Kaipola OHR 4.3. - muistio
Läsnä: Tuulia Piirainen, Kirsi Rousi, Tiina Myllymäki, Noora Minkkinen, Eveliina Kastikainen, Tommi Mäkelä, Tiiti Mäkelä, Tommi Mäkelä, Petra Koljonen ja Janina Jeshoi (opisk.) sekä 6. luokan opettaja Hanneli Merikallio ja Paunun erityisopettaja Anna-Mari Nyholm.
1. Ajankohtaiset asiat- Uutisissa julkaistu Jämsän kaupungissa työskennelleen työntekijän saaman rikostuomio nimen kera. Yleisellä tasolla käyty asiasta keskustelu; jos asia nousee oppilaiden keskusteluissa esiin, kuullaan oppilaita ja keskustelellaan faktapohjaisesti sekä tarvittaessa voidaan ohjata oppilas/oppilaat myös OH-työntekijöiden kanssa juttelemaan.
2. Nivelvaiheyhteistyö - yläkouluun siirtyminen (kuulumiset, mahdolliset huolet yleisellä tasolle)
- Paunun erityisopettajan käynyt tutustumassa Kaipolan kutosiin ennakoivasti oppimisen tuen ja tulevan luokkajaon suunnittelemiseksi. Tuentarpeet huomioidaan ja luokkasijoittelua suunnitellaan tiedossa olevien tuentarpeiden pohjalta. Oppilaiden omat kaveritoiveet sekä myös huoltajien näkemykset huomioidaan tukea suunniteltaessa ja luokkia muodostettaessa, mutta toive ei tarkoita suoraan sitä, että se aina pystytään toteuttamaan.
- Toistaiseksi kutosilla yleinen ryhmämuotoinen tuki. Oppimisen tuen uudistus tuonut omat haasteensa, koska tuki eivät ole enää kolmiportaisessa tuessa. Tarvittavat oppilaskohtaiset tuensuunnitelmat ja -paperit tehdään ennen yläkouluun siirtymistä.
- Paunuun tulossa viisi rinnakkaisluokkaa. Luokkakoko yläkoulussa n. 20–23 oppilasta / luokka. Alustavan suunnitelman mukaan Kaipolan oppilaat sijoitetaan kahdelle eri luokalle.
- Käyty keskustelua yleisellä tasolla siitä, että kunnassa tulisi olla yhtenäinen linja lomakkeessa,joka täytätetään oppilailla ja huoltajilla ennen yläkouluun siirtymistä
- Onko kunnassa kaikilla kouluilla sama lomake käytössä, kysytäänkö samoja asioita, esim. kysytäänkö kaveritoiveet jokaisella koululla?
- Todettu, että kaveritoiveet olisi hyvä ottaa huomioon, mutta lomakkeeseen tuli laittaa esim. sulkuihin, että kyseessä toive, ei ns. varma automaatio toteutumisesta.
- Yleisesti ottaen kutosluokan ilmapiiri on hyvä ja luokassa on hyvä työrauha. Yläkouluun siirtymiseen suhtaudutaan pääasiassa luontevalla tavalla.
- Luokka saanut usealta taholta positiivista palautetta; vaikuttavan hieno luokka!
3. Koulupoissaolot yleisellä tasolla
- Koulupoissaoloja oppilailla lisääntyvässä määrin ja koulupoissaoloihin liittyvää opiskeluhuollollista OH-tuentarvetta on oppilailla melko paljon. Poissaolojen määrä vaikuttaa suoraan oppimiseen (oppimisvaje), vaikkakin oppilailla, joilla on paljon poissaoloja, on myös ns. ”oikeaa” oppimisen haastetta ja oppimisvaikeuksia.
- Yleisellä tasolla todettu, että osa oppilaista jättäytyy helposti kotiin. Paljon myös ns. itsetutkiskelua erilaisten kehollisten tuntemusten suhteen, mikä voi madaltaa kotiin jäämisen kynnystä. Oppilailla enevässä määrin yleistä kuormittumista.
- Käyty keskustelua siitä, että yleisellä ja valtakunnallisella tasolla kuormittumisen johdosta siirtyminen kotiopetukseen vaikuttaisi olevan yleistynyt ja huolestuttava ilmiö.
- Huomioitavaa poissaoloihin liittyen on, että mm. yläkouluun siirtyminen on myös koulupoissaolojen ja kouluun kiinnittymisen suhteen herkkä vaihe; isoon kouluun siirryttäessä haasteena on, että massaan voi ”hävitä”. Myös koulupoissaolo- ja kouluun kiinnittymisen haasteissa tiedonsiirto yläkouluun olisi tärkeää muiden tuentarpeiden tiedonsiirron ohella.
- Tiiti esitteli kirjaa Ryhmäkohtainen tuki, jossa kuvataan selkeästi ja esimerkein oppisen tuen uudistusta.
- Petra kertonut psykologi ja kasvatustieteen emeritaprofessori Liisa Keltikangas-Järvisen luennosta, joka tänään Mänttä-Vilppulassa. Heitetty ilmoille ajatus, josko ko. asiantuntijan saisi myös Jämsään luennoimaan.
- Seuraava kokous 1.4.26