistä ole kerrottu liikaa jolloin voi käyttää mielikuvitustaan. Jeren poika tuo kirjaan kivan pienen valon pilkahduksen viattomuudellaan keskelle kostoa ja väkivaltaa. Itselleen tuttu ympäristö oli kiva lisä kirjaan.

En usko, että lukisin samanlaista kirjaa enää uudelleen, mutta se oli mielenkiintoinen lukukokemus, joka herätti ajatuksia.

Kolumni ja blogi

1.
a. Tekstissä on kirjoittajan nimi, yhteystiedot, kuva ja kirjoittaja kertoo mielipiteistään.
b. "Jos keskustelee ainoastaan samanmielisten kanssa, tyhmentyy"
c. Kirjoittaja perustelee väitteensä omilla kokemuksillaan ja pomon kokemuksen avulla
d.
e. Kaiken ikäisille
f. Olen samaa mieltä siitä, että kannattaa puhua eri henkisille ihmisille,

Valheitta voit paremmin -tehtävä

1.
a. Teksti muodostuu otsikosta, joka on tekstissä ensimmäisenä. Otsikon alapuolella on ingressi ja byline, jossa kerrotaan tekijät. Suurin osa tekstistä on leipätekstiä, mutta siinä on myös faktalaatikko, joka on yleensä laatikoitu, mutta tässä testissä ei ole. Tekstissä on myös kaksi kuvaa, jotka ovat piirroskuvia. Tekstissä on myös väliotsikko sekä nosto.

b. Tekstissä otsikon tehtävävänä on johdatella aiheeseen. Ingressin tehtävä puolestaan on tiivistää olennainen tekstistä ja saada lukija kiinnostumaan aiheesta. Leipätektissä kerrotaan asiasta vähän tarkemmin kuin ingressissä. Kuvien tehtävänä on kuvittaa asia ja yleensä kuva kertoo enemmän kuin sanat. Tekstissä on käytetty piirtokuvia, sillä ne korostaa piirteitä. Teksteissä on siksi nosto, sillä sen tehtävä on saada ihminen lukemaan tekstiä. Väliotsikoita on siksi teksteissä, että lukijan olisi helpompi lukea tekstijä ja kun ne auttavat tekstin silmäilyssä. Faktalaatikon tehtävänä on kertoa jutun faktoja. Tekstissä Valheitta voit paremmin oleva "Miksi puhua totta?" kohta voisi olla myös kainaloteksti.

c. Teksti on artikkeli, sillä se on pitkä, sitä kuvataan monesta näkökulmasta sekä erilaisten lähteiden avulla. Valheitta voit paremmin -tekstissä on pohtiva sävy, joka on tyypillistä artikkeleille.Teksti on myös kolumni, josta käytetään myös artikkeli nimitystä. Teksti on myös referaatti, sillä siinä viitataan toiseen tekstiin, mikä tässä tapauksessa on tutkimus. Teksti on asiahaasstattelu, sillä tutkija kertoo tutkimuksen aiheesta.