Oppimispäiväkirja

3.10
Tavoitteina minulla on oppia pilkkusäännöt, sillä niitä tulen tarvitsemaan jatkossa. Haluaisin myös oppia mihin kohtaan tulee kappalejaot, sillä se on minulle vaikeaa.
Kun kirjoitan tekstiä, minun on hankala hahmottaa pilkkujen paikat sekä erilaisissa kirjoitustehtävissä kappalejaot.
Lukion äidinkielessä on paljon kirjoitustehtät ja ne tuntuvat hieman hankalilta. Minun on hankala ymmärtää kirjoitustaidon tehtävien erot. Myös oman tekstini tarkasteleminen on hankalaa, sillä en ymmärrä usein virheitä.
11.10
Olen oppinut yleiskielen ja puhekielen eroja.

Itsearviointi

Olen edistynyt paljon kurssin aikana. Nykyään hamotan paremmin virheeni sekä osaan katsoa omasta tekstistäni virheet helpommin. Tekstin luominen ja rakenteiden ymmärtäminen on huomattavasti helpompaa kuin ennen. Nykyään tekstin luominenkin onnistuu helpommin ja kappaleiden jaotuskin menee hieman paremmin.
Kielenhuollossa opin hyvin yleiskielen ja puhekielen erot. Ennen näiden kahden tekstityypin erottaminen oli lähes mahdotonta. Vaikeiksi jäi pilkkusäännöt sekä yhdys-sanat, sillä ne ovat aina olleet minulle vaikeita. Minun pitää luultavasti jatkossakin lukea kyseistä kurssivihkoa, koska sieltä löytyy kaikki tärkeät asiat. Aijon ylläpitää jatkossakin kielenhuollon taitamistani kirjoittalla esseitä sekä lukemalla.


Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin