Norjan metsäkissa

RODULLE OMINAISET PIIRTEET

Kissalla on kaksinkertainen turkki ja se on hyvin ystävällinen seurakissa.
Kissa viihtyy myös hyvin sisäkissana. Norjan metsäkissa pitää yksinolosta, mutta myös yhdessäolosta.
Se pitää myös paljon leikkimisestä ja se on myös hyvin aktiivinen. Yleensä uros on hyvin paljon kookkaampi kuin naaras. Norjan metsäkissat elävät yleensä 11-17 vuotta.

Kooltaan uros on 6-10 kg ja naaras 3-5kg. Rodulla on useita värejä esim. musta, sininen, ruskea, punainen,kerma, kilpikonna, sinikilpikonna, hopea, valkoinen, persikka ja vaalea persikka.




ERILAISIA KISSAROTUJA

Maine coon on leikkisä ja kiltti. Ne tarvitsevat paljon huomiota ja lekkikaverin.
Siperian kissa on ystävällinen jutteleva ja älykäs. Se muistuttaa hieman ilvestä.
Siamilainen kissa on vikas ja leikkisä ja se haluaa olla mukana kaikissa kodin puuhissa, mieluiten keskipisteenä.

KISSAN RUOKINTA

Kissan ravinto kostuu kolmesta osasta; rasvoista, valkuaisaineista ja hiilihydraateista. Kissan luonnollista ravintoa on riista, eli pikkujyrsiät ja linnut. Kaupan purkkiruokien lisäksi tulee tarjoilla; lihaa, kalaa, elimiä, maitotaloustuotteita ja kananmunaa. Koiranruoka ei sovi kissalle ja sokeria se ei tarvitse. Aikuinen kissa ruokitaan 2-3 kertaa ja pentu 3-4 kertaa päivässä. Raikasta vettä pitää aina olla.

Hyvä kissan kuppi on metallinen tai posliininen, koska se on helppo puhdistaa päivittäin. Monet kissat nostavat ruokansa kupista lattialle, joten lattia olisi hyvä suojata.


RUUANJÄTTEIDEN KÄSITTELY

Jos kissan kupissa on nappuloita voit huoletta jättää ruuan kuppiin mutta jos kupissa on lihaa niin siivoa liha roskakoriin, sillä jos liha kuivuu kuppiin niin kissa ei syö sitä enää.
Nappulat eivät okeastaan mene vanhaksi, mutta liharuoka menee päiväyksen jälkeen, jos se on kiinni mutta avonaisena se ei kestä kuin muutaman tunnin ennen kuin se kuivuu.

KUINKA HEMMMOTTELEN LEMMIKKIÄNI

Kissaa voi hemmotella palkitsemalla sen herkuilla. Voit antaa kissallesi whiskas sticks hamma karkkia, joka samalla puhdistaa hampaat. Joillekkin kissoille voi antaa kermaa tai silakoita, koska monet kissat pitävät niistä. Kissaa voi huijata kääräisemällä matolääkkeen kinkunsiivuun tai juustonpalaan .Kissan ei kuitenkaan kannata antaa herkutella liikaa.

Kissan ruuansulatus ei sulata kunnolla suuria määriä hiilihydraatteja. Kissan pitää saada myös eläinperäistä rasvaa. Kissan pitää välttää koiranruokaa, koska koiranruoka voi aiheuttaa kissalle virtsakiviä. Kissa saa pahoinvointia huonekasvejen syömisestä, jos huone kasvi on myrkyllinen ota yhteyttä lääkäriin. Eritoten myrkyllisiä kasveja ovat: atsalea, joulutähti, leinikki, lilja, narsissi ja hyasintti.



KISSAN HOITO

Kissan hoitovälineitä ovat muunmuassa harja, kynsisakset, takkukampa, turkkisakset ja trimmauskone. Harjaa turkin myötäisesti, äläkä paina liian kovaa. Norjan metsäkissalle takkukampa, trimmauskone ja sakset ovat välttämättömiä sen pitkän turkin vuoksi. Lemmikin hoito tarvikkeita saa lemmikkikaupoista.Trimmeri maksaa noin sata euroa, takkukampa noin kymmenen euroa ja sakset noin yhdeksän euroa.

Makuupaikan tulee olla pehmeä ja mukava ja se on oltava sopiva. Se ei saa olla liian pieni. Makuupaikka on vain kissan ei muiden perheenjäsenten tai eläinten. Kissan pedin voi imuroida ja tuulettaa. Kissan peti on hyvä putsata joka kuukausi. Kissan peti tulee sijoittaa rauhalliseen paikkaan.



KISSAN LIIKUNNASTA HUOLEHTIMINEN

Koska norjan metsäkissa tarvitsee paljon liikuntaa, niin omakotitalossa asuvien kannattaa rakentaa tarha ja kerrostalossa asuvien kannattaa hankkia valjaat. Kissalle kannattaa hankkia kynsimispuita sillä se tykkää teroittaa kynsiään. Jos asut kerrostalossa niin sinun kannattaa hankkia hiekkalaatikko, jonka tyhjentämisestä ja siivoamisesta tulee huolehtia päivittäin.












Norjan metsäkissa on hyvin seurallinen, mutta se viihtyy myös yksin. Joskus se kuitenkin saattaa väsyä ja haluta omaa rauhaa sekä lepoa.

SAIRASTAMINEN

Norjan metsäkissalla ei ole rodulle tyypillisä sairauksia. Jos kissa käyttäytyy epänormaalisti kannattaa ottaa yhteyttä eläinlääkäriin. Kissalle tulee antaa matokuuri vähintään kaksi kertaa vuodessa, mutta jos kissa syö hiiriä, niin jopa neljä kertaa vuodessa. Kissa tulee rokottaa raivotautia vastaan myös kissainfluessaa vastaan voidaan rokottaa, mutta rokote tulee uusia joka vuosi. Kissaruttoa vastaan ei ole rokotetta eikä hoitoa. Sen oireet ovat oksentelu, ripulointi ja kuume.

LISÄÄNTYMINEN

Naaraskissan kiima tulee parin kuukauden välein ja kestää viikon kerrallaan. Kiiman aikana naaras on lisääntymiskykyinen. Uroskissa on lisääntymikykyinen ympäri vuoden. Kissan raskaus kestää noin 65 päivää. Kissa saa 3-5 pentua yleensä kerralla. Jos et halua pentuja kissa kannattaa leikkauttaa, koska kiima on kissalle stressaavaa ja voi aiheuttaa kohtutulehduksen. Myös uroskissa kannattaa leikkauttaa, koska se voi merkkailla.

Norjan metsäkissan kasvattamistoiminnassa tulee katsoa, että kissat ovat keskenään jalostuskelpoisia ja kissaliiton sääntöjen mukaisia tai ne ovat samaa rotua.

Kissan poikanen tarvitsee emon ja sisarusten tukea ainakin kolmen kuukauden ikäiseksi. Sisä siistiksi opettaminen aloitetaan ylensä kolnen viikon iässä. Pentu tarvitsee tilaa liikkua ja leikkiä ja turvallisia leluja. Pentujan kanssa tulee seurustella hyvin paljon, jotta pennuista tulisi ihmisiin luottavaisia. Yli kolmen kuukauden ikäinen pentu voidaan luovuttaa uuteen kotiin. Kissa oppii nopeasti uudet ruoka- ja juomakuppien paikat sekä löytämään hiekklaatikon. Kissalle täytyy myös opettaa mihin se saa teroittaa kynsiään.


KISSAN HANKINTA

Jos olet hankkimassa norjan metsäkissan pentua tai aikuista kissaa, niin katso kissaliiton sivuilta laillisia kasvattajia. Norjan metsäkissan pennulla tulaa aina olla rekisterikirja. Pentu tulee rekisteröidä heti sen synnyttyä, kissaa ei voirekisteröidä myöhemmin. Uuteen kotiin luovutettaessa pennun tulee olla vähintään 12 viikon ikäinen. Pentu tulee olla myös rokotettu kissaruttoa ja kissaflunssaa vastaan. Rokotusten yhteydessä pentu on yleensä eläinlääkärin tarkastama ja tästä tulee olla kirjallinen todistus. Lisäksi yhdistys suosittelee, että pentu on tunnistusmerkitty. Suosituksena on myös, että kasvattaja liittää pennun omistajan norjalainen metsäkissa ry:n jäseneksi.

Ennen kissan hankkimista kannattaa perheessä miettiä haluavatko kaikki kissan ja ovatko kaikki valmiita hoitamaan sitä. Tulisi myös selvittää ettei kukaan perheessä ole kissalle allerginen. Kodin pitää olla turvallinen ja kissalle sopiva. Perheellä tulee olla aikaa kissalle, jos aikaa ei ole kannattaa kissan hankkimista miettiä vielä.

KOKEMUKSIA NORJAN METSÄKISSASTA

Omakohtaisia mielikuvia.
Kissa voisi olla hieman pelottava, koska kissa on iso ja sen ilmeet ovat hurjia.Kissa voisi olla myös hauska, koska se on hyvin seurallinen. Erään vauva lehden keskustelupalstalla eräs henkilö kertoi näin: norjan metsäkissa on paljon seurallisempi ja helppo hoitoisempi kuin mainecoon.Kirjoittajalla oli omakohtaisia kokemuksia molemmista.

Tietolähteet

http://www.kissaliitto.fi/kasvatus/rekisterointi/kissan-omistajan-opas
http://www.norjalainenmetsakissa.fi/
http://www.vauva.fi/
http://www.elainlaakari.fi/klinikat/kissaklinikka/hoito-ohjeet/ruokinta/
http://www.avatv.fi/minisaitit.shtml/tassuklubi/neuvola/myrkylliset-kasvit-lemmikeille--varo-naita/2013/12/172716




Ptah


Memfis

Hikuptah on Memfiksen runollisempi nimi. Hikuptah merkitsee Ptahin sielun kotipaikkaa. Memfis on Kairon lounais puolella oleva kaupunki. Memfis on Egyptin ensimmäinen pääkaupunki. Ainut symboli oli valtikka, joka on elämän ja pysyvyyden yhdistelmä.


merkitys


Ptah oli oikeuden, totuuden ja rehellisyyden herra. Käsityöläisten ja taiteilioiden jumala. Hän loi maailmankaikkeuden ja kaikki elävät olennot ajattelemalla niitä. Memfiksessä ja Hiliopolissa häntä palvottiin luojajumalana, mutta muualla arkkitehtinä.

Yhteys muihin.


Ptahin vaimo on sodanjumala Sekmet. Sekmet on raivokkaana naarasleijonana kuvattu jumala. Ptahin lapset ovat lootusjumala ja Imhotep. Imhotep on oli arkkitehti joka rakensi Nefertemin ja Sakaran pyramidit.
Myöhemmin Ptah yhdistettiin muihin jumaliin, Ptah-Ta-tenen(maanjumala), Ptah-Sokar (hautajaistenjumala) ja Ptah-Sokar-Osiris(kuolemanjumala).

Lähteet:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ptah
http://napoleoninkompleksit.blogspot.fi/2013/08/jumalpuntari-ptah.html
http://www.energiakeskus.com/energiasivut/egypti/mytologia-2.php







KIRJAESITELMÄ
Klikkaus suoraan sydämeen / Karen Christine Angermayer

Henkilöt

1. Päiväkirja

Minua jännitti aivan kamalasti. Minun piti tänään mennä tapaamaan Lontoosta palannutta ystävääni Fabrikiin. Päätin laittaa ylleni lempifarkkuni, t-paidan ja hiukset sidottuna ponihännälle. Minua jännitti aivan kamalasti. Kävelin kotoa leikkikentän halki kaupungin keskustaan. Kun lin Fabrikin edessä katselin itseäni ikkunan heijastuksesta. Vedin syvään henkeä ja avaisn narisevan rautaoven. Astuin sisään ja katsein hetken ympärilleni. Punaisella nahkasohvalla istui tutun näköine poika, joka vilkutti minulle. Katsoin poikaa hetken kunnes tajusin, että se oli Moritz. Moritz nousi seisomaan. Halasin häntä ja istuin pöytään. Suekin tuli istumaan. Lars toi meille mehut. Moritz oli muuttunut todella paljon. Hän oli paljon pidempi ja hänen hiustyyli oli muuttunut melkoisesti. Moritz kertoi kaikkea mitä Lontoossa oli tapahtunut ja minä Sue kerroimme sitä mitä täällä oli tapahtunut. Hölisimme koko päivän, kunnes meille tuli nälkä ja meidän oli mentävä kotiin syömään. Astuimme ulos kahvilasta. Kun saavuimme leikkikentälle Sue ja minä menimme kerrostaloomme ja Moritz meni omaa kotiinsa.

