Kpl 13 suomennos: löydätkö 15 virhettä?

13 Opettelua 


Nimi: Owen O’Sullivan ‘

Ikä: 14 

Kansallisuus: irlantilainen 


Jos minulla olisi miljoona dollaria, ostaisin oman saaren Karibialta, jotta saisin olla kaikessa rauhassa! 

Jos minulla olisi enää kuukausi elinaikaa, kirjoittaisin romaanin jotta minut muistettaisiin. 

Jos voisin saada jotakin nimetyksi mukaani, valitsisin planeetan tai galaksin. 

Jos saisin esittää yhden toiveen, toivoisin maailmanrauhaa ja paljon suklaata. 


Nimi: Abigail Clarke 

Ikä: 14 

Kansallisuus: jamaikalainen 


Jos minulla olisi miljoona dollaria, lähtisin avaruuteen. 

Jos minulla olisi enää kuukausi elinaikaa, kävisin paljon toisten juhlissa ja viettäisin aikaa ystävien ja perheen kanssa. 

Jos voisin saada jotakin nimetyksi mukaani, valitsisin lentokentän. 

Jos saisin esittää yhden toiveen, toivoisin suuren määrän lisää toiveita. 


Nuorten seikkailuleiri – purjehdus Karibialla 


JOS SAISIT VIETTÄÄ KOLME VIIKKOA Karibialla, mitä tekisit? Lähtisit mukaan meidän seikkailulliselle purjehdusleirillemme, totta kai! 

Asut saarella neljäntoista muun, eri puolilta maailmaa tulevan nuoren kanssa. Leiri on avoin kaikille. Jollet ole koskaan aikaisemmin purjehtinut, me opetamme sinulle, miten toimitaan!


Leirin tukikohta on Saint Kitts ja Nevisin saarivaltiossa, kahdella naapurisaarella Karibianmerellä. Alus lopettaa purjehduksensa Charlestownissa Nevisin saarella. 

Owen on juuri saapunut Basseterren lentokentälle Saint Kittsin saarelle – ja hän on kuumissaan, väsynyt ja todella kärttyinen! Huono sää peruutti Owenin lennon Irlannista, ja hän myöhästyi junasta Charlestowniin. Hän pääsi seuraavalle Saint Kitts ja Nevisiin lähtevälle lennolle, mutta se meni väärälle saarelle. Nyt hän on eksyksissä eikä tiedä, mitä tehdä. 

Onneksi Abigail oli samalla lentokentällä. Hän tunnistaa Owenin tämän profiilista leirin keskustelupalstalta, joten hän menee esittäytymään. Abigail kertoo Owenille, että heidän pitää mennä satamaan ja sieltä purjehdusveneellä Charlestowniin. 

Owen joi lentokoneessa liikaa vettä. Hän haluaa mennä vessaan ennen lähtöä, mutta lentokentän wc:t ovat epäkunnossa. Ei tosiaankaan ole Owenin päivä! 


OWEN Haluaisin ostaa lipun Charlestowniin. 

VIRKAILIJA Menolippu vai meno-paluulippu? 

OWEN Meno-paluulippu, kiitos. Paljonko se maksaa? 

VIRKAILIJA Kymmenen dollaria. 

OWEN Onko teillä opiskelijakortteja? 

VIRKAILIJA Valitan, alennusta saavat vain alle 12-vuotiaat lapset. 

OWEN Joudunko vaihtamaan lauttaa? 

VIRKAILIJA Et, lautta menee suoraa reittiä. 

OWEN Kuinka kauan matka kestää? 

VIRKAILIJA Noin 45 minuuttia. 

OWEN Missä vessat ovat? 

VIRKAILIJA Tuolla noin. Mutta seuraava lautta lähtee minuutin päästä. Pidä kiirettä. 


Valitettavasti vessoja on vain yksi, ja se on rikki. Owen jonottaa vähän aikaa, mutta ei halua myöhästyä lautalta. Abigail näyttää Owenille heidän retkensä määränpään. 


ABIGAIL Katso nyt tätä! Pysähdymme meriluonnon suojelualueella. Jos minulla olisi tarpeeksi rahaa, haluaisin opetella purjehtimaan. Mitä sinä haluaisit tehdä? 

OWEN Jos minulla olisi aikaa, menisin vessaan.

Löytämäni virheet

Listaa löytämäsi virheet niin että kirjoitat lauseen, jossa virhe on ensin virheellisenä, sitten korjattuna.

Esim. Jos minulla olisi sata dollaria - Jos minulla olisi miljoona dollaria

Voit tehdä tehtävän suoraan merkintänä palautuskansioon, vihkoon josta otat kuvan, erilliseen tiedostoon (word, word online, google docs, muistio) ja paluttaa tiedoston kansioon.

TEHTÄVÄN SAA TEHDÄ YHTEISTYÖSSÄ, mutta kumpikin palauttaa oman palautuksen.
  • Palauta kuva tai muu tiedosto
  • Palauta merkintä
  • Palauta linkki

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.