Fredrika-koulu

Tervetuloa Fredrika-koulun peda.net-sivuille!

​  

Fredrika-koulu on Porvoossa toimiva steinerkoulu, jossa on noin 120 oppilasta luokka-asteilla 1 - 9. Koulua ylläpitää oppilaiden huoltajien muodostama Porvoon steinerkoulun kannatusyhdistys. Yhdistyksellä on opetuksenjärjestämislupa ja se saa valtionapua.

Koulu perustettiin vuonna 2005 oppilaiden vanhempien aloitteesta. Vanhempien unelmana oli saada lapsensa kouluun, jossa oppiminen on kokonaisvaltainen prosessi ja luonnonmukaiset arvot tärkeitä. Vanhemmat halusivat myös olla mukana vaikuttamassa koulun toimintaan ja oppia tuntemaan lastensa luokkatoverien vanhempia.

Koulumme mission mukaisesti Fredrika-koulussa opitaan rohkeasti kokeillen, yhdessä innostuen ja työtä arvostaen. Tärkeää on tekemisen ilo ja oivaltava oppiminen. Kehitämme jatkuvasti pedagogiikkaa, oppimisympäristöjä ja toimintakulttuuria. Koulun ja sen lähiympäristön lisäksi koko kaupunki toimii oppimisympäristönämme.

Fredrika-koulussa tärkeää on tekemisen ilo ja oivaltava oppiminen. Taide- ja taitoaineet, musiikki, rytmiharjoitukset ja monipuolinen liikunta valmistavat oppilaita oppimisen taitoihin ja sosiaaliseen kanssakäymiseen sekä vahvistavat itsetuntemusta ja itsenäistä ajattelua. Porvoossa steinerkoulun erityispiirteenä ovat syksyisin ja keväisin järjestettävät purjehdusleirit, joiden aikana lapset oppivat purjehdusta ja vesillä liikkumista monipuolisesti.

Seuraathan koulumme toimintaa Facebookissa ja Instagramissa.

Koulun yhteinen kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

SYYSLOMA

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä