Tapahtumat

Haapaniemen koulun lukuvuosi 2019 – 2020 merkittäviä tapahtumia koulutyössä

Aika Tapahtuma Vastuuhenkilöt/huomioita
ELOKUU      
ke 7.8. Opettajien VESO koulukohtainen
pe 9.8. Move-testi 5.lk Anita Peltomaa, Hannele Paananen
ke 14.8. JOPO, Hygieniapassikoulutus Pasi Iivanainen
pe 16.8. Yhteinen syyskirkko klo 12.00 Vts seurakunta
ke 21.8. JOPO, Työturvallisuuskoulutus Pasi Iivanainen
to 22.8. 5. luokat Saarijärven Kivikauden kylässä Anita Peltomaa, Hannele Paananen
ke 28.8. Viitasaaren koulujen yleisurheilukilpailut 1.-6.lk luokanopettajat
pe-la 30.-31. KLL:n valtakunnallinen suunnistuskilpailu Keuruulla Jani Paanila
SYYSKUU      
  syyskuu Futisturnaus 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen
  syyskuu Uusien välkkäri-ohjaajien koulutus Outi Helle
  syyskuu Metsäpäivä, 8.lk 4H
pe 6.9. Biotalouskampus Saarijärvi 9.lk Matti Pirinen
ti 10.9. KLL:n pohjoisen keski-suomen alueen yu-kisat 3-6 luokille Viitasaarella Jani Paanila
ma 16.9. Luokkien 7.-9. retkipäivä, Pyhä-Häkki Harri Helle, Katja Paananen
ti-to 17.-19.9. Koulukuvaus, 0.-6.lk ti-ke, 7.-9.lk to Frendikuva
la 21.9. Lauantaityöpäivä - osa teemana Valtakunnallinen kodin ja koulun päivä  
ti 24.9. Taksvärkki 7.-9.lk Matti Pirinen
pe 27.9. Nälkäpäiväkeräys Matti Pirinen
pe 27.9. "Nuoren oma elämä" -vertaistapahtuma Lummeniemessä moniammatillisten toimijoiden kanssa (mm. koulu, vammaispalvelu, Kehitysvammaisten palvelusäätiö) perheille, joiden paljon tukea tarvitseva nuori on aikuisuuden kynnyksellä.  
  23.9. -4.10. JOPO:n työssäoppimisjakso Pasi Iivanainen
LOKAKUU      
  lokakuussa Päässälaskumestarikilpailu 8.lk Matematiikan opettajat
  lokakuu-marraskuu Alkusammutuskoulutus 7.lk Marika Korhonen
  vko 42 Syysloma  
  vko 43 Työelämään tutustuminen / TET 9.lk Matti Pirinen
    Lapsiparlamentti Oppilaskunta
ma 7.10. Taidetestaajat Viitasaaren teatteri 8.lk, Punainen viiva  
to 10.10. Viitasaaren koulujen uintikilpailut 3-9 luokille Jani Paanila
to 10.10. JOPO KoneAgria-messuilla Jyväskylä Pasi Iivanainen
ma 21.10. Vuoden luontokuvatapahtuma Viitasaarella Alpo Syvänen
to 24.10. Seurakunnan järjestämä konsertti, Mikaveli 4.-9.lk Ev.lut seurakunta Alpo Syvänen
ke 30.10. Kunta-ala tutuksi 9.lk (koko päivä) Matti Pirinen
  30.9.-13.10. Matematiikkakilpailu 9.lk Matematiikan opettajat
  28.10.-1.11. Politiikkaviikko Pasi Iivanainen
MARRASKUU      
Marraskuu   KLL:n Keski-suomen uintikilpailut Jyväskylässä Jani Paanila
    Teatteriretki 2.lk Jani Paanila, Johanna Seuranen
to 7.11. Taitaja9, 9.lk POKE, Matti Pirinen
pe 8.11. Nenäpäivä- kahvio Katja Uljanoff
to 14.11. 6.luokat Suomen kansallisoopperan ja -baletin kanssa koululaisooppera Djurens planet. Koululaisesitys ja iltaesitys Jaana Hyppönen ja Jukka Puustinen
  18.11. - 24.11. Lasten oikeuksien viikko  
ti 26.11. Teknologiatiistai, 9.lk koko päivä Matti Pirinen
pe 29.11. Alaluokkien adventtihartaus Jukka Puustinen
marraskuu   Alaluokkien myyjäiset Luokanopettajat
JOULUKUU      
to 5.12. Itsenäisyyspäivän juhlat  
pe 13.12. Lucian päivä Satu Hautanen
joulukuu   Terävät päät-tapahtuma 9.lk, lukio järjestää Lukio
ke 18.12. Alaluokkien 0.-6.lk joulujuhla klo 18.30, Areena Luokanopettajat
pe 20.12. Joulujuhla 7.-9.lk Aineenopettajat
TAMMIKUU      
Kevät 2020   KLL:n keski-suomen painiturnaus Jani Paanila
  tammikuussa Raamattuvisa Seurakunta
ti 7.1. Kevätlukukausi alkaa  
HELMIKUU      
  tammi-helmikuu Sanomalehtiviikko Jaana Räihälä
  helmikuussa Alakoulun hiihtokilpailut  
 ma-pe 3.2.-9.2. Mediataitoviikko Jaana Räihälä
  helmikuussa Metsävisa Jyrki Koskela
ti 5.2. 8A Taidetestaajat Helsinki, Sinebrychoffin taidemuseo Katja Paananen
to 13.2. Penkkarit Lukio
pe 14.2. Ystävänpäivä Oppilaskunta
pe 14.2. Vanhojen tanssit Harri Helle, Katja Paananen
pe 21.2. Alaluokkien talviliikuntapäivä  luokanopettajat
pe 21.2. Talviliikuntapäivä 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen, aineenopettajat
  vko 9 Talviloma  
MAALISKUU      
  vko 10 Työelämään tutustuminen / TET 8.lk  
  maalis- huhtikuu Taloustietokilpailu 9.lk Pasi Iivanainen
to 12.3. 8B Taidetestaajat Helsinki Ateneum Juha Ojanperä
to 26.3. 8C Taidetestaajat Helsinki Ateneum Marika Korhonen
HUHTIKUU      
  huhtikuu Lukuviikko  
  huhtikuussa Valtakunnalliset kokeet 9.lk Aineenopettajat
ke 8.4. Pääsiäisvaellus 0.-2.lk 6A, 6B, Jukka Puustinen ja Jaana Hyppönen 
to 9.4. Kiirastorstai
7.-9.lk pääsiäiskahvit 0.-6.lk pääsiäishartaus
 
ke 22.4. Matematiikan valtakunnallinen koe Matematiikan opettajat
TOUKOKUU      
  toukokuussa Alakoulun luokkaretket ja leirikoulut Luokanopettajat
  toukokuussa Koulupesisturnaus 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen
  toukokuussa Koulupäivä Kirkonmäellä 3.lk Seurakunta, luokanopettajat
pe 1.5. Vappupäivä  
 ti 5.5. Kiitos-brunssi, 9.lk Katja Uljanoff, luokanvalvojat
pe 8.5. Tutustumispäivä, esikoulu, 1.lk, 7.lk  
  vko 21  Työelämään tutustuminen / TET 9.lk Matti Pirinen
to 21.5. Helatorstai  
pe 22.5. Vapaapäivä  
vko 22. 25.5. tai 26.5. Liikuntapäivä 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen
ti-ke 26.5.-27.5. Yöleirikoulu Pasala, 9.lk 9.lk lv:t, Matti Pirinen
pe 29.5. 9.lk kevätjuhlaharjoitukset areenalla 9.lk lv:t, Matti Pirinen, Jari Kunelius
pe 29.5. Kevätkirkko klo 12.00 7.-9.lk Seurakunta
la 30.5. Alakoulun kevätjuhla kirkossa Seurakunta
la 30.5. Yläkoulu kevätjuhla Areenalla  
KESÄKUU      
ma 8.6. Ehtolaispäivä Aineenopettajat
       
Ajallisesti koko lukuvuodelle sijoittuvia tapahtumia:  
  Koulun (0.-9. luokat) retket: opintoretket, näyttelyt (kirjasto, kansalaisopisto ym.), oppilaitos- ja työpaikkavierailut, retket kummien kanssa
  Musiikkiesitykset tai muut esitykset omalla paikkakunnalla