Kurssin ohjeet ja tehtävät

Tervetuloa elämänkatsomustiedon kurssille!

Kurssi on vanhan opetussuunnitelman 2. kurssi ja uuden opetussuunnitelman 1. kurssi. Kurssi on etäkurssi ja suoritetaan itsenäisesti tehtävillä. Kurssissa on myös kaksi lähiopetuskertaa, jossa käydään läpi kurssin keskeisiä asioita.

Lähiopetuskerrat: 20.4. ja 18.5. klo 17.00-18.20 luokassa 23

Koe: ma 28.5. klo 17 luokassa 23

Opettaja: Petra Klemettinen-Sakki (petra.klemettinen@tyk.fi)

Oppikirja: Tomperi, Slotte & Hjelm, Dialogi tiedosta ja maailmankuvista (Tammi) (soveltuvin osin)

Tehtävät: Käytä tehtävissä apuna oppikirjaa, nettiä, televisiota, lehtiartikkeleita jne. Kirjoita pohtivalla otteella. Voit esittää myös omia mielipiteitäsi, mutta muista perustella ne. Kuhunkin kysymykseen tulee kirjoittaa noin 1/2 - 1 sivun vastaus. Tehtävät tulee lähettää opettajalle (petra.klemettinen@tyk.fi) 26.5. mennessä

1. Selitä mitä tarkoittavat seuraavat käsitteet: maailmankuva, maailmankatsomus ja elämänkatsomus

2. Miten ihmisen maailmankatsomus rakentuu/kehittyy? Millaiset tekijät siihen vaikuttavat? (pohdi mm. kodin, koulun, kavereiden, kulttuurin ja median vaikutusta)

3. Selitä mitä seuraavat käsitteet tarkoittavat: ateismi, agnostisismi, sekulaari humanismi

4. Mikä on ominaista tieteelliselle tiedolle ja ajattelulle?

5. Mikä on ominaista näennäistieteille entä uskomuksille?

6. Esittele tieteellisen tutkimuksen vaiheet ja tieteellisen tutkimuksen menetelmiä.

7. Pohdi netin ja sosiaalisen median roolia tiedon lähteinä. Kuinka luotettavaa tämä tieto on ja miten siihen olisi hyvä suhtautua?

8. Millaisia asioita uskonnottomat ajavat Suomessa ja millainen on heidän asemansa? Etsi tietoa esim. netin avulla ja pohdi.

9. Tutustu kahteen valitsemaasi maailmanuskontoon (hindulaisuus, buddhalaisuus, juutalaisuus, kristinusko ja islam) ja esittele keskeiset asiat valitsemistasi uskonnoista. (kannattajamäärä, levinneisyys, keskeiset opit/opetukset, asema Suomessa/muualla maailmassa)