Tapahtumat

Haapaniemen koulu lukuvuosi 2018 – 2019 merkittäviä tapahtumia koulutyössä

Aika Tapahtuma Vastuuhenkilöt/huomioita
ELOKUU      
ke 8.8. Opettajien VESO koulukohtainen
pe 10.8. Move-testi 5.lk Jaana Hyppönen, Jukka Puustinen
ke 15.8. 5. luokat Saarijärven Kivikauden kylässä Jaana Hyppönen, Jukka Puustinen
ke 15.8. JOPO, ryhmäytymispäivä Kymönkoski Tommi Sulkala
to 16.8. JOPO, tutustuminen Äänekosken JOPO-ryhmään, Lummeniemi Tommi Sulkala
pe 17.8. Yhteinen syyskirkko klo 12.00 Vts seurakunta
to 23.8. Yleisurheilukilpailut 1.-6.lk luokanopettajat
to 30.8. Uusien välkkäri-ohjaajien koulutus Outi Helle
to 30.8. JOPO, FinnMETKO -näyttely Jämsä Tommi Sulkala
SYYSKUU      
  syyskuu-lokakuu Alkusammutuskoulutus 7.lk Marika Korhonen
  syyskuussa Futisturnaus 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen
ti 4.9. Alueen yleisurheilukilpailut  
to 6.9. Metsäpäivä, 8.lk 4H
pe 7.9. Sankaripelastajat- koulutus 5.lk Jaana Hyppönen, Jukka Puustinen
ti-to 11.-13.9. Koulukuvaus Frendikuva
pe 14.9. Bioaika, esittely Saarijärvi 9.lk (kiinnostuneet, koko päivä) Matti Pirinen
ma 17.9. Taksvärkki 7.-9.lk Matti Pirinen
to 20.9. Yläkoulun liikuntapäivä, Sumiainen Laulavan mörön polku Harri Helle, Katja Paananen
pe 21.9. Nälkäpäiväkeräys Matti Pirinen
la-su 22.9.-23.9. "Nuoren oma elämä" -vertaisviikonloppu Lummeniemessä moniammatillisten toimijoiden kanssa (mm. koulu, vammaispalvelu, Kehitysvammaisten palvelusäätiö) perheille, joiden paljon tukea tarvitseva nuori on aikuisuuden kynnyksellä.  
ke 26.9. Luova työ ja tekijänoikeudet -taiteilijavierailu, Teatteri, 5.-9.lk Jaana Räihälä
pe 28.9. Valtakunnallinen kodin ja koulun päivä  
LOKAKUU      
  lokakuussa Päässälaskumestarikilpailu 8.lk Matematiikan opettajat
  vko 42 Syysloma  
  vko 43 Työelämään tutustuminen / TET 9.lk Matti Pirinen
    Työpaikkajakso JOPO, viikot 43-46 Tommi Sulkala
ma 1.10. Lapsiparlamentti Oppilaskunta
ti 2.10. Eläkejuhla Areenalla 5.lk Jaana Hyppönen, Jukka Puustinen
ti 2.10. KiVa -päivä 7-8.lk KiVa-tiimi
ke 3.10. Syntipukki. Valtakunnallinen vierailu, Helsingin kaupunginteatteri, 8A, 8D   
ke 3.10. Kunta-ala tutuksi 9.lk (koko päivä) Matti Pirinen
pe 12.10. KiVa -päivä 9.lk KiVa-tiimi
 ma 22.10. Luontokuvaesitys ”The nature of the modern Estonia, seen from the air, from the forest and from the lake”, Areena Alpo Syvänen
ti 23.10. Syntipukki. Valtakunnallinen vierailu, Helsingin kaupunginteatteri, 8C  
ke 24.10. Kansallisteatteri/Kiasma: Art Pro Zoil 2018, 8B  
to 25.10. SAVE -konsertti, Areena 6.-9.lk Ev.lut seurakunta
ma 30.10. Matematiikkakilpailu 9.lk Matematiikan opettajat
  29.10.-2.11. Politiikkaviikko Pasi Iivanainen
MARRASKUU      
    Teatteriretki 2.-3.lk Turkka Parviainen, Teija Sorri-Lampinen, Ilkka Lampinen, Harri Korhonen
to 8.11. Taitaja9, 9.lk POKE, Matti Pirinen
pe 9.11. Nenäpäivä- kahvio Katja Uljanoff
  19.11. - 23.11. Lasten oikeuksien viikko  
ti 27.11. Teknologiatiistai, 9.lk koko päivä Matti Pirinen
pe 30.11. Alaluokkien adventtihartaus Jukka Puustinen
pe 30.11. Alaluokkien myyjäiset Luokanopettajat
JOULUKUU      
ke 5.12. Itsenäisyyspäivän juhla 7.-9.lk  
ti 13.12. Lucian päivä Satu Hautanen, Päivi Kalliosaari
ti 18.12. Terävät päät-tapahtuma 9.lk, lukio järjestää Lukio
ti 18.12. Alaluokkien 0.-6.lk joulujuhla klo 18.30, Areena Luokanopettajat
to-pe 20.12. -21.12. Joulukirkko ja todistusten jako Seurakunta
TAMMIKUU      
  tammikuussa Opettajien kierrätyspäivä  
  tammikuussa Virsivisa Seurakunta
ma 7.1. Kevätlukukausi alkaa  
HELMIKUU      
  viikot 4-7 Työpaikkajakso JOPO Tommi Sulkala
  tammi-helmikuu Sanomalehtiviikko Jaana Räihälä
  helmikuussa Alakoulun hiihtokilpailut  
 ma-pe 4.2.-10.2. Mediataitoviikko Jaana Räihälä
  helmikuussa Metsävisa Jyrki Koskela
to 14.2. Ystävänpäivä Oppilaskunta
to 14.2. Penkkarit Lukio
pe 15.2. Vanhojen tanssit Harri Helle, Katja Paananen
pe 22.2. Talviliikuntapäivä 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen
  vko 9 Talviloma  
MAALISKUU      
  vko 10 Työelämään tutustuminen / TET 8.lk  
  maalis- huhtikuu Taloustietokilpailu 9.lk Pasi Iivanainen
  maaliskuu Alaluokkien talviliikuntapäivä  luokanopettajat
HUHTIKUU      
  huhtikuu Lukuviikko  
  huhtikuussa Valtakunnalliset kokeet 9.lk Aineenopettajat
to 11.4. Hair-musikaali, Jyväskylän kaupunginteatteri, 8.lk  
to 18.4. Kiirastorstai, 7.-9.lk pääsiäiskahvit, 0.-6.lk pääsiäishartaus  
ke 25.4. Matematiikan valtakunnallinen koe  
TOUKOKUU      
  toukokuussa Alakoulun luokkaretket ja leirikoulut Luokanopettajat
  toukokuussa Koulupesisturnaus Harri Helle, Katja Paananen
  toukokuussa Koulupäivä Kirkonmäellä 3.lk Seurakunta,Turkka Parviainen, Teija Sorri-Lampinen
ke 1.5. Vappupäivä  
pe 3.5. Tutustumispäivä, esikoulu, 1.lk, 7.lk  
 ti 7.5. Kiitos-brunssi, 9.lk Katja Uljanoff, luokanvalvojat
  22.5.-25.5. Leirikoulu Piispalassa 5.lk Jaana Hyppönen, Jukka Puustinen
  vko 20-21 Työpaikkajakso JOPO, viikot 20-21 Tommi Sulkala
  vko 21  Työelämään tutustuminen / TET 9.lk Matti Pirinen
  vko 22 Lyhytelokuva -tapahtuma Jaana Räihälä
ti 28.5. Liikuntapäivä 7.-9.lk Harri Helle, Katja Paananen
ti-ke 28.5.-29.5. Yöleirikoulu Pasala, 9.lk 9.lk lv:t, Matti Pirinen
to 30.5. Helatorstai  
pe 31.5. 9.lk kevätjuhlaharjoitukset areenalla 9.lk lv:t, Matti Pirinen, Jari Kunelius
pe 31.5. Kevätkirkko klo 12.00 7.-9.lk Seurakunta
KESÄKUU      
la 1.6. Alakoulun kevätjuhla kirkossa Seurakunta
la 1.6. Yläkoulu kevätjuhla Areenalla  
ma 10.6. Ehtolaispäivä Aineenopettajat
       
Ajallisesti koko lukuvuodelle sijoittuvia tapahtumia:  
  Koulun (0.-9. luokat) retket: opintoretket, näyttelyt (kirjasto, kansalaisopisto ym.), oppilaitos- ja työpaikkavierailut, retket kummien kanssa
  Musiikkiesitykset tai muut esitykset omalla paikkakunnalla