2. Päähenkilön tulevaisuus

Silvi ja Sue olivat edelleen parhaat ystävät. Silvi odotti Sueta joka aamu leikkikentällä, mutta myös Moritz tuli sinne. Kaikki kolme vihasivat Annikaa. Vaikka noin vuosi sitte ei olisi uskonut, että asiat olisivat nyt näin. Ainoa ero oli, että yksi tieytty henkilö ei enää kiinnostanut Silvia lainkaan. Toinen ero toisaalta oli, että Silvi ja Moritz rakastivat niitä, joita olivat aina rakastaneet. Mutta keitä he olivat, joita he rakastivat?

3. KUVA piirretty

4. KUVA piirretty

Tapahtumat ja tapahtumapaikat

1. Runo

Silvi menee kahvilaan ja ottaa ihan limun vaan.
Heittää takkinsa narikkaan ja laukkunsakin naulaan saa.
Limu maistuu makealta, takki näyttää haikealta.

2. Äänen luettava kohta(s.94 kokonaan)

3. Nettikuvat



Kahvila Fabrik, jossa luokka järjesti taidenäyttelyn ja viettivät joskus muutenkin aikaa.


Moritzin huone.


Silvin huone.


Luokkahuone.


Koulun kirjasto.

4. Muuttaisin kirjassa kohdan, jossa Annika laittaa ruman töherryksensä taidenäyttelyyn, koska Lars käski. Annikalla olisi ollut parempi työ, joka olisi voinut voittaa kilpailun. Jos Annika olisi voittanut Silvi ja Sue eivät olisi joutuneet jakamaan ykkössijaa.

5. Jokioisten keskusta voisi hyvin olla kirjan tapahtumapaikkana. Paanan koulu ja sen luokkahuoneet voisivat olla kirjassa oleva koulu. Jokioisten keskustassa sijaitseva Englantilainen teehuone voisi olla kirjassa oleva Fabrik kahvila. Kirjan kuvailun perusteella Moritz näyttää samlta kuin minun isäni, vaikka onkin paljon nuorempi.

Muuta

1.
Tietokoneen unelma olisi olla maailman hienoin tietokone. Tietokoneen pahin pelko oli, että Saschan salaisuus paljastuu.
Punaisen nahkasohvan unelma oli olla kahvilassa kunnes kahvilan katto romahtaisi ja seinät murtuisivat. Sen pahin pelko oli, että joku kaataisi kuumaa kaakaota sen päälle.
Patterin unelma oli, että Silvi hakkaisi sitä ikuisesti. Sen pahin pelko oli, että se hajoaisi kokonaan.

2. Näytelmä

Silvi:Sinä, sinä senkin loiro!

Steve:Öö, tunnemmekome?

Silvi:Kyllä sinä minut tunnet huijari.

Steve:En tunne.

Silvi:Älä huijaa. Kyllä minä sinun metkusi tiedän.

3. Karen Christine Angermayer syntyi vuonna 1975 Arnsbergissa Sauerlandissa Saksassa. Hän opiskeli elokuvatekniikkaa Kölnissä. Valmistuttuaan elokuvateollisuuden insinööriksi, hän työskenteli useita vuosi elokuvateollisuuden parissa. Hän perusti vuonna 2000 oman yrityksen ja toimii nykyään kirjailijana, kirjoituskouluttajana ja -valmentajana. Hän on kansainvälisestikin tunnettu monista lasten ja nuorten kirjoista sekä tieokirjoista. Karen asuu perheineen Rheinhessenin kylässä Saksassa.