PALAUTE & ITSEARVIOINTI

Kirjoita portfolioosi palaute ja itsearviointiteksti.

- Arvioi omaa työskentelyäsi ja oppimistasi tunneilla. Mitä koet oppineesi kemiasta tällä kurssilla? Miten kuvaisit omaa tuntityöskentelyäsi?
- Anna palautetta kurssin töistä. Mikä oli mukavinta? Mikä oli opettavaisinta? Mitä voisi parantaa?
- Anna palautetta Peda.netin käytöstä. Olisitko mielummin tehnyt laboratoriopäiväkirjaa käsin? Olisiko ohjeet pitänyt olla monisteella?
- Vapaata palautetta opetuksesta ja kurssin sisällöstä

  • Ensinnäkin olin paikalla lähes jokaisella tunnilla ja osallistuin töiden tekoon kiitettävästi yhdessä muiden kanssa. Opin vihdoin ja viimein kaasupolttimen oikeaoppisen käytön sekä töihin liittyvää teoriaa, että miksi näin.
  • Kaikista mukavinta oli leipominen, koska sai nauraa älyttömästi sekä tietty sai syödä herkullisia leivoksia. Opettavaisinta oli ehkä seiskaluokkalaisille tunnin opastaminen, sillä toisille opettamalla jäi asiat paremmin muistiin ja samoja asioita kerrattiinkin kolmesti. En keksi parantamisen varaa, sillä kurssi oli kaikinpuolin mahtava! Toisaalta portfoliota voisi tarkastaa esim. kurssin puolivälissä, sillä jos on korjattavaa niin ne kerkiää korjata ennen kurssin loppua.
  • Aluksi kauhistelin pedanetin käyttöä, sillä en ole hyvä tekniikan kanssa. Mutta sen käyttöön tottui ja tietokoneella oli helpompi muokata ja korjailla asioita käsiin kirjoitettuun verrattaessa. Kuvien liittäminen oli hankalaa ja hidasta, joten harvoin niitä laittelinkin. Ohjeet oli hauska lukea pedanetistä ja siten myös helpompi liittää portfolioon tarvittaessa.
  • Kurssi oli älyttömän mukava ja rento, joka kannatti valita lukkariin!


Kommentit

Kiitos palautteesta! Olit aktiivinen tunneilla ja varsinkin 7.luokkalaisten kanssa! Sopisit hyvin työskentelemään nuorten kanssa! Pahoittelen, että palautteen antaminen portfoliosta jäi kurssin aikana, vaikka tarkoitus oli... Portfoliossasi on hyvin pääasiat, toki esimerkiksi kuvat olisivat kertoneet töistä lisää, kun emme juurikaan työselustuksia varsinaisesti kirjoittaneet, mutta kerroitkin lisäämisen ollaan vaikeaa. Hyvää työtä!

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin