Ylä-Haikkoon päiväkoti, Porvoo

Tervetuloa Ylä-Haikkoon päiväkotiin

Ylä-Haikkoon päiväkoti on suomenkielinen päiväkoti, jossa tarjotaan varhaiskasvatusta 0-6-vuotiaille lapsille.
Esiopetusryhmät toimivat Tolkkisten koululla sekä Hamarin esiopetusryhmässä, vanhan Gammelbacka skolanin pihassa olevissa tilapäistiloissa, jossa toimii myös 1-5-vuotiaiden lasten sisrusryhmä. 
 
Olemme säännöllisesti avoinna arkisin klo 6.30 - 17.00, tarvittaessa olemme avoinna klo 6:00 - 18:00.
Varhaiskasvatustarve ilmoitetaan Daisy:n kautta. 1.8.2019 alkaen Daisyn lukitusaika on 2 viikkoa. Daisy lukkiutuu seuraavan kahden viikon osalta aina maanantaisin klo 10:00. 

 
Ylä-Haikkoon päiväkoti
Marjamäenkatu 4 
06400 PORVOO 

Tolkkisten koulu
Vallitie 4 
06750 TOLKKINEN

Päiväkodinjohtaja
Minna Lakso-Pakkala
minna.lakso-pakkala@porvoo.fi
040 593 3811

Varajohtaja
Jaana Valtonen / Sorsat
jaana.valtonen@porvoo.fi
040 6247955

LAPSEN OIKEUKSIEN PÄIVÄ 20.11.2020

Kansainvälistä Lapsen oikeuksien päivää vietetään vuosittain 20. marraskuuta.Tänä vuonna tämä tarkeä päivä on ensimmäistä kertaa myös virallinen liputuspäivä. Lapsen oikeuksien viikko on Lapsen oikeuksien päivän yhteydessä vietettävä teemaviikko, jonka tavoitteena on lisätä Lapsen oikeuksien sopimuksen tunnettuutta ja lapsen oikeuksien toteutumista. Vuoden 2020 teema on lapsen oikeus tulevaisuuteen. Meidän aikuisten tehtävänä on huolehtia joka päivä siitä, että lapsi saa olla lapsi vailla aikuisten huolia ja murheita. 

Lapsella on oikeus osallisuuteen omassa elämässään, myös varhaiskasvatuksessa. Osallisuuteen liittyy oleellisesti kuulluksi tuleminen.
Kysyimmekin lapsilta mistä asioista he omasta mielestään saavat itse päättää, mitkä asiat aikuinen päättää ja mistä voimme päättää yhdessä porukalla. 

Mistä lapset saavat päättää:

"Kun haluaa juosta ulkona, emmä muuta tiedä"
"Että leikkiä kaverin kanssa. Että leikkiä autoilla"
"Mulle on tuttua ainoastaan mun kaverit"
"Liukua. Leikkiä kavereiden kaa"
"Piirtää"
"Tehdään lumiukkoja, Hulkkeja ja dinosauruksia"
"Et ottaaks vähän vai paljon ruokaa"
" Mä saan valita mitä mä leikin"

Mistä aikuinen päättää

"Melkein kaikesta, joita lapset ei saa tehä"
"Että ei saa laskea autoilla liukumäestä, niin siitä se päättää se aikuinen"
"Että ei saa rikkoa sun tekemää"
"Että päiväkodin pihalle ei saa roskata......eikä pissata"
"Että ei saa huutaa"
"Et pitää ottaa kaveri mukaan leikkiin" 

Mistä voimme päättää yhdessä

"Mikä ryhmä meille tulee ja mikä sellanen juttu meille tulee"
"Saadaan päättää että viitataan, jos halutaan puhua aikuiselle aamupiirissä"
"Lauluja" 
"Et mitä tehää ekaks"
"Jos pelattais vaikka jalkapalloa"






YLÄ-HAIKKOON PÄIVÄKODIN TOIMINTA-AJATUS

Ylä-Haikkoon päiväkodissa lapsen osallisuus ja leikkiminen ovat keskiössä.
Kannustamme lasta positiivisessa hengessä harjoittelemaan erilaisa taitoja rohkeasti, vastoinkäymisissä tukien. 
Tarjoamme lapsille varhaiskasvatussuunnitelman mukaista ja monipuolista toimintaa ikä, kehitystaso, oppimistahti ja -tapa, sekä muut yksilölliset tarpeet huomioiden. Hyödynnämme lähiympäristön ja luonnon tarjoamat mahdollisuudet toiminnassa.
Vuorovaikutus ja yhteistyö huoltajien kanssa on avointa ja osallistavaa. Yhteistyössä korostuu huoltajien asiantuntijuus lapsesta sekä henkilökunnan ammattitaito ja tieto lapsen arjesta ja kehitysvaiheesta. 
Huomioimme toiminnassamme kestävän kehityksen periaatteet, esim. kierrättämisen sekä ekologiset materiaali- ja välinevalinnat mahdollisuuksien mukaan. Toimimme ympäristöä ja luontoa kunnioittaen.

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä