14. Löytöretket
14. Löytöretket
- Löytöretket
Kiinasta ja Intiasta ei keskiajalla Euroopassa juuri tiedetty mitään. Mahtavin valtio oli tuolloin Kiina, Koska siellä oli paljon asukkaita, se oli vauras ja suuri. Arabien välillä kulkivat monet kiinalaiset keksinnöt. Keksinnöt olivat esim. Ruuti, kuvien painaminen ja paperi.
Mitä löytöretket olivat?
Aasiaan koitettiin Euroopasta tulevia kauppa ja- meriteitä 1400- ja 1500. Silloin näitä retkiä kutsuttiin löytöretkiksi. Intian ja Kiinan yleisimmät tuotteet olivat halutuimmat tuotteet. Kuulta ja rikkaudet houkutteli myös löytöretkiä. Euroopassa asuvat, halusivat levittää kristinuskoa koko maailmaan. Seikkailut saivat merimiehet purjehtimaan pelottavan Atlantin yli.
Eurooppa valtaa valtameret.
Merireittiä lähti etsimään Kolumbus. Kolumbuksen miehistö saapui Kiinaan. Mantere nimettiin Amerikaksi. Matka oli siis onnistunut, matka muutti miehen käsitystä maailmasta ja merestä.