Karhut

Syysloma vko 42

Viikolla 42 vietetään syyslomaa eli silloin ei ole eskaria ja Haitulat on myös kiinni. Hoito on järjestetty Taikatassuun Menninkäisten osastoon!

Tulevaa tapahtumaa

18.11. ja 25.11 Haitulat pääsevät jäähalliin luistelemaan. Karhuryhmässä tämä koskee eskareita ja viskareita! Kannattaa hyvissä ajoin tarkistaa lapsen luistimien sopivuus jalkaan sekä teroittaa luistimet, jotta kaikille tulisi mahdollisimman positiivinen luistelukokemus. Etukäteen voi myös käydä jäähallissa yleisöluistelussa kokeilemassa luistelua perheen kesken.

Ti 24.11 Teatteriesitys Teatteri Mukamas: Pöllö hukassa. Norrintiellä. 

Pieni pöllönpoika eksyy pesästään syvälle metsään, mutta onnekseen vastaan tulee metsän kannot ja kolot tarkkaan tunteva myyrä. Minkälaiseen seikkailuun uudet ystävykset joutuvatkaan etsiessään reittiä takaisin kotiin?

Yleisö pääsee osallistumaan esityksen kulkuun ratkaisemalla metsäisiä arvoituksia. Pöllö hukassa? -esitys tuo iloa perheen pienimmille ja vähän isommillekin katsojille. Nukke- ja musiikkiteatterin keinoin toteutetussa esityksessä musiikki ja laulu vievät tarinaa eteenpäin. Lähde mukaan seikkailuun, metsä on yllätyksiä täynnä!


21.1.2021 Valokuvaus Haituloissa 

Tervetuloa Karhuihin!

Tervetuloa Karhu ryhmään! Ryhmässämme touhuaa eskareita (6v), viskareita (5v) ja toskareita (4v) sekä kaksi aikuista, Jaana ja Mari. Eskari alkaa tiistaina 18.8 klo 9.00.


Ensimmäisten päivien ohjelmassa on toisiimme sekä taloon ja sen tapoihin tutustumista, yhteisiä leikkejä niin sisällä kuin ulkona. Teemme viikon aikana myös metsäretken , tällä viikolla eväät tulevat vielä päiväkodista. 
Mikäli lapsesi tulee aamupalalle , niin saata hänet yläkertaan alakerran kautta , syömme siellä ainakin toistaiseksi aamupalan.

Juomapullon voi tuoda päiväkotiin, samoin unilelun, jonka kuitenkin pitää pysyä päiväkodissa vallitsevan tautitilanteen vuoksi. Lapsi voi tuoda päiväkotiin myös oman penaalin, jota säilytämme lapsen nimetyssä laatikossa. Kyniä löytyy kyllä päiväkodilta, kuten penaaleita.
Tuo päiväkotiin lapselle kansio, johon voimme kerätä vuoden aikana tehtäviä, piirustuksia ja muita tuotoksia.

Muistattehan ilmoittaa lapsenne esiopetus- ja hoitoajat sähköiseen järjestelmään! Jos lapsi tulee pelkkään esiopetukseen, varataan lapselle eskariaika järjestelmässä. Huomioittehan, että yksittäinen viikko sulkeutuu aina keskiviikkoisin klo 24 puolitoistaviikkoa ennen varsinaista hoidontarvetta.
Lapsen vapaapäivät ilmoitetaan varauksissa koodilla: Ennaltailmoitettu poissaolo, jolloin päivä myös näkyy päiväkodin puhelinsovelluksessa. Mikäli on asian suhteen epäselvyyksiä, kysykää henkilökunnalta apua.

Karhujen kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko40

28 September 2020 Thursday
29 September 2020 Thursday
30 September 2020 Thursday
1 October 2020 Thursday
2 October 2020 Thursday
3 October 2020 Thursday
4 October 2020 Thursday

Viikko41

5 October 2020 Thursday
6 October 2020 Thursday
7 October 2020 Thursday
8 October 2020 Thursday
9 October 2020 Thursday
10 October 2020 Thursday
11 October 2020 Thursday

Viikko42

12 October 2020 Thursday
13 October 2020 Thursday
14 October 2020 Thursday
15 October 2020 Thursday
16 October 2020 Thursday
17 October 2020 Thursday
18 October 2020 Thursday

Viikko43

19 October 2020 Thursday
20 October 2020 Thursday
21 October 2020 Thursday
22 October 2020 Thursday
23 October 2020 Thursday
24 October 2020 Thursday
25 October 2020 Thursday

Viikko44

26 October 2020 Thursday
27 October 2020 Thursday
28 October 2020 Thursday
29 October 2020 Thursday
30 October 2020 Thursday
31 October 2020 Thursday
1 November 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Kiitos kuluneesta kaudesta ja Hyvää kesää kaikille!

Mitä käteen jää,

kun tästä lähdetään?

Toivon, että muistat erityisesti hetket ne,

jolloin yhdessä nauroimme,

opimme ja keskustelimme.

Toivon, että tulevaisuudessakin teet aina parhaasi,

uskot itseesi

ja annat kaikkesi!

On ollut ilo sinua opettaa

ja oppia sinut tuntemaan.

On ollut ilo havaita,

miten eskari-vuodessa

voi kasvaa jotain noin hienoa ja ainutlaatuista

- kuten Sinä!

Hyvää kesää kaikille!

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä