Aihe 3. MUUTTOLIIKKEET
KÄSITTEET ja OHJE opiskeluun
Oleellisia KÄSITTEITÄ: | ||
Muuttoliike: |
Pakkomuutto: |
Siirtolaisuus työperusteinen maahanmuutto Ihminen voi olla: siirtolainen paperiton siirtolainen siirtotyöläinen = vierastyöläinen kausityöläinen aivovuoto |
OHJE OPISKELUUN:
Opiskele oppikirjan kappaleen 3. "Muuttoliikkeet" sivut 37- 45 seuraavasti:
- Silmäile kappaleen tekstiä, lue otsikot, katso kuvat ja kartat.
- Lue tarkemmin tekstit ja kiinnitä huomio muuttoliikkeeseen liittyviin käsitteisiin (katso yllä oleva laatikko) ja niiden eroihin.
- Tutki oppikirjan sivun 40 "Maapallon suuralueiden väliset muuttovirrat" -teemakarttaa ja paina mieleen minkä maapallon alueiden välillä on suuri muuttovirta. Kiinnitä lisäksi huomio minkä alueiden sisällä tapahtuu suuri valtioiden välinen muuttoliike.
- Kirjoita vastaus oppikirjan sivun 45 tehtävän 1 "Käsitteet".
- Tee oppikirjan sivun 45 tehtävä 4 "Muuttajasanastoa".
- Lopuksi tee Testaa tietosi!-pedanet-tehtävä aiheesta.
Testaa tietosi!
VIDEO
Alaikäiset pakolaiset Suomessa
Alaikäisenä Suomeen Somaliasta yksin saapuneen haastattelu.
Uutisia aiheesta MUUTTOLIIKKEET:
Jemenin kriisi ja pakolaisuus
Lue uutinen "Jemenistä kuuluu jo avunhuutoja Bidenin hallinnolle – Yhdysvaltain pakotteet uhkaavat syventää maan hätää entisestään"
Siirtolaisuus Eurooppaan
Lue uutinen "Sisiliassa maahantulijoiden pikakäännytys on arkea, vaikka käytäntö rikkoo kansainvälisiä sopimuksia"
Seksuaalivähemmistöt turvapaikanhakijoina
"Iranilainen homo uskoi paratiisiin, kun hän haki turvapaikkaa Suomesta". Ali ja Risa pelkäsivät kotimaissaan kuolemaa, mutta eivät pääse vainoa pakoon Suomessakaan. Nyt kumpikin on vastaanottokeskuksessa ja odottaa. He luulivat tulleensa paratiisin porteille mutta ovat päätyneet tuskalliseen välitilaan. (YLEuutiset 19.6.2016 )
Seksuaalivähemmistöt turvapaikanhakijoina
"Miten voin todistaa olevani homo?" Maahanmuuttovirasto vaatii turvapaikanhakijoilta intiimejä tietoja. (Yle uutiset 8.2.2017)
Koskettava tarina pakkomuuton seurauksista
Vuonna 1784 Karibialla syntynyt Hans Jonatan oli ensimmäinen afrikkalaisperäinen islantilainen.
Espanjalaisten valloittajien muuttoliikettä seurasi tuho.
Asteekkien 500 vuoden takainen joukkotuhon syy selvisi.