Maanantai 20.4.2020

Hyvää huomenta! Reipasta alkavaa viikkoa!

Päivän aluksi kertaamme hieman vuodenaikoja, kuukausia ja viikonpäiviä Anniina-open kanssa. Katso seuraava video ja toimi ohjeiden mukaan. 

https://www.youtube.com/watch?v=gTtfQE4e0aU


ÄIDINKIELI

- Tehdään sanelu. Katso liittenä oleva saneluvideo ja toimi ohjeiden mukaan. Kirjoita mahdollisimman hyvällä käsialalla ja huolellisesti. Tehdään tämä sanelu ilman aikuisen apua. Lähetä kuva valmiista sanelusta Peda.netin Äidinkieli-kansioon tai WhatsAppilla. 

https://www.youtube.com/watch?v=WEuw2ESS3ik

(Jos huomaat, että viime viikon äidinkielen palautustehtävä peda.netissä on tekemättä, tee myös se.)

- Lue s. 104-105 2 kertaa.

- Vastaa seuraaviin kysymyksiin suullisesti. 

Mitä sivun 104 kuvaa tarkoitan?

1. Sen lisäksi tarvitaan pallo. Sillä voi lämätä.
2. Se suojaa päätä. Sei suojaa silmiä.
3. Se pomppii, mutta sitä ei potkita.
4. Siitä lähtee ääntä. Ilmavirta saa sen soimaan.


YMPÄRISTÖTIETO

Meillä alkaa nyt ympäristötiedossa uusi jakso. Lähdemme tutustumaan rantojen kasveihin ja eläimiin. Jos sinulla on mahdollisuus lähteä oikealle rannalle tutustumaan näihin asioihin, joita opiskelemme, se olisi varmasti tosi kiva juttu! 

- Ota oppikirjan sivut 76-77 esille. Lue kerran läpi kaikki siellä näkyvät sanat ja mieti, mitkä niistä olet joskus itse nähnyt. 
  • Mitä lintuja näet?
  • Mitä kaloja näet?
  • Mitä kasveja näet? 
  • Mtiä eläimiä näet?
(laulujoutsen, särki, ahven, ulpukka, järviruoko, sudenkorento, rantakäärme)

- Mitä mukavaa järvellä voi tehdä? Vastaa suullisesti. 

- Nyt käännä seuraava sivu. Tustutaan sammakkoon. Lue s. 78-79 tekstit, jotka kertovat sammakoista. 

- Tämän jälkeen katso video sammakosta seuraavasta linkistä. Selaa linkin sivua hieman alaspäin, niin löydät videon, jonka nimi on "Sammakko ja sen kehitys".

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2005/06/03/sammakko-ja-sen-kehitys


- Ota ympäristötiedon vihko esille. Kirjoita tyhjälle sivulle otsikoksi Sammakko. Piirrä kuva sammakosta joko omasta muistista tai kirjan kuvaa apuna käyttäen. Voit myös piirtää sammakon lisäksi paikan, missä sammakot elävät. 

- Kirjoita kuvan alapuolelle: Sammakko syö... ja jatka lausetta, mitä sammakko syö. Vastaus löytyy oppikirjasta. 


MATEMATIIKKA

Harjoitellaan vielä erilaisia muotoja. Tee matematiikan kirjasta s. 136-137 ja ainakin t. 5 s. 138. Halutessasi voit tehdä aukeaman loppuun.