Musiikkiluokkien toiminta
Musiikkiluokat
Musiikkiluokat
Pidätkö soittamisesta, laulamisesta ja liikkumisesta?
Keksitkö itse lauluja?
Musiikkiluokka voi olla sinun paikkasi!
Kaupungin 2.luokkalaiset voivat pyrkiä musiikkiluokalle vuosittain joulu-tammikuussa. Pääsykoemateriaali löytyy täältä.
Musiikkiluokkatoiminta on kokonaisvaltaista musiikkikasvatusta. Sisällöt opitaan monipuolisen tekemisen eli laulamisen, soittamisen, liikkumisen, kuuntelemisen ja musiikillisen keksimisen kautta. Musiikinopetusta on yhteensä neljä tuntia viikossa. Musiikkiluokalla saa paljon esiintymiskokemusta - oppilaita nähdään ja kuullaan ennen kaikkea koulun omissa juhlissa ja konserteissa, toisinaan myös jossain koulun ulkopuolisissa tilaisuuksissa. Usein käy niin, että musiikkiluokan kokemukset innostavat lasta myös omaehtoisten musiikkiharrastusten pariin. Aseman koulussa annetaan tehostettua musiikin opetusta luokilla 3-6, minkä jälkeen musiikkiluokka siirtyy kokonaisena Pohjoispuiston kouluun.
Musiikkiluokkia opettavat lukuvuonna 2020-2021
3C Sari Toivonen, 4C Maija Lindström, 5C Sanna Raivio, 6C Sini Usmi.
Musiikkiluokalle pyrkiminen
Ilmoittautumiset musiikkiluokan pääsykokeeseen tehdään Wilmassa, kohdassa LOMAKKEET: 25.11.2019 alkaen ja viimeistään 15.1.2020. Kielivalinta- ja musiikkiluokkainfon materiaali löytyy täältä.
Musiikkiluokan pääsykoemateriaalin halukkaat saavat omalta opettajaltaan pyytäen tai täältä.
Pääsykoe järjestetään viikolla 4-5 Aseman koululla. Tarkempi aika ilmoitetaan, kun tiedetään kaikki hakijat.
Musiikkiluokkakysymyksiin vastaa Aseman koulun rehtori Jari Laukkanen
p.040-6748707/ jari.laukkanen@hyvinkaa.fi
ASMUS RY
Musiikin opetukseen ja esittämiseen tarvitaan ammattitaitoisten opettajiemme lisäksi luonnollisesti myös välineitä rytmisoittimista äänentoistolaitteisiin. Vuonna 1998 perustettiin Aseman koulun musiikkiluokkien tuki ry. eli Asmus, joka tukee opetusta osallistumalla varojen keräämiseen eri tavoin. Näistä esimerkkinä joulu -ja kevätkonsertit sekä myyjäiset. Opettajat ja oppilaat huolehtivat ohjelmasta ja Asmus taas käytännön järjestelyistä kahvituksineen ja arpajaisineen. Tuotto käytetään opettajien ehdotusten mukaisesti kaikkien musiikkiluokkalaisten hyväksi.
Asemuksen vuosikokous valitsee hallituksen, jossa on yksi opettajajäsen ja kaksi vanhempaa kultakin musiikkiluokalta. Yhdistykseen voi liittyä kuka tahansa yksityishenkilö tai yhteisö. Tervetuloa mukaan!
Asmuksen jäsenmaksu on 10 euroa/lukuvuosi per perhe ja kannatusjäsenyys 20 euroa/lukuvuosi. Summat ovat minimimääräiset, eli musiikkiluokkien toimintaa voit luonnollisesti tukea suuremmallakin summalla! Pankki ja konttori: Handelsbanken Hyvinkää Tilinumero: FI91 3131 3001 2799 67 Viesti: Jäsenen/lahjoittajan nimi