Musiktidningen

Bettina ja Aleksi

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

När thomas lundin var liten, var Finland ett grått ganska ? land. Det fanns bara två tv-kanaler och Kekkonen var president men en kväll om ? var man glad och internationell! Det var under Eurovision song contest, eller ESC. Sedan dess har Thomas varit tokig i schlagers och ESC.
Jag älskar det att schlagers är glada och lite naiva. Man måste inte vara så? hela tiden.
Thomas gillar schlagers från balkan. Det viktigaste är att artisten och ? känns äkta, säger Thomas.
I schlagervärlden balanserar man hela tiden mellan god och dålig smak. Och dålig och riktigt dålig smak. Det hör ? till.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Kiira & Roosa

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Klassisk musik är inte ?!

Känslan. Den gör klassisk musik så ?, tycker Mathias Timmerbacka. Han studerar musik vid Åbo Akademi och har sysslat med musik ? hela sitt liv.
-Jag började spela qitarr när jag var elva år, på musiklektionerna i ?. Sedan började jag ta qitarrlektioner på ett ? i Vasa. Där spelade jag klassisk ?.
Sedan dess har musiken blivit en stor del av Mathias ?. Idag spelar han ? mandolin och banjo. I klassisk musik finns känslor som man inte hittar i ?, tycker han.
-Barockens musik har alltid varit en ?. Den har så mycket ?!

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Veera ja Lotta

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Vilket?!
Jag trodde att det värsta på festivalen var ?. ? wokade grönsaker och tråkiga vårrullar. Men nej! Det värsta var ? första band. De heter Awesome Sunday, men det har inget ? med dem! Killen som sjöng lät som ? och trummisen var som en gammal gubbe. Gitarristen och basisten var jättedåliga, och låtarna... ja vad ska man ?? Det skulle vara blues, men lät som misslyckade ?. Fy sjutton! Om ni ser ? Awesome Sunday någonstans, gå och göm er!

BESVIKEN

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Anni ja Salla

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

ALLA ÄLSKAR EUROVISION

Svenska folket är tokiga i Eurovision Song Contest! Över fyra miljoner svenskar brukar titta på ? på tv. Det är nästan ? sveriges befolkning. I Sverige pratar man ofta om melodifestivalen. Det är namnet på den svenska tävlingen. När det är final i Melodifestivalen och Eurovision har många svenskar fest. Då sätter man sig ? tv tillsammans med familj och?. Några tar till och med på sig fina ? med glitter på. Sverige har vunnit ? gånger. Första gången var 1974. Då van Abba med låten Waterloo. Andra svenska artister som har vunnit Eurovision Song Contest är Herreys, Carola, Charlotte Nilsson och Loreen.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Niina Kaski, Minja Viteli, Kiia Silver

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Hårdrock är svår musik
? Kjell "Hell" Simosas minns exakt när han började tycka om heavymusik. Han gick på ? och såg filmen Terminator 2. I filmen ? pojkarna sina mopeder och lyssnade på Guns and Roses "You could be mine". Låten spelades unders slut texterna jag satt ensam ? i biosalongen och hörde låten till slut. Kjell var såld. Först var metallmusiken något ? som de stora pojkarna lyssnade på. Men idag fem tusen ? senare är kjell själv en metallfantast. Mest gillar jag att musiken är så äkta och att ? trivs tillsammans.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Sini ja Loviisa

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Täydennä lauseen mukaan.

Hårdrock är svår musik
Radioredaktören Kjell "Hell" Simosas minns ? när han började tycka om heavymusik. Han gick på ? och såg filmen Terminator 2.
- I filmen trimmade pojkarna sina ? och lyssnade på Guns'n'Roses "You could be mine". Låten spelades under ?.

Jag satt ? kvar i biosalongen och hörde låten till slut. Kjell var ?. Först var metallmusiken något tufft som de stora pojkarna ?. Men idag, fem tusen ? senare, är Kjell själv en metallfantast. - Mest gillar jag att musiken är så ? och att hårdrocksfansen trivs tillsammans.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Janina ja Peppi

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

ALLA ÄLSKAR EUROVISION
Svenska folket är? i Eurovision Song Contest! Över fyra miljoner svenskar brukar titta på ? på tv. Det är nästan halva Sveriges ?.
I Sverige pratar man ? om Melodifestivalen. Det är ? på den svenska tävlingen.
När det är final i Melodifestivalen och Eurovision har många svenskar ?. Då sätter man sig ? tv:n tillsammans med familj och vänner.
Några tar ? på sig fina kläder med glitter på.
Sverige har vunnit ?. ? gången var 1974. Då vann Abba med ? Waterloo. ? svenska artister som har vunnit Eurovision Song Contest är Herreys, Carola, Charlotte Nilson och Loreen.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Julianne, Niklas ja Emmi

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

KLASSISK MUSIK ÄR INTE TORR!!

?. Den gör klassisk musik ? speciell, tycker Mathias Timmerbacka. Han studerar musik vid Åbo Akademi och ? med musik nästan hela sitt liv.

- Jag började spela gitarr när jag var elva år, på musiklektionerna i ?. Sedan började jag ta gitarrlektioner på ett musikinstitut i ?. Där spelade ? klassisk gitarr.

Sedan dess har musiken blivit en stor del av Mathias ?. Idag spelar han också mandolin och ?. I klassisk musik finns känslor som man inte hittar i populärmusiken, tyker ?. - Barockens musik har ? varit en favorit. Den har så mycket ?.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Riina, Olga ja Viivi

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

TUMMEN UP!
Festivalen är lite ? godis, en del äctligt, men mycket bra i påsen också! Efter ? pina med Awesome Sunday, fick vi en riktig glad överraskning. Det var en singer-songwriter ? som heter Jemima Kirschbaum. Hon var ?! Stark, personlig röst och ?. Ganska rockigt, men ändå med ?. Hon spelade gitarr och ?. Dessutom var ? bra. Hon fick ? med sig, fast hon var helt okänd. Jag tror att Jemima blir ? namn!

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Luo uusi lomake

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen

Aloita kohdasta luo sisältöä ja valitse lomake.
Kullekin parille yksi artikkeli Precis 1- kirjan sivuilta 156-159. Tehkää siitä aukkotehtävä, jossa kysytte sanojen suomennoksia. Otsikoksi molempien nimet. Toinen teistä lukee artikkelin noin puoleen väliin, toinen kirjoittaa kuullun perusteella, kolmas (jos on) tarkkailee meneekö oikein. Tarkistakaa kirjoitusasu ja valitkaa joka lauseesta yksi sana, jolle haluatte suomennoksen. Maalaa kyseinen sana ja paina alhaalta "aukkotehtävä". Vaihda suomennos kohtaan v=, ja pisteet kohtaan s= ja alkuperäinen sana kohtaan t=.
Esim. När Toman Lundin var ?,

Sen jälkeen sama toisinpäin, toinen lukee ja toinen kirjoittaa. Jos teitä on kolme, niin jakakaa teksti kolmeen osaan.

Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen