6.A Antti

6.A-LUOKAN LÄKSYT:

ÄIDINKIELI:

*Keksi ja kirjoita vihkoosi 5-10 asiaa jota et saa tai voi tehdä.

--> JÄRJESTÄ NÄMÄ ASIAT RUNOKSI VIHKOOSI!



MATEMATIIKKA: s. 197 kt-laatikko
MUSIIKKI: Lue 2.5 - 2.7

HISTORIA: Lue kirjastasi kappale 11 ja täydennä vihkoosi ajatuskartta. Muista, että saat
käyttää tätä ajatuskarttaa tulevan viikon läksynkuulustelussa. Kannattaa tehdä se
siis huolellisesti!!

YHTEISKUNTAOPPI: bookcreator 1-3 haastattelu


YMPÄRISTÖOPPI:

S. 126-127 t. 1-3
 Kpl 24 + luku

USKONTO:
Tehäristikkö loppuun pedanetistä
RUOTSI: Tarkista läksy aina tältä sivulta!


ENGLANTI: 

Kertaa kokeeseen!

KUVATAIDE:

LIIKUNTA:

muut:

6.A - luokan kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko53

28 December 2020 Thursday
29 December 2020 Thursday
30 December 2020 Thursday
31 December 2020 Thursday
1 January 2021 Thursday
2 January 2021 Thursday
3 January 2021 Thursday

Viikko1

4 January 2021 Thursday
5 January 2021 Thursday
6 January 2021 Thursday
7 January 2021 Thursday
8 January 2021 Thursday
9 January 2021 Thursday
10 January 2021 Thursday

Viikko2

11 January 2021 Thursday
12 January 2021 Thursday
13 January 2021 Thursday
14 January 2021 Thursday
15 January 2021 Thursday
16 January 2021 Thursday
17 January 2021 Thursday

Viikko3

18 January 2021 Thursday
19 January 2021 Thursday
20 January 2021 Thursday
21 January 2021 Thursday
22 January 2021 Thursday
23 January 2021 Thursday
24 January 2021 Thursday

Viikko4

25 January 2021 Thursday
26 January 2021 Thursday
27 January 2021 Thursday
28 January 2021 Thursday
29 January 2021 Thursday
30 January 2021 Thursday
31 January 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

KOKEISIIN VALMISTAUTUMINEN


1. Aloita kokeisiin valmistautuminen jo oppitunneilla olemalla tekemisessä mukana aktiivisesti!
 Valmistaudu kokeeseen hyvissä ajoin.
 Kirjoita oppituntien asiat muistiin ja kuuntele tunnilla.
 Tee kotitehtävät ja harjoittele kirjan tehtävillä.
 LUE lukuläksyt, ääneen lukeminen on aina paras tapa.

2. Suunnittele aikataulu ja siinä pysyminen.
 Merkitse koepäivä heti kalenteriin.
 Laadi valmistautumisaikataulu.
 Karsi turhat menot koetta edeltäviltä päiviltä.
 Varaa riittävästi opiskeluaikaa ja lepoa.
 Pyydä tarvittaessa tukiopetusta opettajaltasi hyvissä ajoin!

3. Käytä erilaisia menetelmiä ja tee itsellesi tehtäviä koealueesta.
 Hyödynnä vahvinta oppimistyyliäsi; tee muistiinpanoja, kirjoita päiväkirjaa, tee kuvasarjaa pedanettiin omaan tilaasi, kirjoita blogia tai runoja aiheesta.
 Tarvittaessa lue koealue äänitysohjelmalla ja kuuntele sitä!
 Lue kokeisiin vanhempien, sisarusten tai kavereiden kanssa.
 Kerratessasi merkitse muistiin niitä asioita, jotka ovat vaikeita ja kertaa niitä enemmän.
 Ripottele opeteltavia käsitteitä tai vieraankielen sanoja huoneeseesi ja muistele niitä ulkoa.

4. Varaa aikaa asioiden kertaamiseen.
 Kertaa vaikeimmat asiat ennen nukkumaan menoa tai aamulla ennen kouluun lähtemistä.
 Silmäile otsikot, väliotsikot ja kuvatekstit.
 Lue kappaleiden ensimmäiset ja viimeiset lauseet, sillä yleensä niissä on esitetty pääasiat.
 Älä sekoita ajatuksiasi lukemalla jotain muuta oppiainetta ennen koetta.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä