Tietoa

Steinerkasvatuksen liiton hallitus

Hallituksen jäsenet 2019

Steinerkasvatuksen liiton puheenjohtaja
Helena Sandell
p. 040 087 3974
email: helena.sandell (at) rudolfsteinerkoulu.fi
Työryhmät: Route 68, Waldorf-100 juhlavuosi, Jatkokoulutus-ryhmä, työvaliokunta, Waldorf 100 ohjausryhmä
2020

Eeva Raunela
Hallituksen jäsen
p. 040 581 8133
eeva.raunela [at] lprsteinerkoulu.fi
Työryhmät: ACTS Erasmus+, Steinerkasvatus-lehti, työvaliokunta
2022

Kati Heikkilä-Huhta
Hallituksen jäsen
kati.heikkila-huhta@steinerkasvatus.fi
Työryhmät: Bees&Trees, Waldorf 100 ohjausryhmä
2021

Filip Häyrynen
Hallituksen varajäsen ja hallinnollinen asiantuntija
p. 040 516 5198
fh [at] iki.fi
Työryhmät: Rehtorit, työvaliokunta
2021


Päivi Kallius
Hallituksen jäsen

paivi.kallius(at)s-k.fi
Snellman-korkeakoulun opettajainkoulutus
Työryhmät: Jatkokoulutus, Reitti 68, Koulujaosto
2022

Iiris Taimen
Hallituksen jäsen, varhaiskasvatusasiat

johtaja@taivonkaari.fi
Steinerpedagoginen varhaiskasvatus
Työryhmät: Varhaiskasvatusjaosto
2020


Pasi Salmela
Hallituksen jäsen, edustaja Norensessa
p. 045 773 13134
pasi.salmela [at] rudolfsteinerkoulu.fi
2020

Tiina Ristolainen
Hallituksen varajäsen, varhaiskasvatusasiat
tiina.ristolainen@s-k.fi
Snellman-korkeakoulun varhaiskasvattajakoulutus, varhaiskasvatusjaosto
2021


Outi Rousu
Hallituksen jäsen
outimaria.rousu [at] vantaansteinerkoulu.fi 
Työryhmät: ACTS Erasmus+, kirjaprojektit, Rehtorit
2021

(vuosiluku tarkoittaa toimikauden viimeistä vuotta)


KANSAINVÄLISET LUOTTAMUSTEHTÄVÄT

ECSWE - European Counsil for Steiner Waldorf Education. Euroopan steinerkoululiikkeiden yhteistyöneuvosto.
Suomen edustaja: Pia Pale
Yhteystiedot: 044 358 8826 pia.pale at steinerkasvatus.fi

 

IASWECE - International Association Steiner Waldorf Early Childhood Education. Maailman steinerpäiväkotien yhteistyöjärjestö. 
Suomen edustaja: Tina Iwersen
Yhteystiedot: 050 432 0870

 

NORENSE - Nordic Research Network in Steiner Waldorf Education. Yhteispohjoismainen steinerpedagogista tutkimusta edistävä verkosto. 
Suomen edustajat: Marja-Leena Ilmonen (Snellman-korkeakoulu), Pasi Salmela (Steinerkasvatuksen liitto), Jan-Erik Mansikka (HY, External member)
Yhteystiedot: pasi.salmela at rudolfsteinerkoulu.fi

NRC - Norense Council. Pohjoismainen tutkimusneuvosto, joka myöntää tutkimusapurahoja pohjoismaisiin steinerpedagogisesti kiinnostaviin väitöskirja-tasoisiin tutkimuksiin. 
Suomen edustajat: Marja-Leena Ilmonen (Snellman-korkeakoulu), Pasi Salmela (Steinerkasvatuksen liitto), Jan-Erik Mansikka (HY, External member)

Yhteystiedot: pasi.salmela at rudolfsteinerkoulu.fi

 

STEINERKOULUJEN KANSAINVÄLINEN KONFERENSSI - (Toiselta nimeltään Haagin piiri (Haager Kreis). Maailman kaikkien steinerkoulujen yhteistyökonferenssi. 
Suomen edustaja: Helena Sandell
Yhteystiedot: 040 087 3974, helena.sandell [at] rudolfsteinerkoulu.fi

 

ENSWaP - International Network Steiner Waldorf Parents. Steinerkoulujen ja päiväkotien vanhempien kansainvälinen yhteistyöverkosto.

Tällä hetkellä Suomella ei ole edustajaa.

 

Goetheanumin pedagoginen osasto - edistää pedagogiikan tutkimusta, antroposofiasta saatavista virikkeistä ja tietoisuudesta käsin.
Suomen edustaja: Helena Sandell 040 087 3974, helena.sandell [at] rudolfsteinerkoulu.fi

 

Pohjoismainen yhteistyö: Yhteyshenkilönä: Pia Pale
Yhteystiedot: liitto [at] steinerkasvatus.fi